Egy aranyos rágcsáló lett az év emlősállata
A törpeegeret választotta 2022-ben az Év Emlősének a Vadonleső Program, amelyet az Agrárminisztérium és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. működtet a Magyar Természettudományi Múzeum közreműködésével – olvasható az Intézet honlapján.
A Vadonleső Program Magyarország egyik legelső, úgynevezett közösségi adatgyűjtő (Citizen Science) programja, amely egy kalandos, természetmegfigyeléssel, szemléletformálással összekötött adatszolgáltató rendszer. Az Év Emlőséhez egy egész éven át tartó rendezvénysorozat is társul, amelynek keretében az adott fajról, valamint élőhelyéről szóló tudományos és népszerűsítő programokat szerveznek, gyermekeknek és fiataloknak szóló pályázatok hirdetnek meg.
A törpeegér Magyarország legkisebb rágcsálója, mindössze 10-15 cm. hosszú, ennek is a fele az állat farka. Súlya nem több, mint 5-10 gramm, ami nagyjából 1-2 kockacukornak felel meg.
Bár egész Európában és Észak-Ázsiában jelen van, az utóbbi időben élőhelyük (nádasok, sűrű cserjés területek) kiterjedése erősen megcsappant, így az állatok száma is fogyatkozik.
Mint írják, ezért is esett a választás az idei évben e kevéssé ismert apróságra, amely lehetőséget ad arra is, hogy sérülékeny élőhelyeinek védelmére is felhívják a figyelmet.
Hiszen a szegély-élőhelyek megőrzése, fenntartása, a külterjes, kistáblás, búvósávokkal tagolt mezőgazdaság erősítése, a természetes erdőszerkezet fenntartása, valamint az általános rágcsálóirtók visszaszorítása kiemelten fontos a faj védelme érdekében is.
Táplálkozását tekintve mindenevő, eledelét főleg füvek, magvak és apró rovarok alkotják.
A nyári időszakban legszívesebben búzát fogyaszt, emiatt az angol nyelvterületeken aratóegérnek (harvest mouse) nevezik.
Rejtőzködő életmódot folytat, melyben nagy segítségre van bundájának rajzolata, mely a hátán barnás-vöröses árnyalatú, míg hasa és lábai fehérek.
Hosszú farka úgynevezett kapaszkodófarok, melyet nagyon ügyesen használ, miközben a növényeken kutat eleség után.
A természetben – zsákmányállat lévén – az átlagos élettartama 6 hónap körül van, azonban fogságban, ideális körülmények között 5 évig is elélhet.
Nagyon szapora állatok, a nőstény jóformán áprilistól szeptemberig megszakítás nélkül vemhes. A terhesség 21 napig tart, melynek során általában 3-8 kölyök születik. Gyorsan fejlődnek, a picinyek szeme a 8. napon nyílik ki, a 9. napon elkezdődik a fogzás és 16 napos korukra önállónak tekinthetőek.

Érdemes elolvasniMegválasztották az év madarát – képek, videó
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya