Károly herceg Ruandában bocsánatot kért a brit rabszolgatartás miatt
Károly herceg mély “bánatát” fejezte ki a történelmi rabszolgaság miatt a Nemzetközösség vezetőinek mondott beszédében Ruandában, írja a Euronews.
Az Egyesült Királyság trónörököse szerint a Nemzetközösségnek „új utakat kell találni múltunk és örökségünk elismerésére” az őslakos közösségek számára.
“Szeretném elismerni, hogy kortárs egyesületünk gyökerei történelmünk legfájdalmasabb időszakába nyúlnak vissza” – mondta Károly a vezetőknek a kigali megnyitó ünnepségen.
“Nem tudom leírni a sokak szenvedése miatti személyes szomorúságom mélységét, tovább fokozva saját megértésemet a rabszolgaság tartós hatásáról.”
„Egyszerűen ez egy olyan beszélgetés, eljött az ideje” – tette hozzá.
Nagy-Britannia és más európai nemzetek a 15. és a 19. század között afrikai állampolgárok millióit szállították rabszolgaként a karibi térség és az amerikai kontinens ültetvényeire.
A Nemzetközösség országainak képviselői pénteken Ruanda fővárosában találkoztak, hogy tárgyaljanak az éghajlatváltozás, a trópusi betegségek és a koronavírus-világjárvány által elmélyített egyéb kihívásokról.
A 32 tagú Nemzetközösség államai közül mintegy 25-öt érint rendkívül érzékenyen az éghajlatváltozás.
Az összejövetelen Károly képviselte II. Erzsébet királynőt, aki az elmúlt években egészsége miatt korlátozottan látja el hivatalos feladatait.
Erzsébet jelenleg 14 Nemzetközösségi birodalom államfője, de Barbados novemberben megszakította kapcsolatait a monarchiával, és több karibi ország, köztük Jamaica is azt állítja, hogy követni kívánják a példáját.
Pénteki felszólalásában Károly kijelentette, hogy a „szabad nemzetek nyugodtan és ellenszenv nélkül hozhatnak ilyen döntéseket”.
A ruandai csúcson a korábbi francia gyarmatok, Togo és Gabon Nemzetközösséghez való csatlakozási kérelmeit is vizsgálták.
A ruandai csúcs megrendezésére vonatkozó döntést is kritizálták, tekintettel az ország rossz emberi jogi helyzetére.
Az Egyesült Királyság kormányát sokan elítélték, amiért nemrégiben aláírt egy megállapodást a migránsok több ezer mérföldre, Ruandába, történő átszállításáról. Az új szabályozás egyelőre jogi akadályokba ütközik, így a menekültek első csoportja még nem érkezett meg az afrikai országba.
Károly herceg maga is “borzasztónak” minősítette az ellentmondásos politikát a brit sajtó szerint.
Érdemes elolvasniII. Erzsébet rekorder lehet, már a világtörténelem második leghosszabb ideig hivatalban lévő uralkodója
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon