Ez az egyik a három forgatókönyvből, amelyet az elemzők jelenleg elképzelhetőnek tartanak. Mutatjuk mindhármat!
A CNN nyugati hírszerzőkre és magas rangú katonai vezetőkre hivatkozva arról ír, hogy az ukrajnai háború olyan sorsdöntő pillanathoz érkezhetett, amely meghatározhatja a hosszú távú kimenetelt is.
Az ukrán hadsereg a régebbi fegyverrendszerekhez gyártott, szovjet időszakból származó lőszert fogyasztja jelentős mértékben, az ország a Nyugattól próbál megfeszített erővel minél több modern nehézfegyvert beszerezni. Oroszország viszont eközben jelentős tüzérségi fölényt alakít ki a két stratégiailag fontos kelet-ukrajnai város körül.
Az egyre inkább sorsdöntőnek tűnő pillanat nehéz döntések elé állíthatja a nyugati kormányokat.
Egy magas rangú amerikai informátor szerint Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere szerdán közel 50 ország szakértőivel tanácskozik a helyzetről, és újabb bejelentések is elképzelhetők fegyverszállítmányokról. Ukrán tisztviselők csalódottságukat fejezték ki amiatt, hogy úgy tűnik, ezek a létfontosságú szállítmányok csak lassanként jutnak el a célállomásra.
Az ukránok félnek is attól, hogy az elkötelezettség pont a legfontosabb pillanatokban enyhülhet.
“Úgy gondolom, hogy hamarosan eljutunk arra a pontra, amikor az egyik vagy a másik oldal sikeres lesz” – mondta egy NATO-tisztviselő. “Vagy az oroszok elérik Szlovjanszkot és Kramatorszkot, vagy az ukránok megállítják őket itt. És ha az ukránok képesek lesznek itt tartani a vonalat, a nagy létszámú erőkkel szemben, az számít.”
Három lehetséges kimenetel
A nyugati szakemberek jelenleg három forgatókönyv megvalósulását tudják elképzelni:
Lehet, hogy Oroszország a kulcsfontosságú keleti hadszíntereken tovább folytatja az előrenyomulást. Az amerikai szakértők szerint ez azzal is fenyegethet, hogy végül egyre beljebb próbálnak jutni Ukrajna belsőbb területeire.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
“Biztos vagyok benne, hogy ha Ukrajna nem elég erős, tovább fognak menni.”
“Megmutattuk nekik az erőnket. De fontos, hogy ezt az erőt velünk együtt nyugati partnereink is megmutassák.”
Szerinte a nyugati katonai segítségnek “gyorsabban kell érkeznie”, ha Ukrajna szövetségesei meg akarják akadályozni Oroszország területi ambícióit.
Elemzők úgy vélik, hogy az orosz sereg jelenleg kedvezőbb helyzetben van keleten, pusztán a létszáma alapján is.
Lehetséges, de jelenleg a legkevésbé valószínűnek tartott forgatókönyv, hogy Oroszország újradefiniálja háborús céljait, bejelenti, hogy győzelmet aratott, és megkísérli lezárni a háborút.
Végül elképzelhető az is, hogy a frontvonalak patthelyzetbe merevednek, és a háború hónapokig, vagy akár évekig is elhúzódik. Ez mindkét oldalon óriási veszteségekhez vezetne, és tovább rombolná a globális gazdaságot is.
Érdemes elolvasniUkrajna rendkívüli arányban veszíti el katonáit, ami bukáshoz vezethet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről