VIDEÓ: itt a vége a gabonaegyezménynek, az oroszok letagadták, majd bevallották Odessza megtámadását
Nem telt el még egy nap sem, hogy Ukrajna és Oroszország megállapodott a gabonaszállításról, amikor orosz rakétacsapás érte a dél-ukrajnai Odesa kikötőjét. Az érintett felek a másikra mutogatnak.
Pénteken Isztambulban aláírták az oroszok és az ukránok az ENSZ által közvetített gabonaexport-megállapodást. Itt írtunk erről bővebben: Aláírták az orosz-ukrán egyezményt, ez várható a közeljövőben
A megállapodásban nem volt kifejezett tűzszünet, de Oroszország kötelezettségei világosan ki lettek jelölve: “Az Orosz Föderáció vállalta, hogy megkönnyíti az élelmiszerek, napraforgóolaj és műtrágya akadálytalan exportját” – áll az ENSZ hivatalának közleményében.
Kevesebb mint 24 órával az aláírás után a megállapodás utáni nyugalom Odesszában szertefoszlott, amikor két tengerről indítható orosz Kalibr cirkálórakéta csapódott a kikötőbe.
Akkora volt a bacsapódás hatása, hogy több mint egy kilométeres körzetben lévő épületek ablakai kitörtek. Tűzoltók siettek a kikötőbe, hogy eloltsák a lángokat több égő hajón. A tisztviselők szerint egy kikötői dolgozó megsérült.
REGARDING THE SHELLINGS OF THE ODESSA PORT
Istanbul agreements didn’t cancel the War. It was always clear that Russians couldn’t be trusted. But this does not affect the fact that we, Ukrainians NEED to take grain out of the ports. pic.twitter.com/8u2qaYp8QV— Mustafa Nayyem (@mefimus) July 23, 2022
Valójában a kár sokkal nagyobb is lehetett volna, hiszen a még kettőt lelőtt az ukrán légvédelem. Az odesszai strandolók, akik tavaly még orosz nyaralókkal versengtek a homokos helyekért, ujjongtak, amikor a rakéták magasan a fejük felett felrobbantak.
🇷🇺 Los misiles de crucero Kalibr rusos destruyeron el 23 de julio un buque militar de la Armada ucraniana que se encontraba en el dique de la planta de reparación naval en el puerto marítimo de Odesa.
Sepa más vía 👇👇
🇸🇾 Sitio Web https://t.co/eodJ3WWowz pic.twitter.com/MI6uOTFDSI— SANA en Español (@Agencia_Sana) July 24, 2022
Bizonyíték a kétszínűségre? Reakciók
Ukrajna és szövetségesei elítélték Oroszországnak az általa aláírt gabonamegállapodás nyilvánvaló coda-ját – és széles körben a kétszínűség bizonyítékának tekintették.
A támadás után néhány órával Olekszij Goncsarenko ukrán parlamenti képviselő a CNN-nek nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország “megmutatta, hogy továbbra is veszélyeztetni akarja a világ élelmezésbiztonságát”.
“A támadás komoly kétségeket vet fel Oroszország elkötelezettségének hitelességével kapcsolatban” – mondta Anthony Blinken amerikai külügyminiszter, hozzátéve, hogy “aláássa az ENSZ, Törökország és Ukrajna munkáját, hogy a kritikus fontosságú élelmiszereket eljuttassák a világpiacokra”.
“Ez azt mutatja, hogy egy szavában sem lehet megbízni [Vlagyimir Putyin orosz elnök] szavainak” – mondta Liz Truss, az Egyesült Királyság külügyminisztere – és lehetséges következő miniszterelnök.
Először tagadták az oroszok
Az ügy pikantériája, hogy Oroszország első reakciója a támadásról szóló jelentésekre a tagadás volt.
Törökország szerint — az egyezséget társaláíró és annak biztonságos és tisztességes végrehajtását felügyelő döntőbíró — a Kreml “egyértelműen” közölte Ankarával, hogy “semmi köze ehhez a támadáshoz”.
Ám alig 12 órával később az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova megfordította a kezdeti hazugságot. Azt mondta, hogy mégiscsak orosz csapásokról van szó, és azt állította, hogy a támadás az ukrán “katonai infrastruktúrát” semmisítette meg a kikötőben.
Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője a vasárnapi hadijelentést ismertetve közölte, egy dokkban álló ukrán hadihajót és egy amerikai Harpoon hajóelhárító rakétákat tároló raktárt semmisített meg az odesszai kikötő hajójavító üzemére Kalibr manőverező robotrepülőgépekkel mért csapás. Az MTI tudósítása alapján a tábornok megjegyezte, hogy a szombaton végrehajtott támadás üzemképtelenné tette az ukrán haditengerészet hajójavító és korszerűsítő vállalatának kapacitásait.
Ukrajna azt állította, hogy a csapások egy szivattyúállomást értek az odesszai kikötőben.
Már év elején, az orosz támadások előzményeként is az oroszok ködösítettek. Tagadták, hogy megtámadják Ukrajnát, de csak időt akartak nyerni. A gabonaüzlet semmit sem változtatott Moszkva háborús számításain, Guterres kemény munkája és diplomáciai felemelkedése ellenére.
Törökország is tanult az esetből
És az itt okozott kár nem csak az, hogy emlékeztetik a világot Moszkva kettős játéka az igazsághoz, Oroszország az alku közvetítőjének, Törökországnak a jóhiszeműségét is elégette.
A megállapodás értelmében Törökország az ENSZ segítségével létrehoz egy közös parancsnoki központot (JCC), amelynek feladata a megállapodás betartásának ellenőrzése. De Oroszország máris megtorpedózott minden bizalmat, összhangban az egész ukrajnai háborúhoz való cinikus hozzáállásával.
Ahhoz, hogy az ENSZ az ukrán kikötők blokádjának megszüntetésével rávegye Oroszországot a gabona felszabadítására, Guterres elnöknek párhuzamosan egyezséget kellett kötnie Moszkvával, gyakorlatilag enyhítve az élelmiszerekre és műtrágyára vonatkozó szankciók egy részét. ENSZ-tisztviselők úgy magyarázták a diplomáciai lépéseket, hogy “azon az elven alapulnak, hogy az Orosz Föderációval szemben bevezetett intézkedések nem vonatkoznak ezekre a termékekre”.
Most úgy tűnik, hogy mindent kezdhetnek előlről…
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon