A Sziget Fesztivál szervezői nem akarták lemondani a Kneecap nevű ír rap banda fellépését, hiába kaptak konkrétan miniszteri figyelmeztetést is Bóka Jánostól két hete, illetve több tüntetés is szerveződött. Így a kormány lépett. Cikkünket frissítettük további részletekkel (pl. a kitiltás személyi hatályával és időtartamával), ezeket az írás alján találod.
- Folytatódik a botrány – ITT olvashatod el legújabb anyagunkat a témában.
A magyar kormány nem engedi be a Kneecap-et a Sziget Fesztiválra, sőt Magyarországra sem
A kormányközeli Magyar Nemzet cikke szerint Orbánék kitiltották Magyarország területéről az ír Kneecap nevű raptriót annak szélsőséges Izrael-ellenes terrorizmust támogató megnyilvánulásai miatt. A lap terjedelmes cikkben közli a Kneecap elleni bűnlajstromot, többek között a terrorista szervezetekként számon tartott Hamász és Hezbollah támogatását, olyan skandálásokat, hogy „Szabad Palesztinát, bármilyen eszközzel” és „Halál a cionistákra”, vagy épp a zenerar tagjai által felemelt „Fuck Israel – Free Palestine” feliratokat. De az együttes egyik tagja korábban halált kívánt a brit konzervatívokra is.
A zenekar ezt elutasította, szerintük kontextusukból kiragadott videók alapján támadják őket egy lejárató kampány részeként. Annyit azonban elismertek, hogy szolidaritást vállalnak a palesztin civilekkel és felhívták a hatóságok figyelmét, hogy a koncertjeiken kifeszített zászlók helyett inkább a gázai palesztin gyermekek éhezésével kellene foglalkozzanak. Kevés sikerrel. Ahogy arról mi is beszámoltunk az együttes egyik tagját, Mo Charát (Liam Óg Ó hAnnaidh) júniusban bíróság elé is állították terrorcselekmény támogatása miatt.
Az ügyen Keir Starmer brit miniszterelnök is megszólalt, aki szerint nem volt helyes az, hogy az északír banda felépett a júniusi Glastonbury fesztiválon. A BBC például fellépésüket nem is közvetítette.

Forrás: Instagram/Kneecap
Hazai ellenállás
Július közepén a demonstrálók a Szigetre vezető hídnál tiltakoztak és jelezték, hogy további demonstrációkat szerveznek. Vajda Tamás közgazdász és újságíró nyílt levelet írt a Sziget főszervezőinek, melynek lényege az volt, hogy amit az együttes csinál az nem művészet és nem fér bele a művészeti szabadságba, mert gyűlölködésre buzdítanak. Vajda úgy fogalmazott, hogy a Kneecap az “Izrael- és életellenes, teokratikus, totalitárius mozgalmak csápja.” A levelet több mint 150 művész írta alá.
Két hete Bóka és Kádár Tamás, a Sziget főszervezője abban maradtak, hogy felveszik a kapcsolatot a magyarországi zsidó közösségekkel. Úgy tűnik ez vagy nem sikerült vagy nem vezetett eredményre, mert a kormány lépett a Sziget helyett és megtiltotta a zenekar tagjainak beengedését Magyarországra. Kádár Tamás még július 18-án adott ki közleményt arról, hogy nincs jó válasz a helyzetre. Ha lemondanák a fellépést, cenzúrát kiálthatnának, ha vállalják, azzal sérthetnek meg embereket. Jelezte “továbbra is elkötelezettek vagyunk a szólásszabadság szelleme mellett, amely az elmúlt több mint 30 évben a Sziget egyik fundamentumát képezte.”
- Olcsóbb jegy, több élmény? Megérkezett a Sziget fesztivál legnagyobb újítása

Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Idegen állampolgárok kitiltását egyetlen államnak sem kell különösebben magyaráznia, ha ez mégis megtörténik, akkor általában valamilyen homályos formulát használnak, mint nemzetbiztonsági kockázat és társai. A kormány a Kneecap esetében az antiszemita gyűlöletbeszédet hozta fel indokként. Persze jó kérdés, hogy miként akadályozza meg megjelenésüket abban az esetben, ha autóval érkeznek a schengeni határokon át. Vélhetően ebben a helyzetben a fesztivál szervezőinek felelőssége jelenteni mindezt.
Kovács Zoltán nemzetközi szóvivő is írt a Kneecap kitiltásáról az X-en. A Sziget szervezői ugyanakkor a 444-nek azt válaszolták, ők még semmilyen hivatalos értesítést nem kaptak.
Korábban homoszexuális tartalmú videó miatt vonta össze a szemöldökét a magyar kormány
A Sziget hosszú évek óta hazánk legjelentősebb fesztiválja, ahova rengeteg külföldi látogat el jellemzően a nagyszerű előadók és a Nyugat-Európából nézve alacsony költségek miatt. Két éve a kormány részéről Rétvári Bence belügyi államtitkár amiatt kritizálta a Szigetet, hogy annak egyik – mára már törölt – promóvideójában homoszexuális párokat is megjelenítettek, így hozzájárultak az ún. “melegpropaganda” terjedéséhez.

Forrás: Instagram/Kneecap
A dolognak akkor nem lett következménye, bár Demeter Szilárd, a Petőfi Kulturális Ügynökség vezetője (amely intézmény a Hajógyári-sziget egy jelentős részének tulajdonosa) felvetette, hogy akár be is szüntethetnék a fesztivál támogatását azzal, hogy biztosítják a helyszínt.
FRISSÍTÉS: Csak a zenekar énekesét tiltotta ki a kormány
A legújabb információk szerint csak Mo Charát tiltotta ki három évre a magyar kormány, mert beutazása és tartózkodása a nemzetbiztonságot súlyosan veszélyezteti. A határozatot azonban közigazgatási perben megtámadhatja és ha azonnali jogvédelmet is kér, akkor kérheti a határozatban foglaltak életbe lépésének halasztását is.
Olvass tovább Sziget Fesztivál témában nálunk.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy éjszaka több millió forintért? Így néz ki a budapesti Kempinski Hotel Corvinus elnöki lakosztálya: videó, képek
Visszavonta egy 11 éves, Magyarországon született kisfiú állampolgárságát Sulyok Tamás köztársasági elnök
NOBU Budapest: A sashimi kultúrája és a japán gasztronómia esszenciája
Tényleg a Balaton a legnagyobb pénznyelő? Mi a helyzet Nyugat-Magyarországon?
Évszázadok óta elzárt részt állítanak helyre egy történelmi magyar várban
Tényleg lehet kísérője az óriáscsillagnak, bebizonyíthatták a magyar csillagász jóslatát