Hányszor hallottuk már gyerekkorunk óta, hogy együnk gyümölcsöt, mert az egészséges? Tele van vitaminnal, rosttal, ásványi anyaggal, mondják szüleink, nagyszüleink. De ez valóban így van? Mindenképp a napi étkezés részét kell, hogy képezzék? Csak pozitív hatásai vannak, vagy másra is oda kellene figyelnünk? Pár tévhitet érdemes eloszlatni a gyümölcsökkel kapcsolatban.
Tele vannak vitaminnal. Valóban?
Sokan azért esznek nagy mennyiségben gyümölcsöt, hogy ezzel pótolják a szükséges vitamin és ásványi anyag bevitelt. Teszik ezt azért, mert ezt tanulták elődeiktől. Vajon a gyümölcsökben, amit ma megeszünk, ugyanannyi tápanyag található, mint 50 vagy 100 évvel ezelőtt? Csökkent-e jelentős mértékben a gyümölcsökben található vitaminok, ásványi anyagok, és egyéb tápanyagok mennyisége az elmúlt évtizedekben? A huszadik század elejétől napjainkig már számos kutatást végeztek és végeznek a gyümölcsök és zöldségek vitamin tartalmának vizsgálatával kapcsolatban.
A kutatások abba az irányba mutatnak, hogy ha ugyanannyi C-vitaminhoz szeretnénk jutni, mint amennyi 50-60 évvel ezelőtt egy almában volt, akkor ma 100 almát kellene elfogyasztanunk!
Ez a szám meglehetősen riasztóan hangzik, bár talán nem ennyire tragikus a helyzet. Az egyes kutatások adatait természetesen befolyásolhatják, vagy torzíthatják olyan tényezők, mint a mintavételi módszerek és mérési technikák változása, a földrajzi eltérések, illetve a vizsgált gyümölcsök között véletlenszerűen előforduló tápanyagbeli különbségek. A változás ha nem is ilyen óriási mértékű minden gyümölcs esetén, azért a tendencia valós, és ezt az 1990-es évek óta több tucat, az USA-ban, Kanadában és Nagy-Britanniában végzett tanulmány megerősítette.
A texasi egyetem kutatócsoportjának egyik tanulmánya is ezt a szomorú tendenciát támasztja alá.
A publikációban megállapítást nyert, hogy az elmúlt fél évszázadban egyértelmű, 5-40% közötti csökkenés tapasztalható a fehérje-, a kalcium-, a foszfor-, a vas-,a B2-vitamin és a C-vitamin tartalom tekintetében.
A vizsgálatot 43 különböző féle zöldségre és gyümölcsre vonatkozóan végezték el.
Mitől csökkent a gyümölcsök tápanyagtartalma?
A fent említett tanulmány összefüggést talált a terméshozam és vitamin és ásványi anyag tartalom között. Megállapítható volt ugyanis, hogy minél nagyobb a terméshozam, annál kisebb a gyümölcsök és zöldségek tápanyagtartalma. Mi ennek az oka? A huszadik század második felétől az egyre növekvő fogyasztói igények kielégítéséhez szükséges volt különböző mezőgazdasági módszereken változtatni. Ezért az egyes növénytermesztő cégek, vetőmag gyártók és forgalmazók olyan növényfajokat nemesítettek, illetve ültettek, melyek magasabb terméshozammal rendelkeznek és kevesebb gondozást igényelnek. Az eljárások emellett sajnos nem vették figyelembe a tápanyagtartalom változását, mivel nem az volt a prioritás, hanem maga a hozam. Emiatt sajnos a minőség helyett a mennyiségre helyeződött a hangsúly. Mára már azonban számos táplálkozási szakértő rámutatott arra, hogy nem ez az egyetlen oka a tápanyag csökkenésnek.
A termőtalajok drasztikus túlterheltsége miatt minőségük drasztikusan romlik, vagyis a talaj kimerül, így erőteljesen csökken annak tápanyagtartalma, ami kihat a bennük megtermelt gyümölcsökre is.
A különböző növényvédő és rovarirtó szerek toxinjai szintén jelentősen csökkentik a tápértéket, ráadásul egyfajta 22-es csapdája ez. A folyamatos vegyszerezés következtében a növények egyre több mutálódó betegséggel kell szembenézzenek melyeket, egyre nehezebb megfékezni. Az eljárások miatt a termőtalaj kimerül, és egyre több vegyszer használatára van szükség ahhoz, hogy megvédjük a növényeket, olyan veszélyektől, melyeket természetes úton is le kéne tudni küzdeniük.
Cukortartalom
Sokan elfelejtik, a gyümölcsök többségének igen magas a cukortartalma. A cukrok melyek bennük találhatóak különböző összetételűek lehetnek, így vannak amiknek a glükóz tartalma magasabb, mások fruktóz dúsabbak.
Az sem mindegy, hogy 100 gramm gyümölcsben hány gramm cukor található, hiszen könnyen el tudunk fogyasztani egy nap alatt fél kiló szőlőt, ami már közel 10 dkg cukrot jelent kizárólag gyümölcsből.
A cukrok és édesítők hatásairól itt írtunk korábban. Az alacsonyabb cukortartalmú gyümölcsök, mint a málna, az alma, vagy a citrusfélék jó választás lehet.
Az aszalványok és lekvárok pedig vagy hozzáadott cukrot tartalmaznak, vagy a főzési eljárások során a gyümölcsből kifőzik a benne lévő cukrot, így az ún. extracelluláris, vagyis sejten kívüli lesz, így még nagyobb lesz a glikémiás indexe, mellyel sokkal magasabb inzulin választ okoz, mint nyers formája.
A gyümölcsturmixok és smoothiek is rendkívül magas cukortartalmúak, hiszen annyi gyümölcs levét tartalmazzák, amennyit préselés nélkül nem tudnánk elfogyasztani.
Emellett a hasznos rostok egy része a préseléssel nem is kerül a termékbe, valamint a felszívódás is gyorsabb lesz, így szintén magas inzulinválaszt indukálnak.
Mérték és minőség
A fentiek ellenére fontos, hogy étrendünket kiegészítsük gyümölcsökkel, hiszen tartalmaznak fontos mikrotápanyagokat, és rostokat, melyek szervezetünk számára nélkülözhetetlenek.
Szerencsére léteznek vegyszermentes kertészetek, melyek által jó minőségű gyümölcsökhöz juthatunk. Amikre viszont mindenképpen érdemes odafigyelni:
- Vásároljunk termelőtől! Minél kevesebbet kell egy gyümölcsnek vagy zöldségnek utaznia ahhoz, hogy tányérodra kerüljön, annál több vitamint fog tartalmazni.
- Vásároljunk szezonális gyümölcsöket! Ezeknek sokkal magasabb lesz a tápértéke, mint a melegházi termékeknek.
- Fagyasszunk le friss gyümölcsöket! A közvetlenül a szüretelés után fagyasztott termékek gyakran több tápanyagot őriznek meg, mint egyes szupermarketben kapható „friss” társaik.
- Ne csak a kinézet alapján döntsünk! A csúnyább, kisebb bio gyümölcsök jóval kevesebb vegyszert tartalmaznak.
- Ne daraboljuk túl apróra! Inkább egészben fogyasszuk a gyümölcsöket, mert minél nagyobb felületen érintkeznek a levegővel, annál jelentősebb a tápanyagveszteségük.
- Együk nyersen! Sokkal több rostot tudunk, így bevinni, valamint egyszerre kisebb mennyiséget tudunk majd megenni. Ez jó az emésztésünknek, és a vércukrunknek is.
- Ne nassoljunk nagy mennyiséget! Inkább étkezések előtt fogyasszuk, és ne együnk belőlük hirtelen nagy mennyiséget.
Ha a fentiekre figyelünk, akkor a gyümölcsök hozzájárulnak a kiegyensúlyozott étrendhez.
További érdekességekért, és életmód tanácsadásért keresd a WINTEAM csapatát!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban