Eredeti pompájában látható az elbűvölő szabadkígyósi kastély – képek
Újra látogatható a négy év alatt felújított Wenckheim-kastély, amely a Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretén belül született újjá.
Átadták a Dél-Alföld legszebb főúri palotáját és a hozzá tartozó impozáns parkot. Március 20-tól eredeti pompájában látható a Békéscsabától 10 kilométerre, Gyulától alig 15 kilométerre lévő szabadkígyósi kastély.
A beruházásban megújult a főépület földszintje, a pince egy része, a főlépcsőház és a kilátótorony, valamint a főépület közvetlen környezete. A 143 éves épületegyüttesben restaurálták a falfestéseket, a padló- és falburkolatokat, felújították a tetőt és homlokzatot, valamint közműfejlesztést is végeztek.
Elbűvölő Ybl tervezés
Az eklektikus, neoreneszánsz kastély 1879-ben készült el és korának egyik legkorszerűbb épülete volt, gázvilágítással, falfűtéssel, hideg- és melegvíz-szolgáltatással. A Békés megyei településen lévő főúri kastély
1875 és 1879 között épült a nagynevű Ybl Miklós tervei alapján, neoreneszánsz és eklektikus stílusban.
A megbízói Gróf Wenckheim Frigyes és felesége, gróf Wenckheim Krisztina voltak.
A házaspár kérése az volt, hogy a kastélynak annyi ablaka legyen, ahány nap, annyi szobája, ahány hét és annyi bejárata, ahány évszak van egy esztendőben.
A kortársak szerint a XIX. század második felének egyik legszebb kastélya épült Szabadkígyóson.
1893-ban maga I. Ferenc császár és király is látogatást tett a kastélyban.
A kastélyt a II. világháború után államosították, majd mezőgazdasági és élelmiszeripari szakiskolát helyeztek el benne. Az épület földszintjén irodákat, tanári szobákat, könyvtárat és tornatermet, az emeleten leánykollégiumot, a melléképületekben pedig tantermeket helyeztek el. Az egykori kocsiszínt konyhává, az istállót ebédlővé alakították át, a gázházból autóbuszgarázs lett. A repülőhangár helyén új fiúkollégiumot emeltek, a park tisztásán labdarúgópályát alakítottak ki.
Állandó kiállítás, interaktív múzeum
Az újranyitott palota állandó kiállítása a Vendégségben Wenckheiméknél címet viseli, amelynek egyik különlegessége a kastély megnyitásától, 1879-től kezdődően vezetett vendégkönyv. Az ebben található feljegyzések hűen tükrözik a hétgyermekes, élénk társasági életet élő házaspár mindennapjait. A tárlaton bemutatják a személyzet életét, munkáját is, valamint azt, hogy hogyan éltek a grófi gyerekek, milyen angolkisasszonyok tanították őket, ők hogyan kerültek Angliából Szabadkígyósra.
Különböző élményelemeket is kialakítanak: az úgynevezett napfényes műteremben különböző korabeli háttérrel, jelmezekben fényképezkedhetnek a látogatók, akik egy VR-szemüveg segítségével a kastély feletti repülés élményét is átélhetik. Egy vetítőteremben a grófi családhoz vagy a kastélyhoz köthető régi filmeket vetítenek.
Az étkezőt egy 1895-ben készült fotó alapján állították helyre,
ahol a kor étkezési szokásait mutatják majd be. Újból megépítették az innen nyíló télikertet is, amelyet a Wenckheim-család beázási problémák miatt az 1930-as években elbontott.
Megszépült a kastélyt körülölelő 22 hektáros park is, amely természetvédelmi terület.
A rekonstrukció több mint 3 milliárd forintba került, a költségek felét uniós forrásból, felét pedig állami támogatásból fedezték, a műemléképület munkálatait a Modinvest Kft. végezte el.
- ez is érdekes lehet: Négynapos harc a biztos halál tudatában – Drégely várában jártunk
Képgaléria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban