Két szomszédunk együttes erővel igyekszik megszabadulni az orosz energiafüggőségtől
Horvátország részt venne a közös szlovén-horvát tulajdonban lévő, 664 megawattos atomerőműben új reaktor építésében a szlovéniai Krskóban – jelentette ki Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfőn Zágrábban, Janez Jansa szlovén kormányfővel tartott közös sajtótájékoztatóján.
Kiemelte: Horvátország teljes mértékben a szlovéniai döntéshozatal dinamikájától függ. Ha Szlovénia azt az utat választja, hogy kiépít egy új blokkot, Zágráb tartja magát a kezdeti megállapodáshoz, és 50 százalékban vállalja a költségeket – hangsúlyozta Plenkovic, hozzátéve: “ez nagyon fontos energiaforrás a számunkra”.
Az erőmű tulajdonosai 50-50 százalékban a szlovén Gen Energija és a horvát Hrvatska Elektroprivreda (HEP). Az erőmű évente 5,5 milliárd kilowattóra (kWh) áramot termel, a szlovén villamosáram-igény mintegy negyedét, s a horváténak mintegy ötödét fedezi.
Jansa elmondta, hogy az atomerőmű bővítésről szóló döntést már elfogadta a kormány. Horvátországnak és Szlovéniának szerencséje van, mert az új blokk megépítésnek helyszíne már elérhető – húzta alá.
“Nincsenek olyan nehézségeink, mint más európai kollégáinknak, akik most ebben az irányban gondolkodnak” – jelezte.
Jansa emlékeztetett:
Szlovénia vállalta, hogy 2033-ig leállítja a szénalapú villamosenergia-termelését és bezárja a sostanji széntüzelésű hőerőművet. “De ezt csak akkor tehetjük meg, ha kiépül a krskói atomerőmű új blokkja” – tette hozzá.
A két kormányfő tárgyalt a horvátországi Omisaljban épült, krki LNG-terminál (cseppfolyósított földgáz-terminál) kapacitásainak kihasználásáról is.
Plenkovic közölte: az illetékes miniszterek a jövő héten találkoznak, hogy megerősítsék a két ország közötti energetikai együttműködést, miután Oroszország Ukrajna elleni támadása megzavarta Európa energetikai terveit.
Hozzátette:
Horvátország 2,6-ról már 2,9 milliárd köbméterre növelte az adriai cseppfolyósgáz-terminál kapacitását, és szakértők szerint ez még legfeljebb 3,5 milliárdra növelhető.
Plenkovic ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a meglévő gázvezetékek és gázelosztók kapacitásait is bővíteni kell.
Jansa szerint
most más európai országok is fontolóra veszik, hogy LNG-terminált építsenek és várhatóan erre uniós támogatások is elérhetőek lesznek.
Mi az LNG-terminál?
A termelési övezetekből LNG-tartályhajóval szállított cseppfolyósított földgáz (LNG) újragázosítására szolgáló létesítmény az LNG-terminál.
A hagyományos terminál négy funkcióval rendelkezik:
- LNG-tartályhajók kikötése és a rakományok kirakodása vagy átrakodása,
- az LNG tárolása kriogén tartályokban (-160°C),
- az LNG újragázosítása,
- a gáznak a szállítóhálózatba való küldése.
Ahogy a tegnapi napon írtuk, csütörtökön kiderülhet, hogy megszűnik-e az orosz gázkereskedelem Európa felé
Source: MTI
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk