Túl alacsonynak érzi magát? Hosszabbíttassa meg a lábait műtéttel! (De inkább mégse.)
Létezik egy beavatkozás, amit a plasztikai, illetve a kozmetikai műtétek közé sorolnak, ám némiképp eltér tőlük, ugyanis egy igen komoly és bonyolult, invazív beavatkozásról van szó – az eljárás során megnövelik az emberek testmagasságát.
Bár a módszer nem új (mintegy 15 éve elérhető), mégis csak most, a Buzzfeed egyik cikke hívta fel a figyelmet az ilyen típusú, „magasságnövelő” műtétekre.
A férfi, akit csak “Scott”-nak hívtak személyazonosságának védelme érdekében, úgy döntött, hogy a beavatkozás segítségével 1,7 méterről 1,77 méterre növeli a testmagasságát.
Mint elmondta, annak a kiváltó oka, hogy rászánja magát az operációra, legfőképp a kollégái folyamatos megjegyzései voltak a magasságára vonatkozóan, illetve belefáradt az alacsony emberekről szóló online megalázó megjegyzésekbe.
Mások, akik szintén a műtétet választották, hasonló problémákról számoltak be.
“Amikor főiskolára jártam, azt vettem észre, hogy alacsonyabb vagyok, mint a legtöbb srác, sőt, még a lányok egy részénél is” – mondta egy másik interjúban Sam Becker, aki szintén az eljárás mellett döntött.
“Ez hatással van az életedre. Őszintén szólva, a nők általában nem randevúznak náluk alacsonyabb pasikkal. A legnehezebb az volt, hogy úgy éreztem, nem fogok feleséget találni.”
Maga az eljárás nem egy sétagalopp: először is eltörik mind a két a sípcsontot. Ezután sebészi úton belehelyeznek egy teleszkópos rudat a csontba, melynek egyik oldalán fogaskerekek találhatóak.
A beavatkozás után ezeknek a fogaskerekeknek a segítségével elkezdik széthúzni a csontokat. Naponta körülbelül egy millimétert távolodik egymástól a két rész, melyet (jó esetben) a gyógyulási folyamat részeként benő az új csont. Ebben a fázisban a betegeknek járássegítő eszközöket kell használniuk a mozgáshoz.
A folyamat nem fájdalommentes, amit egy erre szakosodott sebész “tűrhetőnek” ír le, ám egy „páciens”, akinek végül nem sikerült a műtéte, inkább a „gyötrő” kifejezést használta..
A beavatkozás ugyanis számos komplikációval járhat, beleértve a fertőzést és a vérrögök kialakulásának lehetőségét (bár a „betegeket” ezen időszak alatt antibiotikumokkal és vérhígítókkal kezelik), valamint annak is fennáll a kockázata, hogy a friss csont vagy a rúd eltörik az ember súlya alatt.
„Előfordulhat, hogy esetleg túl sok csont képződik a növekedés során” – tette hozzá a sebész. „Mások esetleg nem termelnek elég csontot.”
Állítólag a páciensei túlnyomó részének nincsenek szövődményei, bár Dr. David Goodier, az Egyesült Királyság ortopéd sebész szaktanácsadója 2020-ban azt mondta egy beszélgetés során, hogy az eljárás közben tapasztalható rendellenességek általában magasak, tekintettel a csontnövekedés összetett voltára
Aki mindezek ellenére aláveti magát a műtétnek, maximum 8 centimétert nőhetnek. E határ felett erősen megnövekszik a komplikációk valószínűsége.
“Ha 16 éves lennék, talán nem lett volna probléma. De amikor megoperáltak, 46 éves voltam” – mesélte egy csalódott beteg. “A lábaimat széthúzták, de a csontjaim növekedése ezt nem tudta elég gyorsan követni. Volt egy nyolc centis rés a két csontom között és csak egy fémrúd tartotta a testem.”
A lábak műtéti meghosszabbítása nem újdonság. Valójában csaknem egy évszázada létezik, olyan emberek regenerálására szolgál, akiknek az egyik lába hosszabb, mint a másik, vagy akik megsebesültek katonai szolgálat vagy baleset során. A kozmetikai okokból történő beavatkozás azonban alig több mint egy évtizede elérhető és a magas kockázatok ellenére a procedúrára jelentkezők száma egyre növekszik.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Középkori váraink újjászületése: Salgó vára és a somoskői vár is megújul
Kutatók egy olyan atomórán dolgoznak, amellyel a másodpercet is újradefiniálnák
Megsemmisült fosszíliák alapján azonosítottak egy új dinoszauruszfajt
Titkos alagutakat fedeztek fel Milánó legnagyobb vára alatt
Hatalmas inka alagútrendszert fedeztek fel Peruban
5 ezer évvel ezelőtt egy vulkánkitörés teljesen elsötétítette a napot