A klasszikus keresztény böjti időszak, a hamvazószerdától a húsvét vasárnapig tartó hosszú időszakot öleli fel. Ekkor zajlik a természet éledése is, a megújulás, feltámadás. Ahogy a természet, így mi is meg tudunk újulni, úgy testi, mint lelki szinten, a böjt segítségével.
Mi is a böjt?
A böjt nem pusztán egy koplalás, vagy egy radikálisabb ételmegvonás, hanem egy spirituális fogalom is. Több kultúrában, vallásban is fontos szerepe van, mi leginkább a keresztény kultúránknak köszönhetően a húsvét előtti böjtöt ismerjük. Ennek spirituális hátterét Jézus 40 napos böjtje adja. A keresztény nagyböjt húsvét előtt negyven nappal hamvazószerdával indul, amikor a hívek homlokára hamuval keresztet rajzolnak a vezeklés és a bűnbánat szimbólumaként. Ebben az időszakban fontos bizonyos ételektől való tartózkodás, valamint a mértékletesség gyakorlása, felkészülésként a húsvéti ünnepkörre. Napjainkban leginkább a hús, és esetleg a tejtermékektől való tartózkodást jelenti a böjt, valamint az étkezések számának és mennyiségének csökkentését. Például napi három étkezésből csak egyszer együnk úgy, hogy jól is lakunk, vagy csupán napi egy alkalommal étkezzünk. A szokások felekezetenként, és családonként is változnak. Más kultúrákban sem az önmagáért való étkezési megszorítás a szerepe, hanem az élvezetekről való lemondás által, egy eltávolodást jelent az anyagi világtól, és közeledést a szellemi, spirituális lét felé. A klasszikus böjt, mikor egyáltalán nem foglalkozom az ételekkel, tehát nem veszek magamhoz se ételt, se semmilyen italt, és nem is gondolok ezekre. Ezt a radikális módszert nevezik száraz böjtnek. Napjainkban ezt kevesen gyakorolják, és csak igen felkészülten, megfelelő fizikai állapotban érdemes elkezdeni. Nézzük milyen hatása van ránk egy böjt, testi és lelki szinten.
Testi megtisztulás
A téli időszak a szervezet tartalékolásáról, és a felhalmozott élelmiszer tartalékok elfogyasztásáról szól. Régen a feldolgozott húsáru, az elvermelt vagy fermentált zöldségeket fogyasztották a tél folyamán az emberek. Az étkezés egyhangú és bőségesebb volt a hideg időjárás miatt. A tavasz beköszöntével azonban nem csupán a természet újul meg, szervezetünk is felfrissül, és ezt régen a böjttel támogatták meg. A nehéz ételektől, húsoktól, zsíroktól való tartózkodás ugyanis tehermentesíti szervezetünket, így bizonyos tisztulási folyamatok is elindulnak.
Hormonális hatások
Ha kevesebb ételt veszünk magunkhoz, ráadásul olyanokat, amik könnyen emészthetők, és az étkezések között hosszú szüneteket tartunk, akkor hormonháztartásunk is megváltozik. Az orvosi értelemben vett böjt a 16 órás vagy annál hosszabb étkezési szünetet jelenti. Ezt nem is olyan nehéz megvalósítani, mint sokan gondolják. Ha például este hat órakor fogyasztom el a vacsorát és másnap kihagyom a reggelit, és tízóraival indítom a napot, máris megvalósult a 16 órányi szünet. Azonban ez az időben korlátozott étkezés még nem jelent böjtöt. A hosszabb szünet több folyamatot is elindít. Például az inzulin szint tartósan alacsonyan marad, hiszen ha nem kerül táplálék a szervezetbe, nincs ami megemelje a vércukor szintet, így azokra az inzulintermelési hullámokra sincs szükség, amiket az étkezésekkel váltunk ki. A koplalással egy másik hormon is fontos szerepet kap.
A ghrelin egyfajta “éhséghormon”, amely üres gyomor esetén termelődik és az agyban (valamint lokálisan az emésztőrendszerben) kiváltja az éhségérzetet.
Szerepe, hogy szervezetünket fokozott energiabevitelre ösztönözze, és ha ez megtörténik akkor az energiatöbbletet a zsír- és glikogénraktárakba irányítja. Így ha állandóan magas a ghrelin termelés az a testsúly növekedésével járhat, már ha eszünk is, ha viszont önmegtartóztatunk, akkor nem képes energiát elraktározni. Másik fontos szerepe, hogy az éhségérzet, hatására fokozza az ún. antidiuretikus hormon (vazopresszin) hatását. A vazopresszin szerepe, a vesefunkcióinál fontos. A vesék amellett, hogy egyfajta méregtelenítő funkciót is ellátnak a vazopresszin segítségével visszatartják azokat az anyagokat, amelyekre testünknek szüksége van, mint például a nélkülözhetetlen vitaminok és ásványi anyagok, így ezek nem ürülnek ki a vizelettel.
Tehát a magas ghrelin szint fokozott vazopresszin szintet eredményez, mely serkenti a vesék visszaszívó képességét, így a szervezet számára hasznos tápanyagokat nem engedi kiürülni.
A ghrelinnek ismert gyulladáscsökkentő hatása is, így felmerült terápiás alkalmazása a gyomor-bélrendszer gyulladásos folyamatai esetén. A hasnyálmirigy működésének szabályozására is hatással van azzal, hogy közvetve meggátolja a glükóz indukálta inzulinszekréciót. Egyes kutatások által arra következtetnek, hogy elképzelhető depresszió csökkentő hatása is.
Emésztés
Böjt idején az emésztőrendszer is elkezd regenerálódni. Az étkezés hiányában a szájüregben a nyálban található enzimek által elkezdődik egy tisztítási folyamat. Tisztulnak a fogaink, a szájüreg és a nyelv is. A lemosott nyelv által visszatér az eddig elnyomott ízérzékelés.
Már három nap böjt után a nyelven található kemoszenzorok érzékenysége megnő, így intenzívebben fogjuk érezni az ízeket.
Ezt leginkább az édes ízen tudjuk letesztelni. Sokkal édesebbnek hatnak bizonyos zöldségek, gyümölcsök, mint azt eddig tapasztaltuk. A gyomor tehermentesítése által az esetleges reflux problémák is enyhülnek, vagy meg is szűnhetnek, hiszen az eddigi folyamatos savtermelés lecsökken. Az emésztés folyamatos és enyhe folyamattá válik, hiszen a nyálunkat lenyeljük, így lesz emésztésünk, csak egyfajta tisztító folyamatként lepucolja a teljes emésztőrendszerünket. A gyomor szépen össze fog húzódni. Ez a túlsúllyal küzdők számára is jó hír, mert így egy idő után az étvágy is csökken, valamint az állandóan tág gyomor nem is működik megfelelően. Azonban, amikor ez a szervünk visszanyeri eredeti rugalmasságát, azzal emésztésünket is megkönnyítjük. A tápanyag bevitel csökkentés hatására a vékonybél felszívása megnő, így a jó és a rossz anyagok felszívódása is növekszik. Ezért is fontos, hogy fokozottan kerüljük a káros anyagokat, szintetikus anyagokat, stabilizátorokat, tartósítószereket.
A böjt hatására a vastagbél mikrobiomja lejjebb veszi az anyagcseréjét, tehát nem pusztul el a mikrobiom, de például sok patogén baktérium száma lecsökken.
A tisztulás jelei
A böjt végzése során fel kell készülni egy kellemetlen jelenségre, a tisztulási tünetek jelentkezésére. Ezektől nem kell megijedni, hiszen természetes reakcióról van szó. Ha az alábbiakat tapasztaljuk az teljesen normális, emiatt nem kell abbahagyni a böjtöt:
- fejfájás
- fázás, alacsony vérnyomás, alacsony vércukor szint
- fáradékonyság
- koncentrációs nehézségek, a reakcióidő csökkenése
- idegesség, ingerlékenység
- alvászavarok
- adott betegséggel kapcsolatos tünetek, problémák felerősödése
Mozgás böjt idején
A böjt alatt nagyon fontos a rendszeres mozgás és a légzőgyakorlatok. Aki rendszeresen sportol semmiképp ne ugyanazzal az intenzitással tegye, hiszen a szervezet energiaellátása megváltozik, így nem lehet ugyanúgy terhelni. Ilyenkor érdemes kicsit visszavenni az intenzitásból, vagy más típusú gyakorlatokat beiktatni az edzéstervbe. Azok számára akik mozgásszegény életmódot folytatnak, viszont érdemes elkezdeni mozogni. A nagyobb séták, az otthoni saját testsúllyal végzett gyakorlatok, a rendszeres nyújtások mind segítik a böjt általi folyamatokat. Egyrészt a fent említett ghrelin éhségérzet hatását a mozgás ellensúlyozza, valamint a mozgás hatására élénkül a keringés is, ennek szív-és érrendszeri hatása pedig közismert. A mozgás általi izzadás, pedig fokozza a szervezet méregtelenítését.
Lelki megtisztulás
Befelé figyelés
Az igazi böjt soha sem csak a testről szól! A testi tisztulás persze mindig segít, hogy lélekben is tisztuljunk. A befelé fordulás, önmagunkra figyelés időszaka ez. Egyfajta lecsendesedésé is.
A mérgező ételek elhagyása mellett zárjuk ki a mérgező gondolatokat. Uralkodjunk érzelmeinket, és igyekezzünk türelmet, megértést, empátiát gyakorolni.
Érdemes ilyenkor kizárni a külvilágot, a médiát, az internetet. Ha nem szeretnénk radikális étkezésbeli megszorítást gyakorolni, akkor böjtölhetünk gondolatilag, emocionálisan is. Például lecsökkentjük a képernyő előtt töltött időt, korábban kelünk, és reggelente önismereti könyvekből olvasunk pár oldalt. Lelkiismereti vizsgálatot végzünk az esti tévénézés helyett, vagy több időt igyekszünk tölteni szeretteinkkel, vagy olyan hozzátartozóinkkal, akikkel ritkábban találkozunk, vagy régen kerestük fel. A böjt lényege a teljes megújulás, és ez a szellemit, lelkit is jelenti.
Alapelvek
Amikor tilos a böjt
A böjt különösen pozitív hatású különböző gyulladások, fertőzések, allergia, asztma, ízületi problémák, emésztőszervrendszeri problémák, bőrbetegségek, vese- és máj panaszok esetén. Vannak azonban olyan állapotok, betegségek, amikor a böjt szigorúan ellenjavallt, vagy esetleg csak orvosi felügyelettel végezhető:
- Gyógyszeresen kezelt cukorbetegség esetén
- Skizofrénia, paranoia, borderline személyiségzavar, pszichiátriai kezelés alatt
- Táplálkozási zavarok esetén: anorexia, bulimia, orthorexia nervosa, testdiszmorfiás zavarok
- Áldott állapotban, szoptatáskor
- Leromlott, végletesen kimerült állapotban
- Súlyos szívbetegségek esetén
- Gyerekkorban, amíg a szervezet fejlődésben van (általában 18 éves korig)
Hogyan érdemes?
Mindenképpen érdemes rákészülni. Először lelkileg. Végiggondolni, hogy miért vágunk bele, mi vele a célunk. Átgondolni, hogy mit fogunk változtatni, és azt hogyan tudjuk a napirendünk beilleszteni. A böjt kezdete előtt pár nappal vagy héttel, már figyelhetjük jelenlegi szokásainkat, és tudatosíthatjuk, hogy miket fogunk elhagyni. Emellett természetesen össze kell állítani az új bevásárló listát, hogy ne egyik napról a másikra kelljen kapkodva beszerezni az élelmiszereket. Fontos, hogy minél tisztább, természetesebb ételek szerepeljenek az étrendbe. A nagyobb mennyiségek helyett érdemes többször, kevesebbet vásárolni, ezzel se kerülünk kísértésbe otthon.
Miket ajánlott ilyenkor fogyasztani?
Lehetőleg gluténmentes gabonakásákat (kölest, rizst, amarántot, hajdinát, quinoát), zöldsalátát, avokádót, csírákat, magvakat (gesztenyét, diót, mandulát) fogyasztani. Tej helyett növényi italokat is lehet fogyasztani: rizs, kókusz, mandula (szója kerülendő). Ebédre, vacsorára: zöldséglevesek, gabonakásák, saláták, rakott zöldségek, rizottók, burgonyaételek, rántás nélküli főzelékek, párolt zöldségek, grill zöldségek, hajdina, köles, barnarizs.
Állati zsiradék helyett Kókusz olajat, és olíva olajat használjunk. Zárjuk ki az állati zsiradékot, cukrot, fehér lisztet, alkoholt, dohányzást!
Tévhitek
Sokan gondolják, hogy a szilárd táplálék megvonása, és különböző gyümölcslevek, zöldséglevek, turmixok fogyasztása jótékony hatású szervezetünkre. Ez egy erős tévhit. Egyrészt a bolti levek nagyrésze hozzáadott cukrot, és egyéb anyagokat (állományjavítók, stabilizátorok) tartalmaz. Másrészt a frissen préselt zöldségek és gyümölcsök rosttartalma jóval alacsonyabb, mintha azokat nyersen fogyasztanánk, ellenben magasabb lesz a cukortartalmuk, hiszen például több répát és narancsot tudunk elfogyasztani préselve, mint önmagában. Ráadásul mivel ezeket folyadék formájában juttatjuk be szervezetünkbe, így a felszívódásuk is gyorsabb lesz. Ez sokkal jobban megterheli az vércukor-inzulin háztartásunkat, a vékonybelet, valamint a kiválasztó szervrendszert is. Inkább fogyasszunk több rostot nyers zöldség és gyümölcs formájában, kerüljük a kifejezetten magas cukortartalmú gyümölcsöket, és folyadékot leginkább víz és gyógyteák formájában fogyasszunk. A cukor és édesítők hatásáról már itt írtunk.
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban