Öt híres maszk a világtörténelemből
Ha február, akkor farsang. Az év második hónapjában számos téltemető és tavaszköszöntő ünnepséget rendeznek, melyek közös jellemzője, hogy az emberek álarcok mögé bújnak. Az arc eltakarásának évezredes kulturális hagyományai vannak, míg az ősidőkben gyakorlati célt szolgáltak, mára a divat (és az utóbbi időben a vírusvédelem) eszközeivé váltak.
Az első álarcokat az ősember készítette, az elejtett vadállatok koponyáját készítették ki és húzták a fejükre, mely kettős célt szolgált. Egyrészt a vezetői hatalom megtestesülése volt, másrészt a vadászatok alkalmával ezek segítségével cserkészték be az elejteni kívánt állatot.
Az idők során számtalan szerepet töltöttek be a különféle arcot elfedő alkalmatosságok, ezekből mutatunk be most néhányat.
Tutankhamon halotti maszkja
Az egyik legismertebb fáraó nagyjából 3.200 évvel ezelőtt uralkodott az ókori Egyiptomban. Sírját 1922-ben a Királyok Völgyének nevezett temetkezési helyen fedezte fel Howard Carter angol régész, jórészt érintetlenül. Maga a maszk a világ egyik legértékesebb lelete, színaranyból készült és mintegy 11 kilogrammot nyom. Jelenleg a kairói Egyiptomi Múzeum ékköve.
![Tutankhamon](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/Tutankhamon-300x200.jpg)
Tutankhamon
A szamurájok álarca
A szamurájok a régi Japán félelmetes és tiszteletreméltó harcosai voltak. Kora gyermekkoruktól küzdelemre nevelték őket, mesterei voltak a kardforgatásnak, a közelharcnak, bárki számára méltó ellenfélnek bizonyultak. Életüket uruk szolgálata töltötte ki igen szigorú szabályrendszer alapján. A csatába díszes páncélban vonultak, melynek elmaradhatatlan eleme volt a rémisztő maszk, amely az ellenség megfélemlítésére szolgált.
![Szamuráj](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/Szamuraj.jpg)
Szamuráj
Pestisdoktor álarc
A középkori pusztító járványok közül is kiemelkedett minden idők egyik legrettegettebb betegsége, a pestis. Az 1500-as években milliók haltak meg a rettenetes kórban, egész falvak és tájegységek néptelenedtek el. A korabeli orvosok, bár mindent megtettek a betegség megfékezése érdekében, az akkori egészségügyi körülményük közepette vajmi kevés esélyük volt. Önmagukat úgy próbálták megvédeni, miközben a haldoklók és halottak között jártak, hogy különleges, az egész arcot befedő maszkot viseltek, melynek jellegzetes orrészét hosszú, csőrszerű módon alakították ki. Ebbe a csőrbe mindenféle illatos gyógynövényeket tömtek, amik megszűrték a belélegzett levegőt és némileg csökkentették a fertőzésveszélyt.
![Pestisdoktor](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/Pestisdoktor.jpg)
Pestisdoktor
Guy Fawkes/Anonymous maszk
A mára a popkultúra szerves részévé vált mosolygó, fehér, vékony bajuszú álarc mai formáját a „V, mint vendetta” című filmnek köszönhetjük. Eredetileg az arcot Guy Fawkes angol összeesküvőről mintázták, aki 1605-ben több társával együtt I. Jakab király ellen kísérelt meg merényletet elkövetni. A londoni parlamentet akarták felrobbantani az épület alá helyezett 36 puskaporos hordó segítségével. Azonban a konspirátorokat leleplezték még tettük elkövetése előtt, tagjait a Tower tömlöceibe zárták, ahol brutális kínzások után kivégezték őket. Fawkes neve az idők során összeforrt a hatalom elleni tiltakozással, nem véletlen, hogy napjainkban számos tüntetésen felbukkan az arcképe, az Anonymous nevű nemzetközi hackercsoport is ezt a maszkot használja videóüzenetei során.
![Guy Fawkes](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/Guy-Fawkes.jpg)
Guy Fawkes
Squid game álarcok
A tavalyi év egyik legnagyobb durranása volt a koreai sorozat, a Squid game. A történet főszereplői elszegényedett, lecsúszott, tartozásokat felhalmozó emberek, akik egy halálos játék keretei között teszik próbára a tudásukat és szerencséjüket a végső győzelem és az azzal járó hatalmas pénznyeremény reményében. Az őket sakkban tartó bűnszervezet tagjai a hierarchiában betöltött rangjuknak megfelelő maszkot és rózsaszín kezeslábast viselnek, míg vezetőjük talpig feketében és egyedi, szögletes álarcban jelenik meg a képernyőn. Az első évad hihetetlen népszerűségnek örvend az egész világon, nem csoda, hogy már forog a második is.
![Squid game](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/Squid-game-300x221.jpg)
Squid game
![hulladék_maszk_egyszer használatos maszk](https://hellomagyar.hu/wp-content/uploads/2022/02/hulladak_maszk_egyszer-hasznalatos-maszk.jpg)
Érdemes elolvasniMennyi egészségügyi többlethulladék keletkezett a világjárvány során?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legnagyobb magyar kémnő sztorija: Manci hogyan verte át a férfiakat és a brit titkosszolgálatot?
50-nel magasabb IQ-ja volt, mint Einsteinnek, mégis borzalmas életét élt
Trump: Ukrajna egy napon orosz lehet
Így néz ki egy ember 1000 év múlva – a tudósok megdöbbentő jóslatai
Római kori titkok a Balaton körül: a tó stratégiai, gazdasági jelentősége és rejtett kincsei
Rijád a szárnyaló modernitás és az ősi tradíciók lenyűgöző ötvözete – Szaúd-Arábiában jártunk