Egy új tanulmány szerint pont a legnépszerűbb fájdalomcsillapító okozhatja a krónikus fájdalom kialakulását
A Science Translational Medicine folyóiratban megjelent új tanulmány bizonyítékai szerint, melyet az IFLS szemlézett, a gyulladáscsökkentő szerek, mint az Advil (az ibuprofén márkaneve) és az aszpirin növelhetik a krónikus fájdalom kialakulásának esélyét.
“Sok évtizeden át bevett gyakorlat a fájdalom gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel történő kezelése” – mondta a tanulmány társszerzője, Jeffrey Mogil, a McGill Egyetem Pszichológiai Tanszékének és az EP Taylor fájdalomtudományi tanszékének professzora.
“De azt találtuk, hogy ez a rövid távú megoldás hosszabb távú problémákhoz vezethet.”
Kezdetben a kutatók 98 olyan személyt vontak be a kísérletbe, akiket három hónapon keresztül derékfájás miatt gyulladáscsökkentő szerekkel kezeltek. Meg akarták vizsgálni a fájdalom mechanizmusát és azt, hogy ezek a gyógyszerek pontosan hogyan hatnak rájuk, ezért kiválasztottak két egyforma nagyságú csoportot – az egyiket azokból az emberekből, akiknek a fájdalma a kísérleti ütemterv alatt megszűnt, a másikat pedig azokból, akiknek a fájdalma továbbra is fennáll –, és genomelemzést végeztek rajtuk.
Megfigyelhető különbséget találtak azok között, akik felépültek a betegségből és azok között, akik nem – és mindez a neutrofileknek nevezett fehérvérsejtek egyik típusára vezethető vissza.
“A neutrofilek uralják a gyulladás korai szakaszát és előkészítik a terepet a szövetkárosodás helyreállításához” – magyarázta Mogil.
Azoknál a betegeknél, akik felépültek, ezeknek a sejteknek a szintje sokkal szélsőségesebb volt a kezelési időszak során: nagyon magas volt az elején a még nem felépült csoporthoz képest, a harmadik hónap végére pedig meredekebb volt a visszaesés.
A kutatók úgy döntöttek, hogy tovább vizsgálják az ötletet és további 30 embert toboroztak, akiknek temporomandibularis rendellenessége van, amely egy fájdalmas állapot, ami az állkapocs és a fül körüli izmokat érinti.
„Az eredmények megismételték megállapításunkat” – írták a kutatók, megerősítve, hogy a neutrofilek fontosak a felépülésben.
De ahhoz, hogy megtudják, mennyire fontosak is ezek a sejtek, a kutatóknak néhány rágcsáló segítségére volt szükségük. Az egereken végzett kísérletek során a csapat azt találta, hogy a neutrofilek blokkolása akár a tízszeresére is meghosszabbíthatja a fájdalom időtartamát – a gyulladáscsökkentő gyógyszerek beadásával pedig kétszer olyan hosszú ideig, mint a kezelés nélkül.
A kutatók egyéb fájdalomcsillapító szereket is beadtak a pácienseknek, hogy ellenőrizzék, nem egyszerűen a fájdalomcsillapító hatás, hanem a gyulladáscsökkentő hatás okozza a hosszabb fájdalomérzetet. Ez csak megerősítette hipotézisüket: úgy tűnik, hogy a gyulladáscsökkentők valóban elnyújtják a betegséget – még akkor is, ha rövid távon hatékony fájdalomcsillapítók.
„A gyulladás okkal fordul elő. Úgy tűnik, veszélyes beleavatkozni” – mondta Mogil.
“Ez a tanulmány remek kezdet a kérdés megválaszolásához, de most meg kell ismételni és más tudósoknak tovább kell vizsgálniuk” – mondta Franziska Denk neuroimmunológus, a King’s College London vezető oktatója, aki nem vett részt a tanulmány megírásában.
„Határozottan korai lenne bármilyen ajánlást tenni az emberek gyógyszeres kezelésével kapcsolatban, amíg nem kapunk eredményt egy előretekintően tervezett klinikai vizsgálatról” – magyarázta.
“Véleményem szerint ennek a tanulmánynak nem szabad vitát generálnia a gyulladáscsökkentők derékfájás esetén történő alkalmazása körül – sokkal több kutatásra van szükség ahhoz, hogy megerősítsék ezeket az eredményeket.”
Mindazonáltal az eredmények „nagyon érdekfeszítőek” – tette hozzá – és a felelős csapat reméli, hogy ez további fájdalomcsillapítási módszerek tanulmányozására késztetheti a tudósokat.
„Felfedeztük, hogy a fájdalom megszüntetése valójában egy aktív biológiai folyamat” – magyarázta Luda Diatchenko, a tanulmány társszerzője.
“Ezeket az eredményeket olyan klinikai vizsgálatoknak kell követniük, amelyek közvetlenül összehasonlítják a gyulladásgátló szereket más fájdalomcsillapítókkal, amelyek enyhítik a fájdalmat, de nem beholyásolják a gyulladást.”
Érdemes elolvasniVadonatúj, igen ígéretes elhízás elleni gyógyszeren dolgozik egy amerikai vállalat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban