Kína katonai válaszlépéssel fenyegeti Tajvant és az USA-t, de mit lép erre Európa?
Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke a héten Tajvanra látogat, amire nagyon hevesen reagált Kína.
Tajvan miatt egyre feszültebb a helyzet az Egyesült Államok és Kína között, és a kiéleződő szópárbaj “könnyen eszkalálódhat”. Jelenleg Európa kerüli a konfrontációt a kommunista nagyhatalommal, de ha súlyosbodik a helyzet, akkor nem maradhat csendben.
Az EU tisztviselői vonakodtak nyilvánosan beleszólni a vitába, még akkor is, amikor Kína egyre közelebb kerül az USA-val való katonai összecsapás kockázatához.
Fél éve az orosz támadásra sem készült fel elégé az EU, végig bíztak benne, hogy Moszkva nem akar belekeveredni egy ilyen méretű háborúba, és egyben konfrontációra a Nyugattal.
“A legrosszabb forgatókönyvek néha valóban bekövetkeznek” – mondta Boris Ruge, a Müncheni Biztonsági Konferencia alelnöke, példaként említve Oroszország ukrajnai invázióját. “Az európaiak jól tennék, ha felkészülnének a vészhelyzetekre, támogatnák Tajvant, miközben szoros kapcsolatban maradnak Pekinggel, és segítenének a de-eszkalációban”.
Pelosi a kongresszusi küldöttséggel ázsiai körútra indul, de a hivatalos útitervében nem szerepelt a pletykák szerint Tajvanon való megállás, de még megtörténhet.
Mindenesetre Kína nagyon hevesen reagált egy esetleges látogatásra, mivel azt állítja a kommunista vezetés, hogy Pelosi tajvani ottléte a terület státuszát szabályozó “Kína” égbekiáltó megsértése lenne, és a tajvani függetlenség amerikai támogatásának jele lenne.
Ahogy mi is megírtuk, Hszi Csin-ping kínai elnök a múlt héten a Joe Bidennel folytatott feszült telefonbeszélgetés során hangsúlyozta álláspontját. “Aki a tűzzel játszik, az a tűzben fog elpusztulni” – idézte a kínai külügyminisztérium Hszit. “Reméljük, hogy az Egyesült Államok tisztán látja ezt”. A kínai védelmi minisztérium leszögezte, hogy a “kínai hadsereg soha nem fog tétlenül ülni”, ha Tajvanra is ellátogat Pelosi. Részletek itt: A kínai elnök Joe Bidennek: ne játssz a tűzzel, mert megégsz!
Elemzők úgy vélik, hogy Hszi erős vezetőként akar feltűnni, részben azért, mert idén ősszel, a normálistól eltérő módon, harmadik hivatali ciklusára pályázik.
Reakciók Nyugatról
Nemrég még Európa ódzkodott attól, hogy beszéljen a 23 milliós Tajvanról, amely Peking állítása szerint Kína része. A hangulat tovább romlott, amikor Kína “határok nélküli partnerséget” ígért Oroszországgal, és a Kreml vonalát követte az Ukrajna elleni úgynevezett “különleges katonai művelet” tekintetében.
Az ukrajnai orosz invázió arra késztette az európai politikai döntéshozókat, hogy fontolóra vegyék a világ második legnagyobb gazdaságával szembeni gazdasági szankciók bevezetésének korábban elképzelhetetlen következményeit, amennyiben Peking katonai lépéseket tenne Tajvan ellen.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/07/27/az-amerikai-hadsereg-mar-katonai-osszecsapasra-keszul-kinaval/” ][/hm_embed]
Egyesült Királyság
Az Egyesült Királyság javasolta Tajvan felfegyverzését, és arra figyelmeztetett, hogy a Nyugat nem követheti el ugyanazt a hibát, hogy nem áll ki a tajvaniak mellett, mint Ukrajnával kapcsolatban. Annalena Baerbock német külügyminiszter nemrég “globális kihívásnak” nevezte Kína “magabiztos és mindenekelőtt robusztus fellépését” Tajvannal kapcsolatban, írja a Politico.
NATO
Arra a kérdésre, hogy a feszültségek aggasztják-e a NATO-t, egy magas rangú európai diplomata azt mondta: “Egyelőre nem, de könnyen eszkalálódhat”. A “legrosszabb esetben” az amerikai figyelem Ukrajnáról a Kínával Tajvan miatt kialakult feszültségekre terelődne – mondta a magas rangú diplomata.
Mint ahogy a Politico írja, egy harmadik magas rangú európai diplomata szerint a Washington és Peking közötti összecsapások elmérgesedésének kockázatát “szorosan figyelik”, de egyelőre nem terveznek komolyabb diplomáciai nyomást helyezni Kínára.
EU
A nyilvánosság előtt a legtöbb más európai főváros óvatosan nyilatkozik. A francia külügyminisztérium és az EU külpolitikai részlege nem kívánt nyilatkozni, amikor megkérdezték őket Kína fenyegető katonai válaszáról Pelosi látogatására.
Egy uniós diplomata szerint a hallgatás egyelőre várható, mivel Tajvant elsősorban amerikai érdekeltségnek tekintik, de “a reakció más lesz, ha a szavakból tettek lesznek”.
Urmas Paet, az Európai Parlament külügyi bizottságának alelnöke szerint az egyre élesedő ukrajnai háború “exponenciálisan” növeli a Tajvannal szembeni kínai agresszió kockázatát.
“Az Európai Uniónak is szemmel kell tartania Kína lépéseit, többek között Tajvannal kapcsolatban is” – mondta Paet. “Az EU és az Egyesült Államok közötti teljes körű együttműködés nagyon fontos mind az Ukrajna elleni orosz agresszió, mind pedig Kína szomszédságában zajló akciói tekintetében” – mondta Paet.
“Egy katonai invázió esetén világossá tettük, hogy az EU az Egyesült Államokkal és szövetségeseivel együtt hasonló vagy még nagyobb intézkedéseket fog hozni, mint amilyeneket most Oroszországgal szemben hoztunk” – mondta a hónap elején Jorge Toledo, az EU leendő kínai nagykövete.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon