Ön visszatartja a tüsszentést? Ne tegye, bele is halhat
Bár úgy tűnik, hogy látszik a fény az alagút végén, a koronavírus-járvány még mindig meghatározza a mindennapjainkat. Ráadásul tél van, az influenza és a megfázások ideje, mindezek tetejébe kezdődik az allergiaszezon, nem csoda, hogy sok ember tüsszög. Egy-egy hapci általában ártalmatlan, de ha „nem engedjük szabadjára”, annak igen súlyos következménye is lehet.
A tüsszentés egy teljesen természetes reakció, a szervezetünk így próbál meg megszabadulni a felső légutakba kerülő idegen anyagoktól. Ha port vagy pollent lélegzünk be vagy váladékozik az orrunk, ellenállhatatlan az inger, hogy kikerüljön a zavaró anyag.
Ennek a legegyszerűbb módja, hogy testünk a tüdőnket mintegy nagynyomású kompresszornak használva, egy gyors légáramlattal kifújja onnan – azaz tüsszentünk egy jó nagyot.
Ilyenkor a levegő nagyon gyorsan távozik, a sebessége elérheti az óránkénti 160 kilométert is. Amíg ezt akadálytalanul megteheti, rendszerint nem is okoz problémát, ám ha befogjuk a szánkat vagy az orrunkat, akkor maradandó károsodást, nagyon extrém esetben akár halált is okozhat.
Nemrégiben egy 34 éves, egyébként teljesen egészséges emberrel történt egy bizarr eset. Visszafojtotta a tüsszentését, ám érezte, hogy hátul a nyakában megpattan valami. Erős fájdalmat érzett, főleg nyelés közben és a hangja is megváltozott.
Az orvosnál kiderült, hogy olyan erősen rándult meg a nyaka, hogy szó szerint megrepedt a tarkócsigolyája.
De nem csak a hirtelen és rendkívül erős rándulás okozhat problémát. Ha a levegő nem tud a szánkon és orrunkon át távozni, akkor másfelé veszi az irányt, mégpedig a fülünkbe áramlik. A hirtelen nyomásváltozás következtében a dobhártyánk is átszakadhat, ami részleges halláskárosodást és akár maradandó süketséget is okozhat.
De kiválthat akár hasüregi izomszakadást is, ami vizelettartási problémákhoz vezethet, a szemben található hajszálerek elszakadás miatt bevérezhet a szemgolyónk.
Sőt, az agyunkban található erek is elpattanhatnak, ami agyvérzéshez vezet és segítség nélkül a halálunkat is okozhatja.
Ugyanakkor az a városi legenda nem igaz, hogy a szívünk megáll, amikor tüsszentünk. Közkeletű hiedelem, hogy egy-egy hapci alkalmával testünk motorja kihagy egy ütemet, ám ez így nem teljesen igaz. Amikor a szervezet felkészül a tüsszentésre, kissé megváltozik a belső nyomás, ami miatt a szívritmus kismértékben megváltozhat, de semmi esetre sem áll le.
Mindenesetre a fentiek miatt soha ne akadályozzuk a tüsszentést. Használjunk zsebkendőt vagy a könyökhajlatunkat és ha olyan szituációban vagyunk, akkor kérjünk elnézést, de inkább jöjjön ki, aminek kell, mintsem komolyabb problémánk adódna.
Érdemes elolvasniKorán indul az idei pollenszezon
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források