Fehéroroszország teljesen feladta gazdasági szuverenitását, létrejött a gazdasági unió az oroszokkal
Oroszország és Fehéroroszország még közelebb került gazdaságaik integrációjához egy csütörtöki virtuális csúcstalálkozón, ahol Vlagyimir Putyin és Alekszandr Lukasenka elnökök a régi Szovjetunióra emlékeztető nyelvezetben megerősítették testvéri kapcsolataikat, írja a Reuters.
Az orosz és fehérorosz hírügynökségek szerint a két vezető 28 pontos dokumentumcsomagot írt alá a szorosabb együttműködésről az energiától a védelemig számos területen.
A két szláv szomszéd hivatalosan egy “uniós állam” része, és évek óta tárgyalásokat folytatnak a közeledésről, de a folyamat felgyorsult, mióta Putyin tavaly támogatta Lukasenkát, amikor hónapokon át tartó tömeges utcai tüntetések fenyegették “Európa utolsó diktátorának hatalmát”.
A most aláírt dokumentum jóváhagyja mind a 28 együttműködési programot.
A két állam unióját létrehozó szerződésbe foglaltak főbb részei a következő két évben valósulnak meg, az Index felsorolása alapján:
- a monetáris rendszerek integrációját,
- a közvetett adók beszedésének általános elveit,
- a nyugdíj- és társadalombiztosítási kérdések közös megközelítését,
- a terrorizmus elleni küzdelmet és
- a közbeszerzésekhez való kölcsönös hozzáférést.
- a makrogazdasági politika általánossá válik, az országok integrálják a fizetési rendszereket és harmonizálják a monetáris politikát, közös olaj- és gázpiacokat alakítanak ki.
A 28 együttműködési programról csak általánosságban számolnak be, megvalósításuk részletei még nem ismertek. Raman Halovcsenka belarusz miniszterelnök szerint a közös gázpiac alapelveit 2022 júliusáig dolgozhatják ki.
Putyin szerint az integráció olyan előrelépés, amely mindkét ország lakosságának előnyös. Putyin szerint
“Fehéroroszország nemcsak jó szomszéd és szövetséges, hanem valóban testvéri köztársaság, testvéri nép. És arra törekszünk, hogy mindent megtegyünk azért, hogy ez örökre így maradjon, országaink egységre irányuló akarata alapján”.
A szerződésen kívül a két vezető elfogadta a migrációs politika koncepcióját és jóváhagyta a katonai doktrínát.
Érdemes elolvasniLukasenka fegyverkezik, egymilliárd dollárért akar fegyvereket vásárolni Oroszországtól
Ellenzéki reakció
A fehérorosz ellenzék azzal vádolja Lukasenkat, hogy meghamisította a 2020 augusztusában tartandó elnökválasztást, azt mondta, hogy semmilyen általa elért megállapodás nem lesz érvényes.
“2020-ban népünk megtagadta a felhatalmazást, hogy Lukasenka bármit is aláírjon a nevükben” – közölte Szvjatlana Csihanouskaja ellenzéki vezető a Twitteren.
Merre tovább?
Egyértelmű, hogy Fehéroroszország az alárendelt partner ebben a “házasságban”, hiszen lakossága csupán 9,5 millió fő az orosz 144 millióhoz képest. Ráadásul a választások utáni tüntetéseket vérbe fojtó jelenlegi hatalom nem igazán tudhat stabil háttérországot maga mögött, illetve Minszk érdekérvényesítése Moszkvával szemben finoman szólva is kérdéses.
Ez a gazdasági unió inkább a Fehéroroszország Oroszországba való beolvasztásának következő lépcsőjének tekinthető, mintsem egy kiváló lehetőség a fehérorosz népnek.
Putyin számára nem csak gazdaságilag jött jól, hanem politikailag is.
Az Európai Unióval szomszédos Fehéroroszország kapcsolata kimondottan rossznak mondható, sőt az EU és fehérorosz határon már több konfliktus is kialakult, az agresszív minszki politika miatt.
A nyugati országok eddig is Oroszországot sejtették Lukasenka akciói mögött,
hiszen vélhetően nem történik semmi sem Minszkben orosz rábólintás nélkül, de most hogy végképp feladta szuverenitását Fehéroroszország, most már hivatalosan is megnevezhető a felbujtó személye.
Érdemes elolvasniUniós biztos: államilag szponzorált embercsempészetet folytat a Lukasenka-rezsim
Putyin egy lépéssel közelebb került az EU határaihoz, még nagyobb befolyása lesz a fehérorosz vezető tevékenységére, és várhatóan nem áll le Lukasenka a bevándorlók EU határra való terelésével, sőt.
Az Európai Uniónak egy komoly dolga van: még jobban egymásba kell kapaszkodjanak a tagállamok, mert az orosz medve jön, és erősen ráncigálja az EU határkerítéseit. Lehetnek viták a nyugati országok között, de először a külső veszélyt kell elhárítani, addig ráérnek a kisebb konfliktusok. Magyar mintára, magyar szakemberek bevonásával kerítést épít Lengyelország. Itt a határra nehezedő nyomás csökkentése a legfontosabb, és így a külső ellenség ereje is gyengülni fog.
Úgy tűnik, 30 évvel a Szovjetunió szétesése után újra szovjeti időket idéző gazdasági uniókkal csatolja Moszkva magához a gyengébbeket, és 30 év elteltével a vasfüggöny is újra felépül…
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon