Az Egyesült Államok nem küld hivatalos küldöttséget a 2022-es pekingi téli olimpiára
A Biden-kormányzat nem küld hivatalos amerikai küldöttséget a 2022-es pekingi téli olimpiára, hogy ezzel is tiltakozzon Kínának “Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen zajló népirtás és az emberiség elleni bűncselekmények” ellen – közölte Jen Psaki, a Fehér Ház sajtótitkára hétfőn.
A CNN szerint az amerikai sportolók továbbra is részt vehetnek az olimpián, de a kormányzat nem küld kormánytisztviselőket a játékokra. Ugyanez a hozzáállás vonatkozik a paralimpiai játékokra is, amelyeket szintén Pekingben rendeznek.
A Fehér Ház “egyértelmű üzenetet” kíván küldeni, hogy a Kínában elkövetett emberi jogi visszaélések miatt nem lehet “minden marad a régiben” jelmondattal lezárni
– mondta Psaki a Fehér Házban tartott tájékoztatón.
A lépés az Egyesült Államok által Kínára gyakorolt nyomás fokozódását jelzi a Kína nyugati részén fekvő Hszincsiangban a kényszermunka és az emberi jogok megsértésének vádja miatt, különösen az ujgur lakosság és más etnikai és vallási kisebbségi csoportok ellen.
Érdemes elolvasniNémetország nem lesz ott a téli olimpián?
Joe Biden amerikai elnök a múlt hónapban már jelezte, hogy diplomáciai bojkottot fontolgat, miközben a demokrata és republikánus törvényhozók, köztük Nancy Pelosi képviselőházi elnök, a kínai emberi jogi visszaélések elleni tiltakozásul ezt szorgalmazták.
Az Egyesült Államok csapatát alkotó sportolók a kormányzat teljes támogatását élvezik – mondta Psaki.
“Az amerikai diplomáciai vagy hivatalos képviselet egyszerűen nem teheti meg, hogy a szokásos módon kezelné ezeket a játékokat a Kínai Népköztársaság égbekiáltó emberi jogi visszaéléseivel és a Hszincsiangban elkövetett atrocitásokkal szemben, mondta Psaki.
Psaki szerint a játékok diplomáciai bojkottja nem jelenti azt, hogy “ezzel véget érnek az amerikaiak az emberi jogi visszaélésekkel kapcsolatos aggodalmaiknak”.
A Fehér Ház tájékoztatta külföldi szövetségeseit az amerikai döntésről – mondta Psaki.
Psaki azt is elmondta, hogy a Fehér Ház nem érzi “helyes lépésnek” vagy igazságosnak, hogy az olimpia teljes amerikai bojkottjával büntetik az évek óta edző amerikai sportolókat. Az USA utoljára 1980-ban bojkottálta teljes mértékben az olimpiát, amikor Jimmy Carter volt elnök volt hivatalban.
Az USA általában küldöttséget küld az olimpiára – a first lady, Jill Biden vezette az USA diplomáciai küldöttségét a 2020-as tokiói olimpiára, amelyet idén nyáron rendeztek meg.
A jövő évi téli olimpia nem volt téma a Biden és Hszi Csin-ping kínai elnök által a múlt hónapban tartott három és fél órás csúcstalálkozón. A csúcstalálkozó nem hozott jelentős áttörést.
Az év elején a Biden-kormányzat bejelentette, hogy a kényszermunkára vonatkozó vádak miatt blokkolja bizonyos, napelemekben használt anyagok behozatalát egy hszincsiangi cégtől. Az amerikai kormány öt kínai vállalat exportjának korlátozására is bejelentette a hszincsiangi ujgur lakossággal és más etnikai és vallási kisebbségekkel szembeni állítólagos emberi jogi visszaélések miatt.
A Hszincsiang régió számos olyan vállalat számára fontos termelési központ, amelyek a világot ellátják a napelemek gyártásához szükséges alkatrészekkel.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban