Jens Stoltenberg főtitkár szerint bár a háború költségei magasak, de még nagyobb ára lenne, ha hagynánk Moszkvát nyerni.
A Nyugatnak fel kell készülnie arra, hogy hosszú távon is támogassa Ukrajnát egy évekig tartó háborúban – figyelmeztetett Jens Stoltenberg, NATO főtitkára a német Bild című lapnak adott interjújában.
“Még akkor is, ha magasak a költségek, és nemcsak a katonai támogatás miatt, hanem az energia- és élelmiszerárak emelkedése miatt is.”
Felvetéseivel egyidőben Boris Johnson brit miniszterelnök is egy hosszabb távú konfliktusra való felkészülés szükségességére figyelmeztetett. Stoltenberg és Johnson is azt mondta, hogy több fegyver küldése valószínűbbé tenné Ukrajna győzelmét.
A NATO vezetője szerint Ukrajna modernebb fegyverekkel való ellátása növelné annak esélyét, hogy fel tudja szabadítani az ország keleti részét. Az elmúlt néhány hónapban az orosz és az ukrán erők küzdöttek az ország keleti területeinek ellenőrzéséért. Moszkva az elmúlt hetekben lassan halad előre.
Boris Johnson brit miniszterelnök a Sunday Timesban azzal vádolta Vlagyimir Putyint, hogy puszta brutalitással próbálja ledarálni Ukrajnát.
„Attól tartok, meg kell acéloznunk magunkat egy hosszú háborúra” – írta. “Az idő a létfontosságú tényező. Minden azon múlik, hogy Ukrajna gyorsabban meg tudja-e erősíteni a védelmét annál, ahogy Oroszország meg tudja újítani támadási képességét.”
Ukrajna fegyvereket akar
Johnson miniszterelnök kijelentette, hogy a Kijevbe szállított fegyvereknek, felszereléseknek, lőszereknek meg kell haladniuk Moszkva fegyverkezési erőfeszítéseit.
Ukrán tisztviselők az elmúlt napokban egyenesen arról beszéltek, hogy fokozni kell az ország nehézfegyver-ellátását, ha az orosz erőket le kell győzni. Szerdán az ország védelmi minisztere, Olekszij Reznyikov mintegy ötven ország illetékeseivel találkozott Brüsszelben, hogy további fegyvereket és lőszert kérjen.
Az ország nyugati szövetségesei már eddig is jelentős fegyverkészleteket ajánlottak fel, de Ukrajna azt állítja, hogy csak a töredékét kapta meg a védekezéshez szükséges mennyiségnek, és nehezebb fegyvereket kér.
Orosz vezetők gyakran kritizálják a NATO Ukrajnának nyújtott katonai támogatását. A BBC-nek adott múlt heti interjújában Szergej Lavrov, az ország külügyminisztere Ukrajna nyugati szövetséghez való csatlakozásának lehetőségét említette az invázió okaként.
“Különleges katonai hadműveletet hirdettünk meg, mert másképpen nem tudtuk megmagyarázni a Nyugatnak, hogy Ukrajna behurcolása a NATO-ba bűncselekmény” – mondta Lavrov a BBC-nek.
Érdemes elolvasniZelenszkij szerint Ukrajna biztosan megnyeri a háborút
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport