Elmenekült-e Zelenszkij elnök Kijevből?
Vendégszerzőnk: Bern Andrea
A február 23-ról 24-re virradó éjszakán kitört orosz-ukrán háború kezdetétől vissza- visszatérő híresztelés, hogy az ukrán elnök, aki a háború első napján kijelentette, hogy nem fogja elhagyni Kijevet, március eleje óta Lengyelországban tartózkodik.
Vjacseszlav Volodin Oroszország Föderációja Állami Dumájának képviselője posztolta március 4-én a hírt először saját Telegram csatornáján, ukrán parlamenti képviselőktől szerzett információra hivatkozva.
Ugyanebben az értelemben posztolt ugyanezen a napon Ugyancsak saját Telegram oldalán ugyanerről Ilja Kiva ukrán parlamenti képviselő.
A hírt azonnal átvette a Szputnyik televízió, és magyar fordításban Magyarországra is eljutott még március 5-én az oroszhírek.hu oldalon.
A forrás megbízhatósága
Bár Volodin “ukrán parlamenti képviselőkről” beszélt informátoraiként, az egyetlen ukrán politikus aki nyilatkozott ilyen értelemben, az Kiva volt, aki 2019-ben az elnökválasztáson maga is jelöltként indult, a szavazatoknak azonban kevesebb, mint 1 százalékát szerezte meg. Ellenzőjeként az ukrán kormány és Oroszország között egyre fokozódó feszültségnek 2022. január közepén Spanyolországba utazott, ahonnan azóta sem tért haza. Telegram csatornáján kategorikusan megtagadta részvételét a harcokban, ami, ahogy ő mondta “nem az ő háborúja, hanem Amerika történelméhez tartozik.”
Zelenszkij médiamegjelenései február 25 és március 15 között
Március elsején, a háború hetedik napján az ukrán elnök interjút adott a Sky News riporterének, Alex Crawfordnak, aki állítása szerint ezért a beszélgetésért Kijevbe utazott. A hétperces videó helyszíne egy elsötétített diplomáciai épület. Az elnök és a riporter egy márványlépcsősor alján ül, homokzsákokkal védett vörösmárvány oszlopok között, a szőnyegen.
Bár Crawford nem árulja el a helyszínt, a beltér ugyanaz, mint ami a február elején Zelenszkij és Ilham Alijev azeri elnökkel lezajlott találkozó képeinek hátterét adta. Ezen kívül egyértelműen ugyanaz, mint Ukrajna uniós csatlakozási kérelmének aláírásakor: A kijevi Mariinszkij Palota előcsarnoka. Ugyanaz a lépcsősor, ugyanazok az oszlopok, ugyanaz a szőnyeg. Az interjút tehát az elnöki rezidencián forgatták, Kijev belvárosában.
Március 2-án ismét a Skynews kérdezte a Babij Jar-i holokauszt emlékmű lebombázásáról. A háttér az előző interjúhoz hasonlóan félhomályos, de helyszínként ugyancsak az elnöki rezidencia előcsarnoka azonosítható be. Ugyanazok a homokzsákkal körülvett oszlopok, ugyanaz a szőnyeg, ugyanaz a kéken átderengő függönysor.
Március 3-án az elnöki iroda és Zelenszkij a nemzetközi média képviselőivel találkozott. A helyszín egy diplomáciai épület belső tere. Zöld falháttér aranymintázatú márványdíszítéssel, négyszögintarziás parkettával. Egyezést mutat a helyszín azzal a teremmel, ahol február 22-én (még az invázió előtt) Zelenszkij az észt miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatót. Az utóbbi kép alapján a helyszín a kijevi Bankova utcai elnöki iroda.
Március 7-én éjjel, válaszul a sajtóhíresztelésekre, hogy az USA lengyelországi követségéről adja interjúit, Zelenszkij egy telefonnal sétálva jelentkezett be facebook fiókján.
A sötét helyszín egy folyosót mutat, majd a látképet odakinn az ablakból: a Kimérák Palotáját. Pont azt, pont úgy aminek a Bankova utcai elnöki székházból látszania kellene. Majd, még szintén telefonjával a kezében Zelenszkij megmutatja, ahogyan belép az elnöki iroda ajtaján, és leül az asztalához. A helyszín minden eleme teljesen azonos azzal, ami egy 2019- ben készült videóban látható, ahol ukrán újságíróknak mutatta be új hivatalát.
A videó telefonnal felvett szakaszán nem látszik vágás nyoma. A videót az elnöki iroda youtube-ra is feltöltötte. Az ott elérhető verzió nyilvánosan elemezhető metaadatainak analizálása szerint a felvételt apple készülék rögzítette, készítésének dátuma megegyezik a posztolás dátumával: március 7-e 22 óra 19 perc
Március 8-án az elnök közzétett egy felvételt, amit úgy tűnik, szintén telefonnal készített: itt Homokzsákokból épített kordon előtt áll. Mögötte egy hivatali épületekkel körülvett parkoló részlete látszik, sötétített ablakú autókkal. “Havazik. Ilyen ez a tavasz, hasonló a háborúhoz, amit megélünk. Kíméletlen. De minden rendben lesz. Győzni fogunk.” – mondja.
A felvétel néhány óra alatt egymilliós nézettséget ért el. Helyszíne behatárolható: A háttér a Bankova utcai elnöki iroda mögötti parkoló.
Felmerült azonban néhány kérdés a youtube-ra töltött videó részleteivel kapcsolatban. Egy kommentelő szerint nem egyeznek az árnyékok a kép előterében és hátterében. A parkoló autókra déli szögben esik a fény, csak maguk alatt vetnek árnyékot, míg az elnökre mintha hátulról sütne a nap. A 13-ik másodpercnél pedig mintha elmosódnának kontúrjai részletei. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy a következő másodpercekben felsejleni látszik egy egyszerűbb ok is: az elnök háta mögötti szokatlan alakzatú homokzsák okozhatja azt az illúziót, mintha jobb füle pikszelesen látszana egy másodpercig. A videó metaadata azonban ugyancsak
megkérdőjelezi a felvétel hitelességét: Eszerint azt március 8-án 20 óra 48 perckor készítették. Azaz olyan időpontban, amikor odakint nem lehetett nappali világosság. Valószínű, hogy Zelenszkij monológját rávetítették egy korábban az elnöki palota előtt felvett képsorra.
Március 12-én ismét egy Sky News tudósító, Ben C. Solomon készített vele interjút. A helyszín újfent ugyanaz a homokzsákokkal körbevett oszlopok között lefutó lépcsősor, ugyanazzal a kék szőnyeggel, amiről már említést tettünk. A kijevi Mariinszkij Palota előcsarnoka.
Metaadatainak elemzése szerint a felvétel azonos időben, 2022. március 12-én 19 órakor készült.
Március 14-én körbejárt a világsajtóban a videó, ahogy Zelenszkij elnök egy ukrajnai kórházban sebesült katonákat látogatott.
A felvétel vágóképe megegyezik a Kijevi Központi Katonai Kórház udvarának googlemapsen elérhető képével.
Az intézmény 6 perces autóúttal elérhető az elnöki irodából. Nyilvános eszközökkel elemezhető metaadatai szerint a videó március 13-án 16 óra 31 perckor készült.
Alig negyven perccel a felvétel nyilvánosságra kerülése után azonban Marija Dubikova, a Russia Today orosz tévécsatorna kommentátora egy twitter üzenetében már úgy vezette fel a hírt, hogy a felvétel hamisított, jóval korábbi képsorokat mutat, hiszen a Zelenszkij társaságában felfedezhető ukrán katonaorvosnő Inna Deruszova a háború első napjaiban, február 26-án elhunyt, ráadásul maga Zelenszkij részesítette posztumusz Ukrajna Hőse kitüntetésben.
Ez a feltételezés azóta széleskörben elterjedt az orosz, az angolszász, és a magyar közösségi média platformjain is. Szinte azonnal reagát a rá több – nyilvánvalóan pro-ukrán- tényellenőrző szervezet és rámutattak, hogy a felvételen nem Deruszova, látható, hanem Tetjana Osztasenko, az Ukrajnai Fegyveres Erők legfelsőbb orvosparancsnoka.
A kórházlátogatáson Zelenszkij mellett haladó orvosnő arcvonásai valóban inkább Osztasenko, mint Deruszova arcával mutatnak egyezést.
Bár mindkettejük fényképén szőke egyenruhás orvosnő látható, ennél több hasonlóság nemigen fedezhető fel. Ráadásul a Zelenszkij mellett haladó tisztnő egyenruhájára nagyítva meglehetősen tisztán olvasható mellkasára varrt névjelzése, ami semmiképp nem Deruszovát mutat.
Március 23-án Ramzan Kadirov az oroszország oldalán harcoló csecsen fegyveres erők parancsnoka, a Csecsen Köztársaság vezetője telegram csatornáján üzent Zelenszkijnek. Az ő hadteste volt, ami a háború kezdetén azért érkezett Ukrajnába, hogy likvidálja a kijevi vezetést.
“Zelenszkij! A hírszerző szolgálataid azt tanácsolták, hagyd el Ukrajnát? Ilyen tanácsot az ellenségemnek sem kívánnék. Azt mondták, elsőként távozz a süllyedő hajóról? …. Okos gyereknek tűnsz, mi van veled?” A poszt további részében a csecsen hadúr arra próbálja rávenni az ukrán elnököt, hogy fogadja el Putyin minden követelését. Cserébe egymásnak ellentmondó dolgokat ajánl, hol azt, hogy az orosz vezetés meg fogja hagyni az elnöki székben, hol azt, hogy politikai menedékjogot ad neki Csecsenföldön. Hogy mi lesz, ha továbbra sem egyezik bele az orosz követelésekbe, azt egy videóval illusztrálja, amit a Nép Szolgája című sorozat harmadik évadából. A filmben ukrán elnököt játszó Zelenszkij ebben a jelenetben azt álmodja, hogy ki akarják végezni, s mindenhonnan lövedékek zúgnak a feje mellett.
Zelenszkij médiamegjelenései március 15 és 24 között
Az elmúlt két hétben az orosz támadók gyűrűje egyre jobban záródik Kijev körül, a városban állandósultak a légitámadások, a civil épületeket is érintő bombázások. Zelenszkij elnök továbbra is napi szinten látható videókön. Ezek a bejelentkezések helyszíneiket tekintve három csoportra bonthatóak.
Zoom bejelentkezései
A különböző nemzetközi fórumok előtti felszólalásainak képei egymástól szinte megkülönböztethetetlenek. Fehér háttér és egy ukrán zászló előtt ül, taktikai ruházatban, fenyőbarna, dísztelen, lakozott asztal mögött, egy apple gép előtt. Így láthattuk március 22-én az olasz parlamentnek, március 23-án a japán parlamentnek, s március 24-én a NATO csúcstalálkozón elmondott beszédei során. A felvételekről behatárolhatatlan hogy a helyszín ugyanaz a terem-e, vagy több hasonló, bunker, vagy felszín, s hogy hol található.
Szabadtéri beszédei
Az első telefonos éjszakai élőbejelentkezése óta rendszeressé vált, hogy a nap eseményeiről éjjelente beszámol az ország lakosainak. Ezeknek a videóknak a háttere mindig pontosan beazonosítható, emblematikus kijevi látkép: a Bankova utca, az elnöki palota, vagy a vele szemben álló Kimérák Palotája. Egészen biztos, hogy ezek a köztéri felvételek jelenidejűek, vagy közelmúltbeliek: ukrán karszalagos őröket látunk rajta mozogni, az épületeket homokzsákok védik. Az azonban kérdéses, hogy ugyanakkor, ugyanott készült-e az előtérben beszédet mondó elnököt mutató képsor: A két szimbolikus jelentőségű épület mindig sokkal elmosódottabb, mint Zelenszkij alakja, ráadásul furcsának tűnnek a méretek: a hátul sétáló őrhöz képest a politikus aránytalanul magas.
Egy pillantást vetve a Bankova utcai elnöki palota utcaképére google streetvieweren, az elnöki palota falán, abban a sarokban, ahol nagyjából behatárolhatóan az éjszakai felvételek készülhettek, felfedezhető egy térfigyelő kamera – ami pont azokat a látképeit mutatja az utcának, pont ugyanúgy, amik és ahogy Zelenszkij éjszakai buzdítóbeszédeinek hátteréül szolgálnak. Az elnökről a felvélek bárhol készülhettek. A hátteret feltehetően utólag vetítették mögé.
Személyes találkozói
Március 17-én került fel az elnöki iroda hivatalos oldalára egy videó. Itt Zelenszkij egy kijevi kórház sebesültjeit látogatja. Az első kórterem betegei között beazonosíthatóak a Vlasenko család tagjai, akikre egy héttel korábban adtak le sorozatlövést orosz fegyveresek, miközben autón menekültek Kijev külterületén, Vorzel falujában lebombázott házukból. Március 12-én az NBC news készített velük interjút, s a riporter megemlítette, hogy a Kijevi 17-ik Városi Kórházban ápolják őket. Zelensky látogatásakor a mellette lépkedő orvosnőben felismerhető Baranovska Tetjana Vitaliiska, ennek a kórháznak az igazgatója. Elemzett metaadatai alapján a felvétel március 17-én készült, ugyanazon a napon, amikor az elnöki iroda közzétette. A videó valós és valósidejű.
Március 25-én az ukrán elnöki iroda hivatalos oldala tucatnyi fényképet tett közzé egy előző napi kijevi találkozóról az elnök és Litvánia, Lettország és Észtország parlamenti szóvivői között. Megegyezésre jutottak, hogy a négy ország parlamentje együtt fog fellépni – Ukrajna légterének lezárását kérve. A képeken szecessziós kastélybelső látszik, zöld, és arany falmintázattal, hosszú, ovális asztallal, baloldalt a falon sötét tónusú festménnyel. A googlestreetvieweren – ami időnként híres középületek belső tereibe is bepillantást enged időnként – beazonosítható, hogy a delegáció valóban a Kimerák Palotájának földszinti fogadótermében ül.
Hogy a találkozó valóban megtörtént, s valóban az ukrán fővárosban történt meg, azt a résztvevő balti országok sajtójának híradásai megerősítik. A multilaterális megbeszélésről fotók mellett egy videófelvéltel is készült, a litván állami televízió jóvoltából. Metaadatainak elemzése szerint a videó március 24-én délelőtt, 11 óra 13 perckor készült, egy nappal azelőtt, hogy az első tudósítások, s az elnökei iroda fényképei megjelentek volna róla.
Összességében elmondható, hogy a február 24-e és március 24 óta nyilvánosságra került felvételek közül azok, amik olyan személyes találkozókat dokumentálnak, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a sajtóval, nemzetközi politikusokkal, vagy ukrán civil lakosokkal beszél, mind beazonosíthatóan ukrajnai helyszínűek és valós idejűek.
Online bejelentkezéseinek helyszínét nem lehet beazonosítani, s ugyanez igaz éjszakai, népe bátorítását célzó beszédeire is – az első kivételével feltehetően nem ott a készültek, mint amit a háttér mutat.
Mindez arról tanúskodik, hogy a kijevi vezetés nem hagyta el az ukrán fővárost. Azonban, tekintve hogy két hete hajtóvadászat folyik személyük után, súlyos biztonsági kockázatot jelent pontos hollétük gyakori nyilvánosságra hozatala. Viszont ugyancsak létfontosságú, hogy a fronton harcoló katonák biztosak legyenek abban, hogy az országban tartózkodik. A továbbiakban sem várható más, mint orosz részről a híresztelés életben tartása, hogy az elnök már elhagyta Kijevet, sőt Ukrajnát is. Zelenszkijnek pedig a továbbiakban is úgy kell bizonyítania ennek ellenkezőjét, hogy nem sodorja elháríthatatlan veszélybe saját életét.
Érdemes elolvasniNézd meg itt a kamuvideót, amiben Zelenszkij megadásra kérte az ukránokat!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban