Tajvani konfliktus: “a kínai kommunista repülőgépek olyanok, mint a legyek az étkezőasztalon”
A Reuters tudósítása egy egészen érdekes szemszögből mutatja be a tajvani konfliktust: amatőr rádiósok olyan üzeneteket csípnek el, amelyeket a tajvani hatóságok küldenek a túl közel merészkedő kínai repülőgépeknek, de van, amikor amerikai üzeneteket is elcsípnek.
Tajvanra Kína jogot formál, azonban a tajvaniak és támogatásukra siető amerikaiak mindent megtesznek, hogy kifelé tessékeljék az ázsiai nagyhatalmat. Peking belügyként tekint az országra, és tegnap a kínai külügyminisztérium tiltakozott Joe Biden amerikai elnök Tokióban tett kijelentéseire, amelyek szerint amennyiben Kína “megszállná” Tajvant, az Egyesült Államok katonailag is kész lenne beavatkozni. Tehát a nemzetközi helyzet fokozódik, és már is elkezdődött a lelki hadviselés.
Elcsípett üzenetek
A tajvani légierő rádióüzenete így szól, amely a kínai repülőgépeket figyelmezteti.
“Figyelem!” – mondja egy hang a rádióban, mandarin nyelven egy 3500 méteres magasságban repülő kínai katonai repülőgépnek. “Ön belépett a délnyugati légvédelmi azonosító zónánkba, és veszélyezteti a repülésbiztonságot. Forduljon meg és azonnal távozzon.”
Tajvan évek óta panaszkodik a kínai légierő ismételt bevetései miatt a légvédelmi azonosító zónájába (ADIZ), amely még nem területi légtér, hanem egy tágabb terület, és a fenyegetések szempontjából ellenőriznek.
A kínai agressziót a tajvani védelmi minisztérium honlapja is részletezi, és az adatok szerint szinte napi rendszerességűek a kínai behatolásokat. A tajvani rádiórajongók egy csoportja figyeli a tevékenységet bemutató térképeket és az ezzel kapcsolatos rádióforgalmat, és a felvételeket közzéteszik az interneten.
“A kínai kommunista repülőgépek olyanok, mint a legyek az étkezőasztalon. Ha megölöd őket a tányérodon, akkor az étkezésednek annyi” – mondta az 50 éves Robin Hszu, aki idegenvezetőként dolgozik és a hadseregért rajong. “Csak annyit tehetsz, hogy elhessegeted őket.”
A kínai akciók intenzitása hullámzik. Egy májusi napon, amikor a Reuters elkísérte Hszut, a hajnali figyelmeztetés után kilenc másik figyelmeztetést is sugároztak a kínai harci gépek.
A kínai repülőgépek nem adtak le egyetlen lövést sem, és a sziget hadserege szerint nem is közeledtek Tajvan partjaihoz.
Tajvan számára azonban az ilyen behatolások egy visszafogott kimerítő háborút jelentenek, mivel a sziget gyakran indít repülőgépeket a kínai gépek elfogására.
A védelmi minisztérium a repüléseket “szürke zóna” taktikának nevezte, amelynek célja, hogy fizikailag és anyagilag kimerítse a légvédelmet.
Amerikai gép üzenete
Az ebéd felénél Hszu iPhone-ja,amely egy külön rádióantennával van összekötve, egy újabb adást követett, ezúttal angol nyelven.
“Kínai Légierő, az Egyesült Államok repülőgépe vagyok, amely nemzetközi légtérben tevékenykedik, és a nemzetközi jog által biztosított jogokat gyakorolja” – hangzott az adás. “Minden állam jogait és kötelességeit figyelembe véve tevékenykedem”.
Egy repüléskövető alkalmazás szerint az amerikai katonai utántöltő repülőgép Tajvantól délnyugatra, keleti irányba repült a szigetet a Fülöp-szigetektől elválasztó Bashi-csatornába.
- ez is érdekes lehet – A fake news nagymesterei: így működik az oroszbarát kínai állami propagandagépezet
Az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni Parancsnokságának szóvivője elmondta, hogy a nemzetközi légtérben a nemzetközi joggal összhangban rutinszerű repülések zajlanak, és hogy az adásban szereplő megfogalmazás összhangban van az Indo-csendes-óceánon működő amerikai katonai légi egységekkel.
Ugyanezen a napon Tajvan repülőgépeket indított, hogy elriasszon hat kínai repülőgépet, köztük két H-6-os bombázót és egy Y-8-as tengeralattjáró-elhárító repülőgépet – közölte a sziget védelmi minisztériuma.
A kínai védelmi minisztérium és a Tajvani Ügyek Hivatala nem válaszolt a Reuters megkeresésére.
“A kínai kommunista repülőgépek nagyon közel vannak hozzánk”
Hszü és csapata egy tucatnyi fogadóállomást állított fel a Tajvan-szerte található dombokon. Ezen állomások és a repüléskövető alkalmazások segítségével Hszu az év elejétől május elejéig 317 tajvani figyelmeztetést számolt össze a kínai harci gépeknek, ami 3%-kal több, mint az egy évvel korábbi azonos időszakban.
“Azt akarom, hogy az emberek tudják, a kínai kommunista repülőgépek nagyon közel vannak hozzánk” – mondta Hsu, aki a felvételeit egy Facebook-oldalon teszi közzé, amely közel 16 000 követőt vonzott, és amelyet a tajvani média széles körben követ.
Szerinte az ilyen információk nyilvánosságra hozatala növelheti a tajvani fegyveres erők támogatását, amelyek eltörpülnek Kína mellett. A tajvani védelmi minisztérium közölte, hogy tiszteletben tart minden olyan véleményt, amely segíti a védelem fellendítését, de további kommentárt nem fűzött hozzá.
Ritka alkalmakkor kínai pilóták válaszoltak a tajvani rádiókommunikációra.
“Ez a kínai Népi Felszabadító Hadsereg. Rutingyakorlatokat hajtok végre. Kérem, ne zavarják meg a tevékenységemet” – állt az egyik mandarin nyelvű üzenetben 2020 végén, percekkel azután, hogy Tajvan elriasztott egy kínai harci gépet.
“A felszínen béke van. De a valóság az, hogy a kínai kommunista gépek minden nap a küszöbünkön repülnek” – mondta Hszu. “Az embereknek tisztában kell lenniük a válsággal”.
Source: Reuters
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon