Az ukrán akadémikusok szerint az orosz elnök célja, hogy káoszt és zűrzavart teremtsen, Oroszország pedig ellopta Ukrajna történelmét.
A frontvonalon túl az ukrán akadémikusok a Kreml által terjesztett valótlan mesékkel igyekeznek szembeszállni, írja a Guardian.
Tarasz Psenicsnyij, a kijevi Tarasz Sevcsenko Nemzeti Egyetem történelem tanszékének vezetőhelyettese is vívja a maga harcát, bár távol a harcmezőtől. Egy szomorú emlékezetpolitikai háború zajlik ugyanis az Ukrajna múltjáról és Oroszországhoz fűződő kapcsolatáról szóló két elmélet között.
Az egyik oldalon a Vlagyimir Putyin által népszerűsített elképzelés áll. Mark Galeotti szerint az orosz elnök figyelemre méltó amatőr történésznek tekinti magát, aki a történelmet arra használja, hogy igazolja az Ukrajna elleni háborút.
Putyin azzal érvel, hogy Ukrajnának nincs tapasztalata a „valódi államiságról” a Szovjetunión kívül. Azzal pedig, hogy hátra akarta hagyni szovjet örökségét, elvesztette a legitimitását.
„Dekommunizálni akartál” – mondta Putyin Ukrajnának a háború előtt. “Mi megmutatjuk, mit is jelent valójában a dekommunizáció.”
A putyini verzió azt a bolsevikokig és korábbra visszamenő történelemszemléletét visszhangozza, amely szerint Ukrajna nem megfelelő ország, az ukrán nyelv pedig nem igazi nyelv. Ezért a területet uralni kell, és időnként ki is fosztani.
A történelem is fegyver az oroszok számára
„Oroszország fegyverként használja a történelmet” – mondja Psenicsnyij. „Már korábban is megtette. Ezért zajlik most a konfliktus: mert Oroszország ellopta és félreértelmezte Ukrajna történelmét.”
És ez egy olyan történelem, amely legalábbis a múlt században tele van szomorú pillanatokkal. Psenicsnyij szerint a mai orosz gabonalopások az ukrán gabona bolsevik, majd sztálinista monopolizálását ismétlik meg, amely kétszer is éhínséghez vezetett. Emellett rámutat az ukrán kultúra elnyomására is, valamint az ukrán nyelv és szimbólumok használata miatti üldözésre.
“A putyini történelem-manipuláció egy olyan hamis teret hozott létre Oroszországban, amely lehetővé teszi, hogy Ukrajnát náci államnak bélyegezzék” – mondja. A Kreml egyik fő érve az volt, hogy a „különleges hadműveletére” Ukrajna „nácimentesítése” miatt van szükség.
És az „emlékezetháború” nem csupán akadémiai szinten zajlik. Az oroszok számos múzeumot megsemmisítettek, és a megszállt régiókban orosz történelemkönyveket vezetnek be.
„A fő feladatunk az orosz áltörténeti narratíva elleni küzdelem” – mondja Psenicsnyij. „A másik feladat azonban egy új, az orosz narratíváktól megtisztított történelmi tér létrehozása. Mert február 24. óta a nemzeti felfogás nagymértékben megváltozott.”
„A tanítványaim most mára szeretnének tudni a Szovjetunió történelméről, a totalitarizmusról. Az egyik kurzus, amit tanítok, Ukrajna kulturális örökségének védelméről szól.”
Jaroszlav Hrytsak, a Lvivi Katolikus Egyetem történésze szerint az ő feladatuk most az, hogy bizonyítsák: Ukrajna követelései jogosak, és muszáj győznie.
„A történelem terápiás funkciót tölt be. Putyin fő célja a káosz és zűrzavar megteremtése. A történelmet használja. Az ellentámadás a valós történelem bemutatása. A helyzet az, hogy Putyin tudja, hogy hazudik. De azt hiszi, hogy mindenki hazudik, és nincs igazság. De igen, van olyan, hogy történelmi igazság.”
Érdemes elolvasniMire készül Putyin? Mostantól orosz állampolgár lehet minden ukrán
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről