Terjed Magyarországon a halálos kórt terjesztő kullancs
Már a Margitszigeten is találtak olyan kullancsfajt, amely a rendkívül veszélyes krími-kongói vérzéses láz vírusát terjeszti — írta meg az index.hu.
Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának vezetője a Pénzcentrumnak adott interjújában beszélt arról, hogy megjelent hazánkban is a Hyalomma kullancsfaj, amely a rendkívül veszélyes krími-kongói vérzéses láz vírusát terjeszti. A faj megjelenéséről már tavaly tavasszal is olvashattunk cikkeket, a mélyen barázdált testről és a fehér sávos ízelt lábakról felismerhető Hyalomma kullancsokat vélhetően a vándormadarak hurcolhatták be Közép-Európába, és a klímaváltozás miatt tudtak meghonosodni errefelé. A WHO listáján potenciális világjárványként azonosítják a krími-kongói vérzéses lázat, amellyel az 1960-as években a Krímben és Kongóban találkoztak a kutatók. Eleinte a kettőt külön kezelték, de aztán kiderült, hogy ugyanaz a kórokozó felelős mindkettőért. A betegség magas lázzal, izomfájdalommal, fejfájással indul, a későbbi fázisban bőrvérzést, a kapilláris erek szétesését okozhatja.
A halálozási aránya 30 százalék körüli.
Tanítani a kullancsfajok által terjesztett betegségeket
Mielőbb el kell kezdeni a szervezett védekezést ez ellen a kullancsfaj (Hyalomma marginatum) ellen országos szinten — mondta a Blikknek dr. Kapiller Zoltán István kullancsfertőzésekre szakosodott állatorvos, a Magyar Kullancsszövetség elnöke. Ezt a kullancsfajt sokszor még a háziorvosok sem nagyon tudják megkülönböztetni más fajoktól, ezért fokozott figyelemre van szükség. „Ha fertőzött állat csípi meg az embert, akkor néhány óra alatt képes átadni nyálával a vírust. Ezért fontos, hogy a szabadban dolgozó emberek, kirándulók, természetjárók lehetőség szerint 1,5 óránként vizsgálják át a testüket, s ha kullancsot találnak, akkor kullancseltávolító kanállal vegyék ki az apró vérszívót” – tette hozzá a Blikknek dr. Kapiller Zoltán István.
A legnagyobb veszélyt a betegség kapcsán az jelenti, hogy a betegség képes emberről emberre is terjedni.
A betegség fordult már elő Romániában, Bulgáriában, Németországban is, Ukrajnában pedig meglehetősen gyakori, évente több száz beteget diagnosztizálnak az állatorvos szerint.
Kullancsfigyelő
Az új faj terjedésének emgfigyelésére az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Ökológiai Kutatóközpontja tavaly a citizen science (civilek bevonása a tudományos kutatásba) módszer alkalmazásával új kutatási projektet indított. A megfigyeléseket a www.kullancsfigyelo.hu weboldalon található elérhetőségekre várják.
A többi kullancsfaj
Érdemes a többi kullancsfaj támadásaira is felkészülni, az idei enyhe tél kedvezett az áttelelésüknek. Kirándulások tervezése előtt érdemes tájékozódni a kullancshelyzetről, Európában a kullancs által terjesztett betegségek, fertőzések tekintetében Magyarország közepesen fertőzött országnak számít. A kullancsok előfordulását tekintve hazánkban Zala, Somogy, Vas, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Nógrád megye a kiemelten veszélyes zónák, de az ország más régióiban is fontos az elővigyázatosság, hiszen mára már kertjeinkbe, városi parkjainkba is beköltöztek a kullancsok — írta a femina.hu. A közönséges kullancs csípése nem veszélyes, kivéve ha az élősködő fertőzött volt, mert akkor Lyme-kórt vagy FSME-vírus okozta agyvelőgyulladást – kullancsencephalitist – okozhat. A kullancsencephalitis Közép-Európában a legelterjedtebb kullancsok által terjesztett vírusos megbetegedés, amelyet az FSME-vírus okoz.
Az FSME-vírus által okozott agyvelőgyulladás sem vírus elleni gyógyszerrel, sem antibiotikummal nem gyógyítható, viszont léteznek ellene védőoltások.
A Lyme-kór (Lyme-borreliosis) olyan kullancsok csípésével terjed, amelyek maguk is fertőzöttek a Borrelia burgdorferi nevű baktériummal. Ez a kórokozó felelős a Lyme-kór kialakulásáért. Kezdeti jellegzetes bőrtünetek hiányában a betegség nehezen felismerhető, megelőzésére pedig nem létezik védőoltás. Helyes diagnózis birtokában antibiotikummal kezelhető.
Érdemes elolvasniHogyan védekezhetünk a kullancsencephalitis ellen?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban