Az emberiség felét megsemmisítené egy orosz-amerikai nukleáris háború
A Rutgers Egyetem tudósai hat lehetséges nukleáris konfliktus forgatókönyvének hatásait térképezték fel. A helyzet közel sem fényes: több, mint 5 milliárd ember esne áldozatul egy nukleáris katasztrófának.
Az USA és Oroszország közötti teljes körű háború (vagyis a legrosszabb lehetséges eset) az emberiség több mint felét kiirtaná – állapították meg az egyetem kutatói a Nature Food című folyóiratban közzétett tanulmányukban.
Egy modern atomháborúban 5 milliárd ember halna meg, és még sokkal több az azt követő globális éhínség miatt. Ennek oka a légkörben lévő, a napfényt blokkoló korom lenne. A becslések azon számításokon alapultak, hogy mennyi korom kerülne a légkörbe a nukleáris fegyverek felrobbantása által kiváltott tűzviharokból. A kutatók egy, a Nemzeti Légkörkutató Központ (National Center for Atmospheric Research) által támogatott éghajlat-előrejelző eszközt használtak, amely lehetővé tette számukra, hogy országonként megbecsüljék a főbb termények termőképességét – írja az NDTV.
Még egy viszonylag kis léptékű konfliktus is pusztító következményekkel járna a globális élelmiszertermelésre nézve. A tanulmány szerint egy India és Pakisztán közötti lokális háború esetén a terméshozamok öt éven belül mintegy 7%-kal csökkennének, míg egy amerikai-orosz háború esetén a termelés három-négy éven belül 90%-kal esne vissza.
A kutatók azt is mérlegelték, hogy a jelenleg állati takarmányként használt növények felhasználása vagy az élelmiszer-hulladék csökkentése ellensúlyozhatja-e a konfliktust követő veszteségeket. Arra a következtetésre jutottak, hogy a nagyobb léptékű harcokban a megtakarítás minimális lenne.
A tanulmány azután készült, hogy Vlagyimir Putyin ukrajnai invázióját követően felmerült az USA és Oroszország közötti konfliktus veszélye. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter áprilisban arra figyelmeztetett, hogy fennáll a nukleáris háború kitörésének “komoly” veszélye. “Az adatok egy dolgot mondanak nekünk” – mondta Alan Robock, a tanulmány társszerzője, a Rutgers Egyetem Környezettudományi Tanszékének klímatudományi professzora. “Meg kell akadályoznunk, hogy valaha is bekövetkezzen egy nukleáris háború.”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon