“A népszavazás nem helyes”: a megszállt Herszon bizonytalan jövő elé néz
Az oroszok által ellenőrzött ukrajnai régióban élők nyugtalan légkörről számolnak be Moszkva következő lépéseivel kapcsolatban.
“Egy város orosz történelemmel” – hirdetik óriásplakátok az ukrajnai Herszonban, amelyet március első napjai óta az orosz hadsereg tart megszállva. Másokon az orosz zászló vagy Vlagyimir Putyin idézetei láthatók – számol be róla a Guardian.
Az elmúlt öt hónapban Moszkva egy polgári-katonai közigazgatást nevezett ki Herszon régió vezetésére, és elrendelte, hogy az iskolákban orosz tananyagot oktassanak. A helyieket arra ösztönzik, hogy kérjenek orosz útlevelet, hogy hozzáférjenek a nyugdíjakhoz és más juttatásokhoz.
A Kreml tervének következő lépcsőfoka egy népszavazás, hogy a törvényességet kihasználva hamis biztonságérzetet teremtsenek. Emellett ürügyet arra, hogy Herszon és Dél-Ukrajna más megszállt részei Oroszországhoz kerüljenek, a 2014-es krími játékkönyv egy frissített változatát használva.
Egy sor telefonos interjúban a herszoniak minimális lelkesedést jeleztek a népszavazás iránt, és ideges, kiszámíthatatlan légkörről számoltak be a városban.
A helyiek továbbra sem tudják, hogy mit hozhat a következő néhány hónap: egy gyors ukrán ellentámadás az ellenőrzés visszaszerzése érdekében, vagy egy elhúzódó csata, amely lerombolhatja a várost, esetleg Oroszország végrehajtja a látszat-népszavazást és elcsatolja a területet.
“Nem szabad elfelejteni, hogy Herszonban soha nem volt szó népszavazásról, a háború előtt senki sem gondolt rá. Most pedig népszavazás lesz fegyverrel a fejünkhöz szegezve”
– mondta Kostyantyn, aki a megszállás előtt az IT-szektorban dolgozott.
Még azok is, akik magukat nagyrészt apolitikusnak mondták, határozottan ellenezték a népszavazást vagy az Oroszországhoz való csatlakozást.
“Természetesen nem megyek el a népszavazásra. Nem ismerek senkit, aki elmenne. Nem szoktam politizálni, és nincs határozott véleményem róla, de számomra egyértelmű, hogy a népszavazás nem helyes”
– nyilatkozta Szvitlana, egy volt szépségszalon alkalmazottja, aki most az utcán árul ételt, hogy pénzhez jusson.
Nem tűrik a lázadó hangokat
Az orosz hatóságok megfélemlítéssel viszonozták az uralmukkal szembeni nyilvános ellenállást. A márciusban és áprilisban tartott ukránbarát tüntetések sorozata azután ért véget, hogy orosz katonák kábító gránátokat lőttek a tömegbe, és a szervezőket otthonukban kezdték el őrizetbe venni.
Május végén a város internetét orosz szervereken keresztül irányították át, a helyi médiát vagy lekapcsolták, vagy oroszbarát tartalommal tömték tele. Az oroszokra vonatkozó panaszok most már csak a konyhában suttogva hangzanak el. A helyiek “szellemvárosként” jellemzik a korábban 300 ezres lakosú, nyüzsgő várost. A hivatalos kijárási tilalom este 10-kor kezdődik, de öt óra után már kevesen mennek ki.
A zajos tiltakozó gyűléseket felváltotta egy földalatti partizánmozgalom. Az éjszaka a városban titokban elhelyezett plakátok és szórólapok halállal fenyegetik azokat, akik együttműködnek a megszállókkal. Júniusban a bábhatóságok egyik tisztviselője pedig munkába menet egy bombarobbanásban vesztette életét.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az elveszett kontinens 400 év után végre felfedi titkait!
Donald Trump 17. unokatestvére magyar származású professzor
Lehet, hogy életre bukkantunk a Marson 50 éve, de rögtön el is pusztítottuk azt
Egy új szuperkontinens hozhatja el az emlősök és az ember végzetét
Mi az a gonosz tengelye, és miért tűnik úgy, hogy az univerzum hozzá igazodik?
Dzsingisz kán unokájának levele szerint Magyarország elfoglalása után Róma következett volna