Hanghullámokkal gyógyítottak ki patkányokat a rákból – új gyógymód a láthatáron?
Nagy amplitúdójú ultrahang impulzusokkal pusztították el részlegesen patkányok májdaganatait, ami arra késztette a rágcsálók immunrendszerét, hogy megtisztítsa a megmaradt rákos sejtektől a szervezetet és megakadályozza a betegség terjedését, sőt, a visszatérését is.
Az áttörés mögött álló kutatók a Cancers folyóiratban ismertették eredményeiket, ahol az IFLS szerint leírták, hogy technikájuk eredményes és nem invazív kezelést eredményezhet az emberi betegeknél a legnehezebben gyógyítható ráktípusokban is.
A májrák ebbe a kategóriába tartozik, az Egyesült Államokban mindössze 18 százalékos az ötéves túlélési aránya.
Bár számos kezelési lehetőség áll rendelkezésre, a májdaganatok hajlamosak áttétet képezni vagy kiújulni ezen beavatkozások után.
Tanulmányukban a szerzők kifejtik, hogy a hagyományos rákkezelések, mint a kemoterápia, a sugárterápia és a termikus abláció hatékonyak a daganatok elpusztításában, ugyanakkor némileg megjósolhatatlan immunreakciót is kiváltanak, amely lehet akár a tumor növekedését elősegítő is. Továbbá megjegyzik, hogy a daganat mérete, elhelyezkedése és stádiuma néha lehetetlenné teszi a teljes szövettömeg megcélzását a meglévő kezelésekkel.
E klinikai bonyolultság szimulálását prezentálandó a kutatók úgy döntöttek, hogy minden daganatnak csak egy részét semmisítik meg, életképes részt hagyva hátra az állatok májában.
Kezdetben 22 patkányt oltottak be májráksejtekkel és hagyták, hogy ezek a daganatok kilenc napig fejlődjenek, elérve az 5-10 millimétert. Ezen a ponton a patkányok felét a hisztotripsiának nevezett technikával kezelték, amely magában foglalja a daganatok ezredmásodperces időtartamú, nagy hullámhosszú ultrahang-impulzusokkal történő robbantását.
Ez ultrahang-kavitációnak nevezett hatást vált ki, melynek során apró buborékok keletkeznek, amik felrobbannak a célszövetben, a rákos sejtek pusztulását okozva ezzel.
A hagyományos ultrahang képalkotó készülékek jóval alacsonyabb amplitúdójú impulzusokat használnak, éppen azért, hogy elkerüljék ezt a fajta károsodást.
Annak ellenére, hogy hisztripsziával csak az egyes daganattömegek 50-75 százalékát semmisítették meg, a kutatók feljegyzései szerint a 11 kezelt patkány közül kilencnél teljes lokális tumorregresszió mutatkozott, a 12 hetes vizsgálati periódus hátralévő részében az áttétek kiújulására utaló jelek nélkül.
A kezelést követő napokban a csapat a rákellenes immunsejtek, például a T-sejtek és a természetes „rákgyilkos” sejtek számának növekedését észlelte a tumor mikrokörnyezetében, ami azt jelzi, hogy a hisztotripsia serkentheti az állatok immunrendszerét a megmaradt rák elpusztítására és annak terjedésének megakadályozására.
“Még ha nem is a teljes daganatot célozzuk meg, akkor is előidézhetjük a daganat visszafejlődését és csökkenthetjük a jövőbeni áttétek kockázatát” – mondta Zhen Xu, a tanulmány szerzője.
Ezzel szemben a kezeletlen kontroll patkányok közül mind a 11-nél a daganat progresszióját tapasztalták, ami a vizsgálat megkezdését követő három héten belül halálos stádiumot ért el.
Tejaswi Worlikar, a tanulmány szerzője szerint a hisztotripszia ígéretes lehetőség, amely leküzdheti a jelenleg rendelkezésre álló ablációs módszerek korlátait és biztonságos és hatékony nem invazív májtumor-kezelést tesz lehetővé.
“Reméljük, hogy ebből a tanulmányból szerzett tapasztalataink motiválják a jövőbeni preklinikai és klinikai hisztotripsziás vizsgálatokat a májrákos betegek hisztotripsziás kezelésének klinikai alkalmazásának végső célja felé.”
Jelenleg folyamatban van egy májrákos humán alanyokon végzett klinikai vizsgálat, amely várhatóan a jövő év közepére fejeződik be. Ezen preklinikai eredmények bármilyen megismétlése jelentős előrelépést jelentene a rák elleni küzdelemben.
Érdemes elolvasniKeresztallergia: ezekre érdemes figyelni pollenszezonban!
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon