Kína bejelentette, elűztek egy amerikai hadihajót, amely szerintük illegálisan hatolt be a vitatott hovatartozású tengerre.
Egy amerikai romboló hajózott szerdán a Dél-kínai-tengeren található, vitatott hovatartozású Paracel-szigetei közelébe, ami dühös reakciót váltott ki Pekingből, írja a Reuters. A kínai tájékoztatás szerint hadseregük “elűzte” a hajót, miután az illegálisan belépett a felségvizekre.
Az Egyesült Államok rendszeresen hajt végre a Dél-kínai-tengeren olyan műveleteket, amelyekkel megkérdőjelezi a Kína által bevezetett, a békés áthaladást akadályozó korlátozásokat. Az amerikai haditengerészet szerint a USS Benfold a nemzetközi joggal összhangban érvényesítette a hajózási jogokat és szabadságot a Dél-kínai-tengeren, a Paracel-szigetek közelében.
Kína azt állítja, hogy nem akadályozza az áthajózás vagy az átrepülés szabadságát, és azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy szándékosan gerjeszt feszültséget.
A kínai Népi Felszabadító Hadsereg szerint az amerikai hajó tettei súlyosan megsértették Kína szuverenitását és biztonságát. Illegálisan behatoltak ugyanis a Kína területéhez tartozó vizekre. Erre a tengerrészre Vietnam és Tajvan is igényt tart. “A tények ismét azt mutatják, hogy az Egyesült Államok nem más, mint a biztonsági kockázatot megteremtője a Dél-kínai-tengeren, valamint a a regionális béke és stabilitás rombolója.”
Az amerikai haditengerészet kijelentette, hogy a küldetésről szóló kínai nyilatkozat „hamis”. Szerintük ez az ügy csak a legújabb a kínai akciók hosszú sorában, amelyek célja, hogy hamisan ábrázolják az Egyesült Államok törvényes tengeri műveleteit, és érvényesítsék túlzott és jogtalan tengeri követeléseiket a Dél-kínai-tengeren.
Hozzátették: az Egyesült Államok megvédi minden ország jogát a repüléshez és a hajózáshoz, ha a nemzetközi jog azt megengedi. Kína pedig bármit is mond, nem akadályozhatja ezt meg.
Évtizedek óta tart a vita
Kína 1974-ben szerezte meg a Paracel-szigetek feletti uralmat az akkori dél-vietnami kormánytól.
Hétfőn volt a hatodik évfordulója annak a nemzetközi bírósági döntésnek, amely elutasította Kína igényét a Dél-kínai-tengerre. A terület többek között azért kulcsfontosságú, mert évente mintegy 3 billió dollár (1.200 billió forint) értékű hajóforgalom halad át rajta.
Kína soha nem fogadta el az ítéletet, és szinte az egész Dél-kínai-tengerre igényt tart. Azonban Vietnamnak, a Fülöp-szigeteknek, Malajziának, Tajvannak és Bruneinak is vannak követelései, melyek ráadásul egymással is versengenek.
Érdemes elolvasniItt a lista: ezeket követeli Kína az Egyesült Államoktól
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti