Kína szerint az USA provokál, de Washington azt mondja, ők csak a szabadság mellett állnak ki. Mi lesz a vége?
Az amerikai haditengerészet egyik hadihajója kedden áthajózott a Tajvani-szoroson, egy héten belül harmadszor lépett be a kínai vizekre, írja a CNN.
Washington szerint a USS Benfold rakétás romboló legutóbbi útja demonstrálta elkötelezettségét a szabad és nyitott indiai-csendes-óceáni térség mellett. Peking azonban provokációnak minősíti az akciót, amely megmutatta, hogy az Egyesült Államok a béke és stabilitás elpusztítója.
A szoros egy 180 kilométer széles vízszakasz, amely Tajvan szigetét választja el a szárazföldi Kínától. Peking annak ellenére követel szuverenitást Tajvan felett, hogy a Kínát kormányzó Kommunista Párt soha nem irányította a szigetet. A szorost ezért saját vizének tekinti.
Az amerikai haditengerészet szerint azonban a szoros nagy része nemzetközi vizeken található. A haditengerészet a nemzetközi jog szabályaira hivatkozik, amely szerint a saját felségvizek csak az ország partvonalától 12 tengeri mérföldig terjednek ki. Ezért rendszeresen átküldi hadihajóit a tengerszoroson.
Szerdán a Benfold egy olyan folyosón haladt át a szoroson, amely túl van bármely parti állam saját parti tengerén – mondta Nicholas Lingo hadnagy, az amerikai 7. flotta szóvivője.
Kína dühösen reagált a hajó jelenlétére a szorosban.
Hadserege közölte, hogy követte és figyelte az amerikai hajót annak áthaladása közben.
“Az Egyesült Államok gyakori provokációi teljes mértékben bizonyítják, hogy az Egyesült Államok a béke és a stabilitás rombolója és biztonsági kockázatok előidézője a Tajvani-szorosban” – mondta Shi Yi ezredes, a kínai hadsereg szóvivője. “Csapataink folyamatosan magas készenléti szinten tartanak fenn, és határozottan megvédik a nemzeti szuverenitást és a területi integritást.”
Mint arról mi is beszámoltunk, múlt héten a Benfold két „szabadhajózási műveletet” hajtott végre a Dél-kínai-tengeren, olyan vitatott szigetek közelében, amelyeken Peking katonai létesítményeket épített.
Érdemes elolvasniÚjabb kínai-amerikai konfliktus a tengeren, nem nyugszanak a kedélyek
Az elmúlt napokban nőtt a feszültség az Egyesült Államok és Kína között Tajvannal kapcsolatban. Peking az elmúlt héten kétszer is kifogásolta az Egyesült Államok és a magát függetlennek tartó szigetország közötti kapcsolatokat.
Peking hétfőn egy Tajpejnek történő, 108 millió dolláros (42 milliárd forint) amerikai fegyvereladás kapcsán közölte, hogy az “súlyosan veszélyezteti Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, és súlyosan sérti a két ország és katonaságaik közötti kapcsolatokat”.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon