Vasszigorral csap le az oligarchákra az Egyesült Államok
Annyi minden történik mostanság az USA-ban, hogy szinte senki nem vette észre, mi került be a 2023-as Honvédelmi Felhatalmazásról Szóló Törvénycsomagba (honvédelmi költségvetés). H.R.5525 – ENABLERS Act
Márpedig egy jelentős törvénymódosítást rakott be a Kongresszus fegyveres szolgálatok bizottsága (HASC). Ez nem más, mint az ENABLERS törvény. A kongresszus július 15-én elfogadta a honvédelmi költségvetést és ezzel együtt ezt a törvényt is. Amennyiben megkapja a szenátusi jóváhagyást is, akkor ez a jogszabály komoly csapás lesz a pénzmosodákra, oligarchákra stb.
A Pandora Papers nyomán kétpárti együttműködés eredménye az ENABLERS, mely módosítja az 52 éve elfogadott banktitokról szóló törvényt. 2020-ban a Kongresszus a „Corporate Transparency” törvény elfogadásával – amely előírja a vállalatoknak, hogy jelentsék a szövetségi kormánynak a tulajdonosaikat – pozitív és előremutató lépést tett a korrupció ellenes küzdelem érdekében. Ez a törvény ugyan megnövelte a vállalatok tulajdonosaira vonatkozó átláthatósági követelményeket, de nem sokat tett az USA számos szolgáltatójával – beleértve az ügyvédeket és a bejegyzett ügynököket – szemben. Ők gyakran hatalmas külföldi vagyonok belépési pontjai Amerikába és akik tevékenysége az ENABLERS elfogadása után már követhetőbb lesz.
Mit tartalmaz az ENABLERS?
Ez a jogszabály első alkalommal írja elő, hogy vagyonkezelő társaságok, ügyvédek, mű- és régiségkereskedők, és mások vizsgálják meg az ügyfeleiket, valamint az amerikai pénzügyi szektorba bekerülő pénz és egyéb vagyon forrását. Mostantól kötelesek jelenteni a pénzügyminisztériumnak a gyanús tranzakciókat.
A bankoknak már most is ellenőrizniük kell ügyfeleiket és vagyonforrásaikat, de más amerikai pénzügyi felügyeletekre eddig nem vonatkoztak az úgynevezett átvilágítási szabályok. Ezt a kiskaput régóta kritizálják a pénzügyi bűnözés szakértői és a nemzetközi felügyeleti szervek.
Mit is jelent ez valójában?
A törvény elfogadása után például az amerikai bűnüldöző szervek könnyebben tudják majd azonosítani az oroszok ukrajnai inváziója miatt szankcionált oligarchák vagyonát. Korábbi írás ebben a témában: Mi lesz az oligarcháktól lefoglalt vagyontárgyakkal?
A háború kezdete óta az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma több száz oroszt szankcionált, akikről úgy vélik, hogy közel állnak Vlagyimir Putyin elnökhöz. A bűnüldöző szervek és a korrupcióellenes szakértők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy jelenleg az orosz elit az ügyvédek, könyvelők és más tanácsadók által létrehozott, bonyolult offshore megállapodások révén rutinszerűen eltitkolja a luxus ingatlanaik, jachtjaik, magánrepülőgépeik és egyéb vagyontárgyaik tulajdonjogát.
Az ENABLERS az egyszerű és egyértelmű átvilágítási követelményeivel exponenciálisan képes növelni a szankcióprogram hatásait. Természetesen a törvény nemcsak a gazdag orosz elit szankcionált tagjait érinti, mivel a hatálya alá tartozik mindenki, aki az USA-ba szeretné vinni a vagyonát.
A Magnitsky törvényhez hasonlóan – ennek segítségével tudták lefoglalni a szankcionált orosz vagyonok jó részét – az ENABLERS-t is érdemes lenne globálisan kiterjeszteni. Remélhetőleg az USA példáját követve az EU-ban, az Egyesült Királyságban és sok további országban is sikerül hasonló jogszabályokat elfogadni. Enélkül ugyanis a szankciók és a korrupció elleni globális küzdelem esetében sem lesz nagy áttörés, hisz a jövőben, aki el akarja rejteni a vagyonát, majd nem az USA-ban, hanem más országokban kísérli ezt meg.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra
Az 1925-ös petricsi incidens: amikor egy kóbor kutya miatt tört ki a háború