A magyar mérnökök által alkotott tűzoltó, amely egy tankból és két sugárhajtóműből áll
Az olajkút-tüzek rendkívül nehezen eloltandó természeti katasztrófák, mivel az égő kút folyamatosan gyulladó, hatalmas mennyiségű olajat szivattyúz a felszínre. Azonban magyar mérnököknek erre is volt egy megoldásuk.
Ezek a tüzek nemcsak rendkívül veszélyesek, hanem hatalmas anyagi károkat is okoznak, ráadásul a környezetszennyezés is jelentős. A hagyományos módszerek, például a hatalmas mennyiségű tengervíz közvetlen befúvása az olajkút fenekére, bár hatékonyak, igen lassúak és drágák.
Az 1991-es kuvaiti öbölháború során az iraki hadsereg visszavonulásakor mintegy 600 olajkutat gyújtott fel, hogy ezzel károsítsa az ország olajtermelését, írja az IFLScience. A kialakult helyzet hatalmas pusztítást és mérgező füstfelhőket eredményezett, melyeket konvencionális módszerekkel nem lehetett hatékonyan kezelni.
Ebben a kritikus időszakban lépett színre a Big Wind, egy magyar mérnökök által tervezett és kivitelezett lenyűgöző eszköz, amely egy 42 tonnás harckocsi alvázára épített két MiG-21 vadászgép-turbófeltöltőből álló tűzoltó gép. Az Earthly Mission cikke szerint az alapját a második világháborúból származó T-34-es szovjet harckocsi adja, amelynek ágyúját eltávolították, és helyére az immár két háromméter hosszú sugárhajtóművet szerelték fel.

Képernyőfotó: Tóth Levi/YouTube
A Big Wind működése egyedülálló módon kombinálja a nagy tolóerővel bíró sugárhajtóművek által keltett hatalmas légáramlást és a vízpárologtató hatást. Percenként akár 830 liter vizet is képes volt megmozgatni, amelyet a két hajtómű által keltett hangsebességhez közeli légáramlat segítségével permeteznek a lángok közé, amely pillanatok alatt képes elfojtani a tüzet, mivel elvonja az oxigént és lehűti az olajat, így megszakítja az égés láncreakcióját.
A Big Wind kezelése háromfős személyzetet igényel. Egy vezető a harckocsit irányítja, a kontroller a vízsugár működését szabályozza, valamint a tűzoltóparancsnokot kívülről ad iránymutatást. Érdekesség, hogy a Big Wind elődjét már 1968-ban létrehozták a Szovjetunióban egy MiG-15 sugárhajtómű és egy ZIL teherautó “keresztezéséből”, és hasonló módon sikerült egy nagy olajkút-tüzet eloltani Algyő térségében.
Az ezt fejlesztő magyar cég továbbfejlesztette a koncepciót, így született meg ez a páratlan, szinte apokaliptikus megjelenésű tűzoltó eszköz, amelyet a kuvaiti olajkutak oltására is bevetettek.
A Big Wind Magyarország mérnöki kreativitásának és találékonyságának egyik emblematikus példája. Bár a modern korban az ilyen gépek nem terjedtek el széles körben, a Big Wind sikeresen bizonyította hatékonyságát, és egészen 1991 novemberéig állt szolgálatban, amikor az utolsó olajkutat is elfojtották.
Az eszköz ma már inkább történelmi kuriózumként szolgál, de konstruktív ötletességével a tűzoltóságok és katasztrófavédelmi szakemberek emlékezetében él tovább.
A Big Wind tehát nemcsak a mérnöki leleményesség remek példája, hanem egy életbevágó szükségmegoldás volt a történelem egyik legnagyobb olajkutakat érintő katasztrófájának kezelésében. Mérnökeink innovatív megoldása megmutatta, hogy kreativitással és bátorsággal még a leghevesebb lángokat is le lehet győzni, még ha azokat több száz olajkút is táplálja egy ország területén egy időben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Visszamondja legmodernebb gépeit a Wizz Air: Mi áll az XLR-flotta megvágása mögött?
Az Európai Bizottság szerint Magyarország versenyképessége a legalacsonyabb az EU-ban
Valóban tele van ukrán vendégmunkásokkal Magyarország?
„Magyarok, takarodjatok!” – Felgyújtottak egy görögkatolikus templomot Kárpátalján
Angol nyelvű szolgáltatások Magyarországon: új platform segíti a külföldi ügyfelek elérését
Leégett a Tomorrowland nagyszínpada, mi lesz így a fesztivállal?