Csendes gyilkos: a szén-monoxid
Az időjárás-előrejelzés szerint a következő héten visszatér a tél – tehát továbbra is fűtenünk kell.
Jelen pillanatban Magyarországon a gázfűtés a legelterjedtebb fűtési mód, az otthonok nagy részében valamilyen gázkészülék szolgáltatja a meleget.
A gázfűtés sokáig a legmodernebb és az egyik legolcsóbb fűtési rendszer volt, mára ez a helyzet alaposan megváltozott. A gáz ára az egekbe szökött, ez a globális felmelegedés egyik legfőbb mozgatórugója, illetve a hazai otthonokban található készülékek ijesztően elöregedtek: a gázkészülék-állomány átlagéletkora magasabb, mint 20 év.
A régi, rosszul vagy egyáltalán nem karbantartott konvektorok és kazánok akár robbanásos balesetet is előidézhetnek, a nem megfelelő égés következtében pedig akár halálos mértéket is elérhet a lakásban a szén-monoxid koncentrációja.
Ez a színtelen, szagtalan gáz minden évben emberéleteket követel. A Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapja szerint évente átlagosan 400 esetben riasztják a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit szén-monoxid-mérgezéses esetekhez.
Ez a veszélyes gáz belélegezve gátolja a vér oxigénszállító képességét, mivel erősen kapcsolódik az oxigént szállító hemoglobinhoz. A szén-monoxid-mérgezés nehezen észrevehető, hiszen annak tünetei: rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság könnyen összetéveszthetőek egyéb betegségek tüneteivel. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, és néhány percen belül halál is beállhat.
Már igen kis mennyiség is elegendő ahhoz, hogy végzetes következményei legyenek a mérgezésnek, hiszen ha a zárt térben található levegőben található gáz mértéke eléri az 1,28 százalékot, akár 3 percen belül halált okozhat.
A szakemberek szerint a következő dolgokra kell figyelnünk, hogy elkerüljük a legrosszabbat:
- Bízzuk a beszerelést a szakemberre! Soha ne álljunk neki magunk egy-egy gázkészülék beüzemelésének, mert nem ismerjük azokat a biztonsági és egyéb előírásokat, amik be nem tartása adott esetben nagyon súlyos következményekkel járhat.
- Biztosítsunk az égéshez elegendő oxigént! A régi házak természetes módon szellőztek, ám az újabb, modernebb szigeteléssel rendelkező lakásoknak sok esetben túlzottan kicsi a légáteresztő képessége. Szellőztessünk rendszeresen, frissítsük fel a levegőt abban a helyiségben, ahol az égés történik.
- Soha ne takarjuk le a szellőzőrácsot! Minden gázkészüléknek biztosítani kell a természetes és folyamatos szellőzést, ellenkező esetben az égéstermék nem tud távozni és felgyülemlik, ami katasztrófához vezethet.
- A rendszeres karbantartás elengedhetetlen! Meghatározott időközönként vizsgáltassuk át a készüléket és ne feledkezzünk meg a kéményseprésről sem. A tiszta, jól átjárható csövek és a zökkenőmentes működésű készülékek alapfeltételei a biztonságos üzemelésnek.
- Használjunk szén-monoxid riasztót! Szaküzletekben és barkácsboltokban a szén-monoxid-riasztók széles választékával találkozhatunk. Mindenképpen szerezzünk be magunknak egy ilyen eszközt, ami a használati utasítás betartása esetén nagy biztonsággal jelzi, ha baj van.
Érdemes elolvasniHoltan találtak két biztonsági őrt egy aláírásgyűjtő sátorban Budapest belvárosában
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon