Csábítónak tűnik a hiteltörlesztés felfüggesztése, de óriási többletköltségeket okozhat. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd a teendőket!
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt javasolja az ügyfeleknek, hogy csak nehéz helyzetben, tartalékok híján lévők maradjanak a törlesztési moratóriumban. Az ugyanis több rendkívüli többletköltséget jelenthet a lakáshiteleseknek.
A jegybank az MTI-nek szerdán eljuttatott közleményben ismerteti, az év végéig a törlesztési moratóriumban maradó tipikus lakáshitelesek további csaknem 300 ezer forint, a személyi hitelesek pedig mintegy 200 ezer forint többletfizetési kötelezettségre számíthatnak.
Ezért annak, akinek anyagi feltételei megengedik, érdemes a moratóriumot maga mögött hagyva megkezdeni a hiteltörlesztést. A törlesztési moratórium családok százezreinek jelentett kedvező választási lehetőséget az elmúlt bő két évben.
A moratórium ára ugyanakkor a meg nem fizetett tőke kamata, valamint a szerződés futamidejének akár jelentős mértékű meghosszabbodása.
Bár a moratórium után a törlesztőrészletek – a kamatok időközbeni átárazódásától eltekintve – nem növekedhetnek a fizetési stopot megelőző mértékhez képest, azonban a hitel futamideje a moratóriumban eltöltött idő függvényében számottevően nőhet. A növekedés mértéke akár lényegesen nagyobb is lehet a moratóriumban töltött időnél.
2022 áprilisában még mintegy 82 ezer lakossági ügyfél 127 ezer darab szerződése volt moratóriumban. Ez mintegy 465 milliárd forintnyi hitelösszeget takar, amely a teljes lakossági hitelállomány 5%-a.
Emellett csaknem kétezer moratóriumos vállalkozás háromezer hitelszerződésére vonatkozik még a fizetési stop, ez mintegy 180 milliárd forintnyi hitelt, a vállalati hitelállomány kevesebb mint 2%-át jelenti.
Összességében milliós többletköltségek is lehetnek
Az átlagos moratóriumos lakáshiteles 14 év hátralévő futamidővel, 8,5 millió forint tartozással rendelkezik, a hitelkamat pedig 5%. Az MNB számításai szerint egy tipikus, a moratóriumban lévő lakáshiteles még további 283 ezer forintnyi kamatfizetési többletteherre számíthat akkor, ha 2022. december 31-ig továbbra is igénybe venné a moratóriumot. A korábban felgyülemlett moratóriumi kamatokkal együtt ez összességében mintegy 1,7 millió forint többlet-kamatkiadást jelentene számára. Eközben ráadásul hitelének futamideje összességében 4 évvel és 10 hónappal nőne meg.
A tipikus moratóriumban lévő személyi kölcsön hátralévő futamideje 4,5 év, a még meglévő kölcsönösszeg 2,5 millió forint, a kamat pedig 13%. Egy átlagos személyi kölcsönt idén év végéig moratóriumba helyező adós mintegy 187 ezer forint többlet-kamatkiadással számolhat. A korábbi moratóriumban felhalmozott kamatokkal együtt ez közel 1,2 millió forinttal növelné meg anyagi terhét, míg szerződése futamideje 4 évvel és 3 hónappal nyúlna majd meg.
A moratóriumban maradás így azoknak jelenthet átmeneti védelmet, akik továbbra is nehéz anyagi helyzetükben nem képesek hitelüket törleszteni. Akik viszont anyagilag megtehetik, azoknak célszerű mielőbb ismét megkezdeni a törlesztést. Ehhez semmit sem kell tenniük, ha nem adnak be újabb kérelmet a moratórium folytatásáról idén július 31-ig, akkor visszaáll korábbi törlesztőrészletük.
MTI nyomán
Érdemes elolvasniMeddig tart a magas infláció?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű