Titkosszolgálatok állnak a Szerbia és Oroszország közötti járatok bombafenyegetései mögött?
Alekxander Vučić szerb elnök azzal vádolta Ukrajnát és egy meg nem nevezett uniós országot, hogy ők állnak az Air Serbia repülőgépei elleni bombafenyegetések mögött, jelentette a Reuters.
Azóta, hogy Oroszország február végén megkezdte ukrajnai invázióját, több mint egy tucat Air Serbia járat kénytelen volt visszatérni Belgrádba vagy Moszkvába bombafenyegetések miatt, és a belgrádi repülőteret legalább háromszor evakuálták.
A Magyar Honvédség Gripenjei is érintettek az ügyben.
Legutoljára pénteken riasztották amagyar légierőt. Az MTI beszámolója alapján rövid időn belül kétszer szálltak fel a Gripenek pénteken délután. Ezúttal egy Moszkvából Belgrádba tartó – szintén bombafenyegetést jelző – utasszállító repülőgép miatt riasztották a Magyar Honvédség légvédelmi készültséget ellátó vadászgépeit. A Gripenek a felszállást követően azonosították a szerb A319-es repülőgépet és kikísérték a magyar légtérből.
Bombafenyegetés sok kárt okoz
Mióta Európa nagy része lezárta légterét az orosz légitársaságok előtt, gyakorlatilag minden Oroszországba tartó járat névtelen fenyegetéseket kap, ami késéseket okozott, vagy a gépnek vissza kellett térnie a kiindulási repülőtérre biztonsági ellenőrzésre – mondta Vučić a Pink TV élőben sugárzott interjújában.
Szerbia azon maroknyi európai ország közé tartozik, amely nem csatlakozott a hagyományos szövetségese, Oroszország ellen az ukrajnai invázió miatt bevezetett nemzetközi szankciókhoz, és zászlóshajójának légitársasága továbbra is repül Moszkvába és Szentpétervárra. Ugyanakkor az is igaz, hogy Belgrád az elmúlt hetekben háromszor szavazta meg azokat az ENSZ-határozatokat, amelyek elítélték Oroszország ukrajnai invázióját, és felfüggesztették az ENSZ fő emberi jogi testületéből.
Március elején az Air Serbia a blokádot követő megnövekedett kereslet miatt megduplázta az Oroszországba irányuló járatait, de később a kritikák után visszatért a háború előtti menetrendhez, állítja a Bloomberg.
Vučić akkoriban arra panaszkodott, hogy az Oroszországba repülő törökországi, egyesült arab emírségekbeli és katari légitársaságokat nem vizsgálják ugyanilyen alapossággal.
“Két ország külföldi (hírszerző) szolgálata teszi ezt. Az egyik egy uniós ország, a másik pedig Ukrajna” – mondta Vučić vasárnap késő este.
A kijelentés után a szerb elnök semmiféle bizonyítékkel nem szolgált, így inkább egy politikai blöffnek tudható be a hangzatos kijelentés.
Az állami irányítás alatt álló Air Serbia “elvi megfontolásból” fenntartja vitatott oroszországi járatait, még akkor is, ha a gyakori bombafenyegetések miatt az útvonalak veszteségesek – mondta Aleksandar Vucic elnök hétfőn.
“Szó szerint elvből folytatjuk ezeket a járatokat, mert meg akarjuk mutatni, hogy szabad ország vagyunk, és saját döntéseket hozunk” – mondta Vučić. “Ne döntsék el helyettünk, hogy mikor töröljük a járatokat”.
Vucic kettős játékot játszik, hiszen az EU-tagságra pályázó Szerbia szinte teljes mértékben függ az orosz gáztól és olajtól, és nem hajlandó szankciókat bevezetni a Kreml ellen.
Ez viszont azt jelenti, hogy az EU iránti lojalitását megkérdőjelezik a nyugati országok, és egyre messzebb kerül az unióba való belépéstől. Ilyen szövetségest senki nem szeretne az EU-ba, ráadásul felmerül a kérdés, hogy amennyiben tag lenne Szerbia, akkor Moszkva érdekeit képviselné-e Brüsszelben, vagy önálló politikát folytatna Belgrád.
Ukránok reagáltak a vádaskodásra
Oleg Nikolenko, az ukrán külügyminisztérium szóvivője nyilatkozatában “alaptalannak” és “valótlannak” minősítette Vučić megjegyzéseit. Közölte azt is, hogy Ukrajna csalódott amiatt, hogy Szerbia nem hajlandó csatlakozni az Oroszország elleni uniós szankciókhoz. “Felszólítjuk Belgrádot, hogy álljon ki az igazság mellett, és teljes mértékben csatlakozzon Ukrajna támogatásához és azon értékek fenntartásához, amelyekre az egyesült demokratikus Európa épül” – fogalmazott.
Source: Reuters, MTI, Bloomberg
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon