Öt uniós tagállam is élesen kritizálja az EU migránspolitikáját
Az Európai Unió öt földközi-tengeri országa, amelyek tartanak az éhínség miatt Afrikából kifelé tartó menekülthullámoktól, szombaton a migránsokkal kapcsolatos „önkéntes” uniós szolidaritás leállításának és a róluk való gondoskodás terheinek jobb elosztásának kérvényezésében egyezett meg, közölte az AP.
Az olasz, a ciprusi, a görög, a máltai és a spanyol belügyminiszter kétnapos velencei megbeszélésén adott hangot azon aggodalmának, hogy az orosz invázió által előidézett ukrán gabonaexport blokádja miatt hatalmas számú afrikai menekült áraszthat el Dél-Európát.
Nicos Nouris ciprusi belügyminiszter azt mondta a sajtótájékoztatón, hogy szilárd, közös uniós migrációs politikára van szükség.
„A szolidaritás nem szlogen, és nem is lehet lényegtelen” – mondta Nouris.
A korábbi uniós politikák, amelyekben a tagországok felajánlhatták az Olaszországban, Görögországban és más déli partokon partraszálló több százezer migráns fogadását, súlyosan elégtelennek bizonyultak.
Sok uniós ország nem lépett előre. Mások, még ha ígéretet is tettek arra, hogy a csempészek tengerjárásra alkalmatlan csónakjairól kimentett több százezer migráns közül néhányat átvesznek, nem teljesítették ezt.
„Nem lehet önkénteskedni csupán gondolati síkon” – mondta Nouris.
Megjegyezte, hogy miután Ciprus több éven át fogadta be a migránsokat, a Földközi-tenger keleti részén fekvő szigetország lakosságának már 5 százaléka áll menedékkérőkből.
A találkozón nem került szóba az a több millió ukrán menekült, akik a közelmúltban olyan EU-országokban találtak menedékre, mint Magyarország, Lengyelország és Románia.
A rengeteg migráns kezelésének módja Európa számára különösen sürgetővé vált, mivel attól tartanak, hogy Afrikában az aszály és a már a háború előtti megugrott élelmiszerárak lehetetlenné tették az ukrán gabona szállítását Szomáliába, Egyiptomba és más szegény országokba, és megnövelhetik az amúgy is riasztóan sok éhező számát.
A Száhel-övezetben, Afrikának a Szahara alatti részén a becslések szerint 18 millió ember él súlyos éhínségban, miközben a gazdálkodók az elmúlt több mint egy évtized legrosszabb termelési mutatóit közölték.
Luciana Lamorgese olasz belügyminiszter szerint az ukrajnai gabonaválság csak egy újabb indok, hogy az EU „megfelelő mechanizmust” dolgozzon ki a migránsok elosztására a tagjai között.
Sürgette azt is, hogy több hazatelepítési megállapodást kössenek olyan országokkal, amelyek lakosai jobb életet keresnek Európában, de menedékkérelmüket elutasították, mivel a szegénység, nem pedig a háború vagy az üldöztetés elől menekültek.
Olaszországnak tényleges hazaszállítási megállapodása van Tunéziával, de nincs több más afrikai vagy ázsiai országgal, amelyek állampolgárai csempészútvonalakon keresztül próbálják elérni a dél-európai partokat. Ennek eredményeként annak ellenére, hogy menedékkérelme sikertelen, sok bevándorló továbbra is Olaszországban marad, gyakran illegális munkát vállalva vagy az utcákon koldulnak.
A görög belügyminiszter támogatását fejezte ki a legális bevándorlási utak kialakítása iránt.
„Nem hagyhatjuk, hogy a csempészek döntsék el, kik érkeznek Európába” – mondta Notis Mitarachi miniszter.
Érdemes elolvasniAz ENSZ szerint ez vár a világ élelmiszerpiacára
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban