Összezörrent egy amerikai tengeralattjáró és egy orosz hadihajó
Az Egyesült Államok szombaton cáfolta, hogy katonai műveleteket hajtott volna végre az orosz felségvizeken, miután Moszkva közölte, hogy egy orosz haditengerészet hajója elüldözött egy amerikai tengeralattjárót orosz vizeken a Csendes-óceánon.
A Reuters szerint Oroszország azzal vádolta Washingtont, hogy megsértette a nemzetközi jogot és nemzetbiztonsági fenyegetést teremtett az incidens miatt, miközben Moszkva és Washington között nagy feszültség uralkodik az Ukrajna melletti orosz katonai fellépés miatt.
Az Interfax hírügynökség az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva azt mondta, hogy egy orosz haditengerészet hajója elüldözött egy amerikai tengeralattjárót a Csendes-óceán orosz vizein, miután a tengeralattjáró figyelmen kívül hagyta a hajó utasításait.
“Az oroszok valótlanságokat állítanak a felségvizeiken végzett műveleteinkről”
– mondta Kyle Raines kapitány, az Egyesült Államok katonai szóvivője.
“Nem nyilatkozom tengeralattjáróink pontos elhelyezkedéséről, de repülünk, hajózunk és biztonságos műveleteket hajtunk végre a nemzetközi vizeken”
– tették hozzá a közleményben.
Gyakori, hogy az Egyesült Államok figyelemmel kíséri más országok katonai tevékenységét anélkül, hogy belépne a felségvizeikre.
Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint a Marsall Shaposhnikov fregatt legénysége “megfelelő eszközökkel” kényszerítette ki a tengeralattjáró távozását az orosz vizekről.
A tengeralattjárót szombaton kora reggel észlelték a Kuril-szigetek közelében, ahol Oroszország tengeri gyakorlatokat tartott csendes-óceáni flottájával és azonnal megparancsolták neki, hogy emelkedjen a felszínre – idézték az orosz minisztériumot.
A közlemény szerint az amerikai tengeralattjáró legénysége figyelmen kívül hagyta a parancsot, ami miatt az orosz fregatt a nyilatkozatban nem részletezett lépéseket tett a távozás érdekében.
“Az amerikai tengeralattjáró maximális sebességgel hagyta el az orosz felségvizeket.”
Nem világos, hogy konkrétan hol történt az incidens. Egyébiránt a Kuril-szigetek láncolatának egy részére Japán is jogot formál, a szigetek némelyikével kapcsolatban a mai napig területi vita áll fenn. Ez még azokra az időkre nyúlik vissza, amikor az akkori Szovjetunió elfoglalta őket a II. világháború végén.
Az orosz védelmi miniszter szombaton telefonon beszélt amerikai kollégájával, amikor az Egyesült Államok és más nyugati nemzetek arra figyelmeztettek, hogy Ukrajnában bármelyik pillanatban kitörhet a háború.
A nap folyamán Joe Biden amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök egy órás telefonbeszélgetést folytatott az ukrán helyzetről, de a Kreml szerint a tengeralattjáróval kapcsolatos incidenst nem hozták szóba.
Érdemes elolvasniCIA-jelentés: Oroszország napokon belül támad, megvan a pontos dátum
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről