Már szavazhat a Libri irodalmi díj döntőseire, és meg is nyerheti a tíz könyvet
Zajlik már az online szavazás a Libri irodalmi díj döntőseire. Ha leadja szavazatát arra a könyvre, amelyiknek ön szerint a közönségdíjat kellene kapnia, megnyerheti a mind a tíz döntős könyvet tartalmazó ötven könyvcsomag egyikét.
A Libri irodalmi díjat és a hozzá kapcsolódó Libri irodalmi közönségdíjat a Libri Könyvkereskedelmi Kft. alapította 2016-ban. A díjak a cég olvasásnépszerűsítő programjának részeként jöttek létre azzal a céllal, hogy minden évben felhívják a figyelmet az olvasás fontosságára és a kortárs magyar irodalom legjobb teljesítményeire.
A Libri irodalmi díjak döntős mezőnye többfordulós előválasztás után alakul ki.
Az első körben a Libri Könyvkereskedelmi Kft. összeállított egy hosszú listát azokból a könyvekből, amik megfelelnek a díj követelményeinek: az előző év hazai könyvterméséből mindazon művek, amelyek élő magyar szerzők magyar nyelven megjelent könyvei, a díj átadását megelőző esztendőben jelentek meg először, irodalmi megformáltságukban újszerűek, társadalmi hatásuk pedig megkérdőjelezhetetlen. A meghatározásnak 150 mű felelt meg. Az itt szereplő alkotások közül a Libri által felkért szakemberekből álló 189 fős bizottság szavazatai alapján alakult ki a tíz döntős listája. A felkért bizottsági tagok 5-5 könyvre adhatták le szavazatukat. A felkérésnek eleget tett és szavazott többek között Ascher Tamás, Barabási-Albert László, a Budapesti Fesztiválzenekar tagjai, Dragomán György, Fáy Miklós, Filippov Gábor, Grecsó Krisztián, Gyurkó Szilvia, Jónás Vera, Kemény Zsófi, Kolosi Bea, Krusovszky Dénes, Nádasdy Ádám, Péczely Dóra, Sándor Pál, Szüts Miklós, Tompa Andrea, Veiszer Alinda és Zacher Gábor is.
A döntő
Az így kiválasztott tíz könyv közül egy ötfős, független szakmai zsűri választja ki azt az egy könyvet, amelyik elnyeri a Libri irodalmi díjat. A szakmai zsűri tagjai idén:
Károlyi Csaba (Artisjus-díjas irodalomkritikus, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese, egyetemi oktató)
Szilágyi Zsófia (Balassa Péter-díjas irodalomtörténész, kritikus, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi tanára, a Móricz Zsigmond Társaság elnöke)
Fullajtár Andrea (Jászai Mari-díjas színész, a Katona József Színház társulatának tagja)
Bálint András (Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja)
és Beck Zoltán (dalszerző, a 30Y énekes-gitárosa, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Zenélő Egyetem szakmai igazgatója)
Az olvasóközönségnek szintén lehetősége van kiválasztani a kedvencét a tíz döntős közül.
A közönség március 30-tól május 10-ig a Libri weboldalán és a minden év áprilisában megrendezett Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon adhatja le voksait.
A szavazók között 50 darab ajándék könyvcsomagot sorsolnak ki a szervezők, a könyvcsomagok a Libri irodalmi díjak 10 döntős könyvéből állnak össze. Annak a könyvnek a szerzője, amelyik a közönség szavazatai alapján a legnépszerűbbnek bizonyul, a Libri irodalmi közönségdíjat nyeri el.
A Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat májusban adják át. A szakmai és a közönségdíj is 2-2 millió forint pénzjutalommal, valamint 30-30 millió forint értékű médiatámogatással jár. Továbbá mindkét díjazott könyv szerzője egy-egy nagyjából 15×15×15 cm-es aranyszínű, L alakot formáló térplasztikát vehet át a hagyományosan május közepén megrendezett átadógálán.
A 10 könyv
A közönség és a zsűri a következő 10 könyvből választhatja ki azokat, melyek 2022-ben elnyerik a Libri irodalmi díjat és a Libri irodalmi közönségdíjat:
Bartók Imre: Lovak a folyóban
Bödőcs Tibor: Mulat a Manézs
Danyi Zoltán A rózsákról
Gerlóczy Márton: Fikció 1. – A katlan
Keresztury Tibor: Hűlt helyem
Krasznahorkai László: Herscht 07769
Szvoren Edina: Mondatok a csodálkozásról
Tóth Krisztina: Bálnadal
Vonnák Diána: Látlak
Závada Péter Gondoskodás
A szerzőkkel készült összes interjút megtalálják a Libri Youtube csatornáján. A szavazáshoz és további információkért látogassanak el a Libri weboldalára.
Érdemes elolvasniÖt különös magyar országgyűlés a történelemből
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon