Évszázadok óta elzárt részt állítanak helyre egy történelmi magyar várban
Fülek önkormányzata helyreállítja a vár legrégebbi, 12-13. századi, rossz műszaki állapotban lévő részét; emellett a felső várban, a jelenleg nem látogatható Óratoronyban egy kilátó is épül – tájékoztatott Fülek Város Hivatala csütörtökön.
22 éve tart a füleki vár helyreállítása
Mint a közleményben írták, a város 2003 óta folyamatosan dolgozik a füleki vár helyreállításán. Ez idő alatt, főként az uniós forrásoknak köszönhetően, az alsó- és középső vár nagy részét felújították, beleértve a Bebek-tornyot, ahol a Vármúzeum található. A vár történelmi épületeinek helyreállítása mellett a város teljesen új infrastruktúrát is épített, többek között parkolót és nyilvános vécéket a turisták számára.

A füleki vár 2010-ben. Fotó: Sztudva Gyöngyi/Wikimedia
Ugyanakkor a vár legrégebbi része, a felső rész, ahol 800 éves építmények is találhatók, még mindig rossz műszaki állapotban van – mutattak rá, hozzátéve, hogy az elmúlt években a vár alatti utcákra hulló kövek is problémát okoztak.
Óriási támogatásokat kapott a beruházás
A városnak az évek alatt sikerült több mint 705 ezer eurós (mintegy 280 millió forintos) támogatást szereznie a felső vár helyreállítására, a projekt teljes költségét azonban több mint 767 ezer euróra (304 millió forintra) becsülik. A beruházásra most a Szlovák Köztársaság Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatizációs Minisztériuma a Szlovákia Program keretében százezer eurós (mintegy 40 millió forintos) támogatást ítélt oda Füleknek.
A munkálatok több építmény rekonstrukciós, konzerválási és restaurálási munkálatait foglalják magukban. A projekt része a Hajdútorony, a felső várba vezető, jelenleg a falak rossz műszaki állapota miatt lezárt folyosó, az Óratorony, a román kori palota keleti része és a felső vár udvarán lévő malom helyreállítása.
Újdonság: Kilátó épül az Óratoronyban
A fő látványosság a 16. századi Óratoronyban megépülő kilátó lesz. Mint kiemelték, a torony eddig még soha nem volt megnyitva a közönség előtt. A projekt célja nem csak az, hogy megmentse Fülek legértékesebb kulturális emlékét, hanem az is, hogy növelje vonzerejét a turisták és a helyiek számára – hangsúlyozták.
A várat évente átlagosan 28-30 ezer ember látogatja. Ennek mintegy a fele külföldi turista, főként Magyarországról. A munkálatok a felső várban várhatóan jövő tavasszal kezdődnek és novemberig tartanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hihetetlen: Jordánia déli részén fedeztek fel egy 1500 éves keresztény várost!
Új régészeti látványosság Szegeden a rakparton
Nincs visszaút: a parajdi sóbánya nem nyílik meg többé
Egy éjszaka több millió forintért? Így néz ki a budapesti Kempinski Hotel Corvinus elnöki lakosztálya: videó, képek
Visszavonta egy 11 éves, Magyarországon született kisfiú állampolgárságát Sulyok Tamás köztársasági elnök
NOBU Budapest: A sashimi kultúrája és a japán gasztronómia esszenciája