Druidák és pogányok ünnepelték a téli napfordulót Stonehenge-nél – képgaléria
Magyar szemmel igencsak különös esemény zajlott az angliai Stonehenge-nél. Magukat druidáknak és pogányoknak nevező emberek lepték el a szakrális helyet a téli napforduló alkalmából, írja a BBC.
A 2020 márciusában kezdődött lezárás óta ez volt az első alkalom, hogy a Salisbury-síkságon található világörökségi helyszínre nyílt belépést engedélyeztek, és mintegy 1000 ember vett részt rajta.
A druidák és pogányok mellett több százan csatlakoztak a leghosszabb éjszaka végének megünneplésére. Az English Heritage engedélyezte a belépést a helyszínre, de élőben közvetítette a napfelkeltét azoknak, akik otthon akarták nézni.
A történészek úgy vélik, hogy az évfordulót ünnepelték azok, akik a köveket felállították.
A Stonehenge kurátora, Heather Sebire a BBC Radio Wiltshire-nek nyilatkozott:
“Az egész emlékmű a tél közepi napfelkeltéhez és a nyári naplementéhez igazodik. A mai nap az évfordulót jelzi.”
Az ünnepségek azt a pontot jelezték, amikor a napsütéses órák száma minden nap megnövekszik.
“A Stonehenge-et építő emberek mezőgazdászok voltak, saját maguk termesztették az élelmüket, valószínűleg tudták, hogy a nappalok hosszabbodni fognak, a dolgok jobbra fordulnak, és kis szerencsével a termésük is újra nőni fog.”
Elmondta, hogy bár az embereket meghívták az online közvetítésre, az összejövetel a legnagyobb szertartás volt a 2020 tavaszán kezdődött lezárás óta.
“Ez egy szabadtéri rendezvény, és nagyon is követjük a kormányzati irányelveket” – tette hozzá. Rendszeres kézfertőtlenítő állomásokat is biztosított, és elegendő helyet jelölt ki az embereknek a társadalmi távolságtartáshoz.
Kate Blackburn, Wiltshire közegészségügyi igazgatója elmondta:
“Tudjuk, hogy a téli napforduló egyesek számára mennyire különleges, és azt szeretnénk, ha minden résztvevő biztonságban élvezhetné az eseményt.”
Az ünnaplők dacoltak a fagyos reggellel, hogy itt lehessenek, és ahogy a sápadt, sárga téli nap első sugarai elkezdtek végigvonulni a fagyott talajon, a druidák és a pogányok éppen a számukra nagyon fontos, szent szertartások közepén voltak.
Miközben a dobolás visszhangzott a helyszínen, mindenki, turisták, helyiek és vallásosak, egyöntetűen kelet felé fordították az arcukat, hogy üdvözöljék a napfelkeltét.
Az emberek különböző módon jelezték a pillanatot – egyesek csendesen, mások ujjongva -, de érezni lehetett a levegőben az igazi örömöt.
Érdemes elolvasniTizenöt kisbolygót neveztek el magyar hírességekről
A hosszabb nappalok visszatérésének ünneplése
Stonehenge hatalmas jelentőséggel bír a druidák és a pogányok számára a nyár közepén és a tél közepén. A napforduló tényleges időpontja december 21-én, kedden, 15:59-kor volt. A Stonehenge-i ünnepségek azért voltak szerdán, mert ekkor hajnalodik a nap, amikor a nappalok ismét hosszabbodni kezdenek.
A téli napforduló nem az év legrövidebb napja – ez az a pillanat, amikor a Nap a legtávolabb van az északi féltekétől, a Föld Nap körüli pályáján belüli dőlése miatt.
Az év legrövidebb napja valójában ma van, és hivatalosan a csillagászati tél első napja – ami különbözik a meteorológiai téltől, amely december 1-jén kezdődik.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű