Mi lesz az oligarcháktól lefoglalt vagyonnal?
Mostanság igencsak rossz idők járnak az orosz oligarchákra. Az őket sújtó szankciók bevezetése óta számos ország hatóságai szinte naponta foglalnak le jachtokat, ingatlanokat, légi járműveket stb. Olaszország elkezdte lefoglalni az orosz oligarchák villáit és jachjait Mi történik ezekkel a lefoglalt vagyontárgyakkal?
Bármennyire is furcsán hangzik, de az eszközök lefoglalása, befagyasztása a munka könnyebbik része. Főleg úgy, hogy a Facebook, Instagram és más közösségi média felhasználók oligarcha “vagyonvadászatukkal” segítik a bűnüldöző szervek munkáját.
A hatóságoknak sokkal nagyobb fejtörést okoz, hogy mit is kezdjenek ezekkel a vagyontárgyakkal.
A törvények országonként eltérőek, de a szankciók általában nem teszik lehetővé az országoknak, hogy magántulajdont vegyenek át.
Míg a vagyontárgyak zár alatt vannak, a tulajdonjog a legtöbb esetben továbbra is a szankcionált személynél marad. Egyszerűen arról van szó, hogy a szankció ideje alatt a jachtot, ingatlant stb. nem használhatják illetve az ezekből származó esetleges nyereséget nem kaphatják meg. Néhány esetben azonban előfordult a zárolás helyetti azonnali vagyonelkobzás foganatosítása is.
Hogyan lehet megszerezni a vagyontárgyak tulajdonjogát?
A vagyontárgyak tulajdonjogának átvételéhez az adott ország ügyészségének bíróság előtt kell bizonyítania, hogy a vagyontárgy bűncselekmény része volt, vagy illegális tevékenységből származó bevételt képvisel. A ügyészségnek tehát bizonyítania kell mind a bűncselekményt, mind a tulajdonnak a bűncselekménnyel való kapcsolatát. Ez utóbbinak valószínűleg meglehetősen nehéz lesz eleget tenni.
Ne felejtsük el, hogy az oligarcháknak természetesen nagyon jó ügyvédeik lesznek. Ők számos érvet felsorakoztatnak majd amellett, hogy az ügyfeleik jóhiszeműen jártak el az oroszországi törvények keretein belül, ezért nem is történt bűncselekmény. A bűncselekmények bizonyítása évekbe telhet és minden bizonnyal évekig, évtizedekig elhúzódó bírósági csatákat indít el.
A hatóságok munkáját tovább nehezíti, hogy az orosz oligarchák nem “kispályások”, amikor vagyonuk védelméről van szó.
Tulajdonjoguk elrejtéséhez – az offshore cégek szövevényes hálóján kívül – felhasználják családtagjaik és megbízható barátaik rendszerét is.
Mi lesz a vagyontárgyakkal?
PR szempontból nagyon jól hangzik, hogy a különböző országok hatóságai egyre-másra foglalják le a vagyontárgyakat, különleges munkacsoportokat hoznak létre. Ilyen például a Biden adminisztráció március elején, újonnan összerakott „KleptoCapture” munkacsoportja.Launch of task force Kleptocapture
Ha valakinek van arra több száz millió dollárja, hogy abból jachtot építtessen magának, akkor ennek az embernek nem fog nagy gondot okozni, ha egy ideig nem használhatja a hajóját. Az ügyvédjei pedig nem csak a lefoglalást fogják bíróságon megtámadni, de még kártérítési pereket is a hatóságok nyakába varrnak majd.
Amennyiben az ügyészség megnyeri a pert, jön a következő probléma. Mit csináljanak a megnyert vagyontárggyal. Nem tudom mekkora kereslet van orosz oligarcháktól lefoglalt jachtra, ingatlanra stb., de nem gondolom, hogy piaci áron tudják majd azokat értékesíteni. Sőt! Előfordulhat, hogy az értékesítésből befolyt bevétel még a költségek fedezetére sem lesz elég.
A rosszabbik eset, ha pert veszít az ügyészség. Akkor ugyanis jó mélyen bele kell nyúlnia majd a zsebébe az adott országnak, mert minden bizonnyal nagyon költséges akciónak bizonyulnak a lefoglalások (perköltség, kártérítés stb.).
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon