Benzinárstop: még így is olcsóbb az üzemanyag külföldön?
Külföldön autózva tapasztalhatjuk, hogy egyes országokban – mint például Románia – alacsonyabbak az üzemanyag árak, mint itthon, míg más országokban – például Ausztria – többnyire drágábban tankolhatunk.
A kormány tavaly egyes üzemanyagok esetében hatósági ármegállapítást vezetett be. A jogszabály értelmében, november 15-től három hónapig 480 forint per literben maximálta a gázolaj és a 95-ös benzin árát. Részletek ITT Breaking-government-to-cap-fuel-prices-in-Hungary
Ezt a lépést akkor többek között a magas inflációval indokolták. Az olaj világpiaci ára az üzemanyag árak szabályozásának bejelentésekor már egy csökkenő tendenciát mutatott, ami csak a karácsonyi ünnepek után indult el felfelé.
A világpiaci ár jelenleg meglehetősen magas, hordónként 93.35 dollár, az árszabályozás bejelentésekor azonban kb. 70 dollár volt.
Külföldi kitekintés
Ha körül nézünk kicsit a környező országokban, akkor láthatjuk, hogy többségükben a hazai árainknál drágábban lehet tankolni. Van azért pár olyan ország is, ahol olcsóbban juthatunk hozzá a benzinhez ill. gázolajhoz.
Nálunk 1 liter üzemanyag árában kb. 51% az adótartalom, amelyből kb. 24% a jövedéki adó, 27% pedig az Áfa. Ez utóbbit
a jövedéki adót is tartalmazó árra számolják, tehát az adó után is fizetünk adót!
Az üzemanyagok árának adótartalma egyébként több országban, köztük Bulgáriában némileg magasabb, mint nálunk, míg Lengyelországban és Romániában valamivel alacsonyabb. A fenti táblázatban látható, hogy Románia mellett a lengyel barátainknál is lényegesen olcsóbb az üzemanyag, mint itthon. Ráadásul ez az
ár Lengyelországban tovább csökken majd, miután a kormány február 1-ével 23%-ról 8%-ra csökkentette a benzint és a gázolajat terhelő adó mértékét,
erről továbbia itt Lengyelország durván megvágta az Áfat. A lengyel kormány tehát a költségvetés terhére kezeli többek közt az inflációt is. A magyar kormány a rezsicsökkentés terheit Lengyelországhoz hasonlóan, a költségvetésből fizeti. Azonban az elmúlt időszakban bevezetett árszabályozások költségeivel (üzemanyag árak és az egyes élelmiszerárak esetében) már a forgalmazókat sújtja.
Jön a három hónap vége
Az üzemanyag árszabályozás egyébként február 15-én lejár, és azt is tudjuk, hogy április 3-án választások lesznek. Felmerül hát a kérdés, hogy
a kormány tervezi-e meghosszabítani a benzin ill. a gázolaj hatóságilag csökkentett árát, vagy pedig engedi, hogy újra a piac befolyásolhassa azokat?
A magas világpiaci ár akár még indokolhatná is az árszabályozás rövid távon való megtartását, az infláció azonban már aligha. Ez utóbbi ugyanis decemberben is nagyon magas volt (7.4%), ami azt jelenti, hogy az üzemanyagok árának maximalizálása érzékelhetően nem befolyásolta az infláció mértékét. A szakemberek nagy része egyébként is ezt jósolta. Szerintük
az üzemanyag árak, illetve az egyes élelmiszerek hatósági árszabályozása szociális és politikai szempontból hatékonyak lehetnek.
Makrogazdasági oldalról azonban nem tudják ellensúlyozni a fogyasztói kosárban lévő többi termék és szolgáltatás inflációra gyakorolt hatását.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon