INTERJÚ: Pakisztán nagykövete a kereskedelemről, az oktatásról és a kétoldalú kapcsolatokról beszélt
A Daily News Hungary angol nyelvű magyar híroldal tartalmas és hosszú interjút készített Pakisztán magyarországi nagykövetével, Őexcellenciája Asif Hussain Memonnal. Az őszinte beszélgetés során a nagykövet betekintést engedett Pakisztán vibráló kultúrájába, a Magyarországgal való növekvő kapcsolatokba, valamint a globális geopolitikai kérdésekről, köztük a folyamatban lévő orosz-ukrán konfliktusról és a palesztin-izraeli helyzetről alkotott nézeteiről.
Daily News Hungary: Az interjú előtt megkérdeztem az embereket, hogy mit tudnak Pakisztánról. Az elhelyezkedésével általában tisztában voltak, de ennél sokkal többet nem tudtak róla, pedig a világ egyik legnépesebb országa (6.), sőt, a világ 10 legerősebb hadseregének egyike. Ha bemutatna 5 dolgot, ami kiemelkedik az országával kapcsolatban, mik lennének azok?
Memon nagykövet úr: Pakisztán gazdag örökséggel és nagyszerű jövővel rendelkező ország. A világ egyik legősibb civilizációjának, az Indus-völgyi civilizációnak a bölcsője. A világ 6. legnépesebb országa, ahol a lakosság 50 százaléka 30 év alatti. Hihetetlenül melegszívű és vendégszerető emberekkel, változatos és lélegzetelállító tájjal rendelkezik, északon a világ egyik legmagasabb hegységével, délen pedig sivatagokkal. Meg kell említenem a konyha sokszínűségét is. Nehéz öt dolgot felsorolni, de azt mondanám, hogy az emberek, a történelem, a kultúra, az ételek és a földrajz teszi kiemelkedővé.
DNH: A mai geopolitikai helyzet nem éppen egyszerű. Hogyan viszonyul Pakisztán Oroszország Ukrajna elleni háborújához?
Memon nagykövet úr: Pakisztán kiváló kétoldalú kapcsolatokat ápol mind Oroszországgal, mind Ukrajnával. Pakisztán és Oroszország kapcsolatait magas szintű látogatások, közös perspektívák és közös nézetek erősítik. Ukrajna esetében fontos megjegyezni, hogy Dmytro Kuleba ukrán külügyminiszter 2023 júliusában Pakisztánba látogatott. Ez volt az első ukrán miniszteri látogatás Pakisztánban a diplomáciai kapcsolatok 1993-as felvétele óta. Pakisztán mindig is a párbeszéd és a diplomácia híve volt. Úgy gondoljuk, hogy a konfliktus csak a két fél közötti párbeszéddel oldható meg. Mindig készek vagyunk részt venni a béke és a stabilitás előmozdításában.
DNH: Egy másik fontos konfliktus, amely sokkal közelebb van önökhöz, az izraeli-palesztin háború?
Memon nagykövet úr: Pakisztán következetesen kiállt a kétállami megoldás mellett, amely a tartós közel-keleti béke kulcsa, a palesztin kérdés igazságos, átfogó és tartós megoldásával. Úgy véljük, hogy az 1967 előtti határok alapján egy életképes, szuverén és összefüggő Palesztina Államot kell létrehozni, amelynek fővárosa Al-Kudsz Al-Sharif. A jelenlegi gázai helyzet katasztrófa. Pakisztán ismételten azonnali és tartós tűzszünetre, korlátlan humanitárius segítségnyújtásra és a térségben tapasztalható feszültség enyhítésére szólított fel.
DNH: A legtöbbek számára nem annyira nyilvánvaló, hogy Pakisztánnak nukleáris arzenálja van. Miért volt erre szükség, és milyen felelősség hárul az atomfegyverrel rendelkező országokra?
Memon nagykövet úr: Pakisztán úgy véli, hogy minden nukleáris leszerelésre irányuló kezdeményezésnek figyelembe kell vennie az egyes államok létfontosságú biztonsági megfontolásait. Pakisztán támogatja a “nukleáris fegyverektől mentes világ” célja mellett, amely a nukleáris fegyverekről szóló egyetemes, ellenőrizhető és megkülönböztetésmentes, átfogó egyezmény megkötése révén valósul meg. Ezt a célt csak együttműködő és általánosan elfogadott vállalásként lehet elérni, konszenzuson alapuló, valamennyi érintett fél bevonásával zajló folyamat révén.
- ez is érdekes lehet: Nukleáris fegyverek a világon: kinek és mennyi atomrakétája van?
DNH: Biztos vagyok abban is, hogy a magyarok többsége nem tudja, hogy az egyik legnagyobb vállalatunk, a MOL jelentős szerepet játszik a pakisztáni olaj- és gáziparban?
Memon nagykövet úr: Pakisztán gazdag olaj- és gázágazatban, ezért a magyar MOL cég kihasználta a benne rejlő lehetőségeket. A MOL a magyar vállalatok sikertörténete. A MOL 500 millió dolláros befektetéssel rendelkezik, leányvállalataival együtt 2,8 milliárd dollárral. A MOL a kétoldalú kapcsolatok fontos eleme maradt, és idén ünnepli 25 éves fennállását. Tekintettel a szénhidrogén szektorban rejlő lehetőségekre, úgy gondolom, hogy itt az ideje, hogy a MOL kiterjessze még jobban a tevékenységét Pakisztánban.
DNH: Vannak még olyan magyar cégek és termékek, amelyek érvényesülni tudnának az Önök országában?
Memon nagykövet úr: Mivel a kétoldalú kereskedelmünk jó ütemben növekszik, a magyar exportőröknek nagy lehetőségük van arra, hogy üzletet kössenek Pakisztánban. Pakisztán egy több mint 220 millió fős piac, így a magyar cégek számára nagy potenciál van a pakisztáni befektetésekben. Egy másik magyar cég, a Vitafort is komoly kereskedelmet folytat Pakisztánban a takarmányozás, a halászat és az akvakultúra területén. A Pakisztánba irányuló magyar export hagyományosan gépeket, gyógyszeripari termékeket, orvosi készülékeket és optikai műszereket jelent. Nagy lehetőség van azonban a mezőgazdaság, az állattenyésztés és a halászat területén történő befektetésekre.
DNH: Milyen pakisztáni termékeket tudna felsorolni, amelyek Magyarországon kaphatók?
Memon nagykövet úr: Az elmúlt 5 évben Pakisztán Magyarországra irányuló exportja éves szinten 15%-kal nőtt, a 2017-es 21,6 millió dollárról 2023-ra 45 millió dollárra, ami a pakisztáni befektetők és üzletemberek fokozott érdeklődését mutatja a magyar piac iránt. A fő exportcikkek közé tartoznak a textiltermékek, a pamut, a sporteszközök és a műsorszóró berendezések. A Magyarországon kapható híres pakisztáni termékek között szerepel a világhírű pakisztáni mangó, a basmati rizs, a fűszerek és a sportcikkek. Pakisztán híres a világszínvonalú labdarúgólabdák gyártásáról, amelyeket a világ összes jelentős tornáján használnak, beleértve a világbajnokságokat és az EUFA-t is.
DNH: Hogyan értékeli a magyar és a pakisztáni kormány jelenlegi kapcsolatát?
Memon nagykövet úr: A két ország vezetésének különleges hangsúlya miatt a két ország közötti kapcsolat jelenlegi állapota kiváló. Azt kell mondanom, hogy Magyarország „Look East” politikája és Őfelsége Szijjártó Péter 2021. áprilisi iszlámábádi látogatása, majd 2023-ban külügyminiszterünk első budapesti látogatása után a kapcsolat monumentális fejlődésnek lehetett tanúja. Jövőre ünnepeljük a diplomáciai kapcsolatok felvételének 60. évfordulóját is. A kapcsolat sokrétű, és minden téren – politikai, kereskedelmi és gazdasági, kulturális, valamint az emberek közötti kapcsolatok terén – fejlődött.
DNH: Stipendium Hungaricum hosszú távon erős kapocs lehet a két ország között. Hány diák érkezett az elmúlt években a magyar egyetemekre? És milyen tapasztalatokkal rendelkeznek azok a diákok, akik elvégezték a programot?
Memon nagykövet úr: Kapcsolataink egyik nagyon fontos eleme a Stipendium Hungaricum ösztöndíj, amelynek keretében sok pakisztáni diák érkezik és tanul magas színvonalú magyar egyetemeken. Külügyminiszterünk 2023. februári magyarországi látogatása során a magyar kormány megemelte a pakisztáni hallgatók számára a kvótát, hiszen a pakisztáni diákok körében nagyon élénk érdeklődés mutatkozott a magyarországi tanulmányok iránt. Ezek a diákok nemcsak hídnak bizonyulnak a két ország között, hanem jelentős szerepet játszanak Magyarország imázsának népszerűsítésében is.
DNH: Magyarországon egyre nagyobb a munkaerőhiány, amit leginkább az ázsiai munkavállalókat alkalmazó vállalatok próbálnak orvosolni. Pakisztániak is toboroznak munkaerőt Magyarországra? Mik a tapasztalataik?
Memon nagykövet úr: Magyarország gazdasága kiváló ütemben növekszik, aminek köszönhetően lehetőség nyílik a pakisztáni szakképzett munkaerő számára Budapesten vagy a vidéki városokban. Az országunkból származó munkavállalók száma Magyarországon nem nagy, de azt tapasztaljuk, hogy a magyar vállalatok egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a szakmunkásaink alkalmazása iránt. Gyakran meglátogatom azokat a magyar vállalatokat, amelyek számos pakisztáni munkavállalót foglalkoztatnak, és kiváló visszajelzéseket kapok. Pakisztán hatalmas potenciállal rendelkezik abban, hogy szakképzett és félig képzett munkaerőt kínáljon a munkaerőhiánnyal küzdő országoknak.
DNH: A turizmus fontos „termék” Magyarország számára. Budapesten kívül milyen magyarországi látnivalókat tud ajánlani a pakisztániaknak? Miért érdemes Magyarországra jönniük?
Memon nagykövet úr: Magyarország híres a turizmusáról. Budapest egy történelmi város, gazdag kultúrával és nagyszerű építészettel. Budapesten a budai vár, a termálfürdő, a Hősök tere, a Halászbástya és a fenséges magyar parlament a város ékessége. Budapesten kívül a Balaton híres szépségéről és tájáról. E csodálatos helyeken kívül a barátságos emberek, a nyugodt légkör és a kiváló összeköttetések teszik Magyarországot a bakancslisták kötelező célállomássá.
DNH: Pakisztán jelenleg nem igazán számít turisztikai célpontnak. Miért érdemes nekünk, magyaroknak Pakisztánba utazni? Mi az az öt turisztikai látványosság, amit feltétlenül meg kell nézniük a Pakisztánba látogató magyaroknak?
Memon nagykövet úr: Pakisztán csodálatos és változatos tájjal rendelkezik. A világ második legmagasabb hegyétől, a K-2-től kezdve a gyönyörű tengerparton Karacsiban és Gwadarban, a Bahawalpurban található sivatagon át, sok mindent kínál mindenféle turizmus számára. Bárki, aki Pakisztánba tervez látogatást, azt kell mondanom, hogy egy észak-pakisztáni látogatás kötelező, mivel ott a természet szépsége és a hegyek páratlanok. Minden évben számos hegymászó és túrázó látogat el Észak-Pakisztánba, hogy megmássza a legmagasabb hegyeket és élvezze a lélegzetelállító tájat. Karacsi a legnagyobb város és gazdasági központ, amely világvárosi életstílust kínál. A történelem szerelmeseinek Mohenjo-Daro, Harappa és más történelmi helyek remek választás lehet. Lahore Pakisztán kulturális fővárosa, ahol a mogul korszakból származó építészet és a legkülönfélébb konyhák várják a látogatókat. Csodálatos látnivalók, mint Swat, Malam Jabba a síeléshez, és ne feledkezzünk meg a finom konyháról sem.
DNH: A pakisztáni és a magyar konyha sok mindenben különbözik, de biztos vagyok benne, hogy vannak magyar kedvencek. Ha választhatnál, melyik a legjobb magyar előétel-főétel-desszert trió?
Memon nagykövet úr: Számos csodálatos magyar ételt ismerek, a street foodtól kezdve az előkelő éttermekig, kiváló a felhozatal. A gulyásleves hasonlít egy pakisztáni ételhez, és nagyon egyedi ízű. Hasonlóképpen a langalló is nagyon népszerű nálunk is. Az én kedvencem a Halászlé és a Dobos torta kombinációja, ha a magyar konyháról van szó.
Olvassa el azt is:
- Gasztronómia, kultúra, Puskás – Interjú Spanyolország budapesti nagykövetével
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban