Újfajta koronavírust találtak, ezúttal pockokban
A svédországi vörös hátú pocokban (Myodes glareolus) a kutatók egy gyakori koronavírust azonosítottak, amelyet a felfedezés helye után Grimsö-vírusnak neveztek, olvasható a ScienceAlert oldalon.
Nem tudjuk, hogy az újonnan talált vírus veszélyes-e bármilyen módon az emberre; mindazonáltal a leletek jól emlékeztetnek arra, miért kell figyelnünk a vadon élő állatok vírusait, különösen azokat, amelyeket a közelünkben élő állatok hordoznak.
“Még mindig nem tudjuk, hogy a Grimsö-vírus milyen potenciális veszélyeket jelenthet a közegészségügyre. Megfigyeléseink és a pockok között azonosított korábbi koronavírusok alapján azonban jó okunk van a koronavírus vadon élő rágcsálók körében történő megfigyelésére” – mondja Åke Lundkvist, a svéd Uppsalai Egyetem virológusa.
A parlagi pocok az Európában előforduló leggyakoribb rágcsálók közé tartozik.
Útjaik gyakran keresztezik a miénket, és ismert hordozói a Puumala vírusnak, amely a nephropathia epidemica néven ismert vérzéses lázat okozza az emberben.
Amikor menedéket keresnek a kedvezőtlen időjárási viszonyok elől, a pocok köztudottan megbújik az emberi épületekben, és ez növeli annak kockázatát, hogy elkapjunk egy olyan betegséget, amelyet ők hoznak be a háztartásunkba.
Lundkvist és munkatársai már a Covid-világjárvány kitörése előtt megpróbálták figyelemmel kísérni a pocok vadvilágát, hogy jobb előrejelzést készíthessenek arról, hogy mikor terjedhet át a vírus az állatról emberre. Tekintettel az éghajlatváltozás gyorsuló ütemére és az élőhelyek pusztulására, minden esély megvan rá, hogy a pockokkal való interakciónk a jövőben csak fokozódni fog.
2015 és 2017 között az uppsalai kutatók 450 vadon élő parlagi pockot vizsgáltak meg egy Stockholmtól nyugatra, Grimsö nevű helyen.
A kisállatokat koronavírusra tesztelték, mely során 3,4 százalékuknál a csapat újfajta bétakoronavírust talált.
A bétakoronavírusok általában a denevérek és rágcsálók körében fordulnak elő, és amikor átugranak az emberre, felelősek a közönséges megfázás és más légúti betegségek például a mostani pandémiát okozó SARS-CoV-2 előidézéséért is.
Az új pocokvírusnál még nem tapasztalták, hogy átugrott volna az emberekre, de ha a Covid megtanított nekünk valamit, akkor az az, hogy fokozott felügyeletre van szükségünk a vadon élő állatok betegségeivel kapcsolatban, hogy megelőzzük a további járványokat.
Három év leforgása alatt a svédországi kutatók a Grimsö vírus több különálló vírustörzsét is megtalálták a parlagi pocok populációiban.
Ráadásul Európa más részein, például Franciaországban, Németországban és Lengyelországban más, közeli rokon koronavírusok is széles körben elterjedtek a pocok között, ami arra utal, hogy ezek az állatok a betegség természetes hordozói.
A Grimsö-vírus rendkívül eltérő természete rossz jel. Azt jelzi, hogy a vírus könnyen alkalmazkodik új gazdákhoz és élőhelyekhez.
„Tekintettel arra, hogy a parlagi pocok az egyik leggyakoribb rágcsálófaj Svédországban és Európában, eredményeink azt mutatják, hogy a Grimsö vírus széles körben keringhet a parlagi pocokpopuláció körében, és rámutatnak a koronavírusok megfigyelésének fontosságára a vadon élő kisemlősöknél, különösen a vadon élő rágcsálóknál” – írják a szerzők.
Más tanulmányok a közelmúltban arra figyelmeztettek, hogy az eddig érintetlen természet emberi kizsákmányolása közvetlenül növeli az állatbetegségek emberre való átterjedésének kockázatát. Ez a kockázat különösen figyelemre méltó az olyan állatok esetében, mint a denevérek, rágcsálók és főemlősök, amelyek nagy populációval rendelkeznek, és könnyen alkalmazkodtak az emberi környezethez.
Míg a rágcsálókat és a denevéreket régóta az emberi betegségek hordozóinak tekintik, nem ők az egyetlen állatok, amelyeken a fertőző betegségek specialistáinak figyelniük kell.
A nagyobb emlősök, például a szarvasok is szoros kapcsolatban állnak az emberi civilizációval, és az Egyesült Államok északkeleti részén a szarvasok nagyjából 40 százaléka kapta el a Covid-vírust.
A másik komoly veszélyforrás a nyérc – a kutatók attól tartanak, hogy a vírus könnyen mutálódhat ezen állatok szervezetében, és újra megfertőzhet minket a betegség egy másik változatával.
A félelem végül több millió tenyésztett nyérc megöléséhez vezetett. Ám az állatok populációinak megtizedelése elfogadhatatlan megoldás, különösen a vadonban. Egy nagymértékű mesterséges beavatkozás csak az ökoszisztémák további kiegyensúlyozatlanságát fogja szolgálni, több állatot stresszel, és több lehetőséget teremt a vírusok számára. Ezért kulcsfontosságú inkább a jobb felügyelet és a több kutatás.
Érdemes elolvasniEmberre is veszélyes fertőző vírust találtak magyarországi denevérekben?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban