Szakértők szerint az első kört kiütéssel Ukrajna nyerte, a másodikat pontozással Oroszország. De mi következik most?
Öt hónap után már egyértelműen kimondhatjuk: két, egyre inkább kimerülőben lévő hadsereg harcol egymással Kelet-Ukrajnáért. De vajon képes rá bármelyikük, hogy döntő csapást mérjen a másikra? Erre keresi a választ a CNN friss elemzése.
Vlagyimir Putyin három hónappal ezelőtt döntött úgy, hogy az ukrajnai háború első számú harcterét az ország keleti felére helyezi át. Erre Kijev sikertelen ostroma miatt volt szükség, ami után az orosz elnöknek kétségbeesetten szüksége volt egy arcmentő sikerre. A Luhanszkon keresztüli lassú és véres menetelés pedig Liszicsanszk város elfoglalásával lezárult, így az orosz elnök félúton gondolhatja magát a vágyott siker felé.
Ám a háború újabb válaszúthoz érkezett, és mindkét fél harcosai a harc harmadik felvonására készülnek. Ez pedig felboríthatja a konfliktus egyensúlyát.
“Ez egy nagyon felőrlő küzdelem” – mondta Justin Bronk, a Royal United Services Institute (RUSI) tudományos főmunkatársa a donbászi harcok három hónapját értékelve. “Két olyan hadsereg küzdelme ez, amelyek egyaránt hatalmas veszteségeket szenvedtek el, és nagyon közel állnak a kimerüléshez.”
Mi a következő lépés?
Putyin következő lépése várhatóan a donyecki régió megszállása lesz, amelynek elfoglalása esetén teljesítené a Kreml elsődleges célját: az egész kelet-ukrajnai Donbász feletti irányítás megszerzését. Mint az közismert, ennek nagy részét már 2014 óta oroszok által támogatott szeparatista csoportok tartják kézben.
De hogy ez mikor és hogyan történik, az nem világos. Bár Oroszország folytatta az intenzív légicsapásokat Ukrajna különböző területein, az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet a hétvégén azt közölte, hogy a szárazföldi csapatok műveleti szünet közepén vannak, hogy pihenjenek és rendezzék soraikat.
Ez időt adhatna Ukrajna hadseregének, hogy felkészüljön Donyeck jelenleg általuk uralt részeinek védelmére. Emellett továbbra is fennáll az ukrán ellentámadás esélye az ország más részein, beleértve a kulcsfontosságú déli várost, Herszont is.
A harc következő szakasza nem biztos, hogy az utolsó lesz, de meghatározhatja a kulcsfontosságú ukrán régió jövőjét, és komoly kihatása lehet a háború végkimenetelére is.
Az elmúlt három hónapos kimerítő donbászi hadviselés szinte semmiben sem hasonlított az orosz invázió nyitányára. Akkor ugyanis északról, keletről és nyugatról betörtek be az országba, majd sikertelenül ostromolták meg Kijev és más kulcsfontosságú ukrán városokat. Ehelyett a Kreml kifejezetten a keleti régióra kezdett fókuszálni, ide csoportosították Oroszország erőforrásainak nagy részét.
“A háború második szakaszában Oroszország visszatért az alapokhoz” – mondta Max Bergmann, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának európai programigazgatója. Ez lassú, de folyamatos fejlődést eredményezett Oroszország számára, amely hosszadalmas csatákat nyert a stratégiai városokért, és rámutatott Ukrajna fegyvertárának korlátaira.
Az orosz fegyverzeti és tűzerőbeli fölény így kezdett megmutatkozni. Légerejük, páncélos fegyverzetük kis területre lett koncentrálva, ami lehetővé tette számukra, hogy helyi fölényt alakítsanak ki a defenzívába kényszerülő Ukrajnával szemben.
Az első kör Ukrajnáé, a második Oroszországé
“Az első kör kiütéses győzelem Ukrajna számára. A második körben az oroszok nyertek pontszerzéssel” – értékelte Bergmann a háború eddigi szakaszait. A három hónapos háború azonban mindkét ország katonáit megviselte, Luhanszk elfoglalása után két kimerült hadsereg áll egymással szemben.
“Az orosz erők valószínűleg továbbra is kis léptékű támadó akciókra szorítkoznak, miközben újjáépítik erőiket, és megteremtik a következő hetek, hónapok jelentősebb offenzíváinak feltételeit” – véli az ISW.
Úgy értékelik, hogy az orosz szárazföldi csapatok jelenleg szüneteltetik a műveleteket, ezért és a területi gyarapodás üteme csökkent a múlt héten Luhanszk elfoglalását követően.
Az elcsendesedés előnyei mindkét hadsereg számára nyilvánvalóak. Oroszország kimerült erőinek rendbe kell szedniük magukat, míg Ukrajna hadserege versenyt fut az idővel a nyugatról érkező felszerelések fogadása és megismerése terén. Az ISW szerint az orosz csapatoknak, amelyek Szeverodonyeck és Liszicsanszk ostromát is végigélték, nagy valószínűséggel jelentős időre van szükségük a pihenésre, mielőtt folytatnák a nagyszabású offenzív műveleteket.
“Úgy tűnik, hogy pangásban vagyunk, de nagyon instabil az egyensúly, és nem tudjuk, merre fog megtörni” – mondta Bergmann. “A színfalak mögött mindkét oldalon kétségbeesett erőfeszítések történnek, hogy felkészüljenek a jövőbeli offenzívákra.” Amelyik fél hatékonyabban használja ki ezt az időszakot, az képes lehet fölénybe kerülni, amikor teljes gőzzel folytatódik majd a küzdelem.
Érdemes elolvasniElfogy az orosz sereg? Az átlagfizetés háromszorosáért toboroznak katonákat
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
1,5 millió évvel ezelőtt két különböző emberi faj találkozott egymással
A fejlett idegen civilizációk akár fel is zabálhatják csillagukat annak energiájáért
Megnyílt a Shibuya, kivételes pán-ázsiai étterem, ahol a steak és a sushi is előtérbe kerül
123 embert találtak egy ősi és furcsa álló tömegsírban
Egy budapesti épület is bekerült Európa 6 legszebb látnivalója közé
Putyin szerint mindent be fognak vetni Ukrajna ellen, ha atomfegyverre tesznek szert