Mutatjuk, hogy mire érdemes figyelni, ha szeretnénk elkerülni a felesleges költekezést a külföldi nyaralás során.
100 ezer forintos külföldi vásárlásnál több ezer forint lehet a különbség a különféle bankok kártyáival, hívja fel a figyelmet cikkében a Napi.hu. A portál összefoglalója szerint az OTP és a Takarékbank olcsóbb, az Erste és az Unicredit drágább, mivel nagyobb a marzs.
Kiemelik, hogy a legolcsóbb a Revolut lenne, de az OTP nemrég úgy döntött, felveszi a harcot a fintech-cégekkel. Idén nyáron ugyanis a bank azzal próbálja rávenni az ügyfeleit, hogy az ő kártyájukat használják külföldön, hogy középárfolyamon váltja nekik a devizát abban az esetben, ha előfizetnek az „Árfolyam plusz” szolgáltatásra.
A számlacsomag mellé választható kiegészítő havidíja 99 forint, ezt azonban augusztus 31-ig elengedi a bank. A szolgáltatás beállítása esetén 300 ezer forintig a deviza-átutalásokat és ugyanekkora összeghatárig a külföldi fizikai kártyás vásárlásokat is a középárfolyamon könyveli a bank.
Bár az OTP marzsa viszonylag alacsony, így is egy százalékot bukik a külföldi vásárlásokon az, aki nem használja az „Árfolyam pluszt”. Ez nem játék: 100 ezer forintos külföldi vásárlás esetén már 1000 forintról beszélünk.
Mi a helyzet a többi banknál?
Az OTP mellett a Takarékbank vált a legkedvezőbben, a pénzintézetek a devizavételi és a devizaeladási árfolyamok között 2%-os marzsot alkalmaznak.
Az MKB esetében bankkártyás fizetésnél, ha a számla devizaneme forint, euróban történő elszámolás esetén a marzs 2,71%. Ha eurós számlája van az ügyfélnek, és forintban fizet, akkor pedig csak 1,74%. Figyelniük kell azonban az MKB-hoz a Budapest Banktól átkerült ügyfeleknek. Az ő esetükben ugyanis rosszabb, 3,3%-os árfolyamrés van.
Az egykori Budapest Bankosokéhoz hasonló árfolyamréssel találkozhatnak a Raiffeisen kliensei is. A K&H Bank és a CIB Bank árfolyamrése viszont már 4% körül van, az Unicreditnél 5% fölött van a marzs, az Ersténél pedig a 6%-ot is meghaladja.
Figyeljünk oda arra is, hogy a bankkártyás készpénzfelvétel külföldön jellemzően drágább, mint idehaza.
Ingyenesség pedig egyáltalán nincs. Az átváltási árfolyam ATM-es készpénzfelvételnél jellemzően ugyanaz, mint a kártyás vásárlásnál.
Akinek van Revolut kártyája vagy más hasonló fizetési eszköze, annak általában megéri azt használni, ha külföldön kell készpénzt felvenni. Az árfolyam ugyanis jobb szokott lenni, és maga a tranzakció is ingyenes. Egy 100 eurós készpénzfelvételnél például több ezer forint is megtakarítható Revoluttal egy magyarországi bankkártyához képest.
De melyik árfolyamot használjuk?
Külföldi bankkártyahasználatnál sokszor felkínálják a terminálok, ATM-ek, hogy válasszon a kártyabirtokos, milyen árfolyamban kéri az elszámolást.
Ha forintban kérjük, akkor általában rosszul járunk. A külföldi bankok ugyanis sokszor még a magyaroknál is rosszabb árfolyamon váltanak. Érdemes lehet tehát a helyi devizanemet választani. Ebben az esetben a magyarországi bank fogja átváltani a pénzét forintra azon az árfolyamon, amit megadott a szerződési feltételekben, illetve a honlapján.
Érdemes elolvasniTeljes értékű bankká válik a Revolut Magyarországon – frissítve
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon