Holttestet találtak a Velencei-tóban
Péntek reggel egy holttestre bukkantak a Velencei-tó vizében, közvetlenül a Velence Korzó közelében. Az eset nagy riadalmat okozott a helyiek körében, hiszen a tó egyik legforgalmasabb szakaszán történt az eset.
A Liner.hu szerint a beszámolók szerint a rendőrség szombaton már helyszínelt, a területet pedig lezárták, és számos egyenruhás jelent meg a környéken.
A Fejér Vármegyei Rendőr-főkapitányság kérdésre válaszolva közölte: a holttest megtalálása után közigazgatási eljárás indult, azonban az elsődleges vizsgálatok alapján idegenkezűség gyanúja nem merült fel. Az ügy jelenleg is vizsgálat alatt áll, a rendőrség folytatja az adatgyűjtést és a körülmények tisztázását.
Az eset sokakat megdöbbentett, hiszen a Velencei-tó a nyári időszakban népszerű üdülőhely. A hatóságok arra kérik a lakosságot és a turistákat, hogy kerüljék el a lezárt területet, amíg a vizsgálat le nem zárul.
Szélsőséges tempóban melegszik a Velencei-tó
A Velencei-tó rendkívüli gyorsasággal melegszik, az elmúlt öt évtizedben több mint 4 Celsius-fokkal emelkedett a vízhőmérséklete nyáron, miközben a levegő hőmérséklete ennél kisebb mértékben nőtt – derült ki egy friss kutatásból.
Szabó Péter éghajlatkutató és Pongrácz Rita meteorológus, hidrológus, az ELTE Meteorológiai Tanszékének kutatói vizsgálták a tó hőmérsékletének évszakos alakulását és annak összefüggését a levegő hőmérsékletével.
Eredményeik szerint nemcsak a levegő hőmérséklete hat ki jelentősen a tó hőmérsékletére, de a Velencei-tó vízhőmérséklete szinte minden évben és évszakban magasabb, mint a környező levegő hőmérséklete.
A legmarkánsabb melegedést a nyári időszak mutatja, amely valószínűleg a növekvő napsugárzásnak köszönhető. Ez az erős melegedés a tó ökológiai rendszerére kifejezetten káros hatással van, rontja a víz minőségét és csökkenti a tó vízszintjét.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a hőmérsékleten túl a tó hőmérsékletét befolyásoló tényezők között szerepelhet a felhőzet, a szél, illetve a sekély tó vízutánpótlása is, ugyanakkor jelenleg a korábban működő vízbeeresztő tározók üresek, így ezek hatása elhanyagolható.
A 24.hu beszámolója szerint az emberi tényezők – például a területek beépítettsége, öntözési gyakorlatok és felszín alatti vízhasználat – is szerepet játszhatnak a hőmérséklet emelkedésében.
A kritikus, főként nyári időszakokban tapasztalt felmelegedés miatt sürgető a folyamatok megfékezése. Ennek érdekében a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentése mellett azonnali regionális adaptációs stratégiák kidolgozása szükséges, hogy megóvjuk a Velencei-tó ökoszisztémáját és vízkészletét a további károsodástól.
Érdemes elolvasni:
- „Magyarok, takarodjatok!” – Felgyújtottak egy görögkatolikus templomot Kárpátalján
- Autós üldözés Budapest szívében: VIDEÓN az elfogás pillanata
- 300 áldozat és egy bába: A tiszazugi méregkeverők hátborzongató története
Címlapképünk illusztráció. Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezekre a magyar strandokra még simán bejutsz 2000 forint alatt
Kastélymentés, vagy valami más? – A dégi Festetics-kastély a 4iG-hez kerül
Hamarosan új szkennerek jöhetnek az EU repülőterein, megszűnhet a legidegesítőbb korlátozás
Urbex a fővárosban: A Nyugati pályaudvar rejtett alagútja és más budapesti kincsek
Közlekedés Magyarországon 2025-ben: Szabályok, tippek, friss tudnivalók autósoknak
Újra forgalomkorlátozás lesz a budapesti repülőtérnél