Egy éve nyitotta meg kapuit a budavári Szent István-terem
Miután 1867-ben Ferenc Józsefet magyar királlyá koronázták, egyre fontosabb lett, hogy a Várhegyen álló királyi palotát kibővítsék, és valódi uralkodói rezidenciává fejlesszék. A budavári palota századfordulós átépítésének és kibővítésének vezetését Ybl Miklós halála után a kor másik elismert építésze, Hauszmann Alajos vette át, akinek köszönhetően a palota a 20. század elejére Európa egyik legrangosabb uralkodói épületegyüttesévé vált. Az épület azonban nem csak kívülről újult meg, Hauszmann irányításával a belső terek is királyi lakhelyhez méltóvá váltak.

Királyképek a Szent István-teremben, Fotó: Mayer Jácint
A palota déli összekötő szárnyában kapott helyet a Szent István-terem, amely egy valódi ékszerdoboz volt. Belseje román stílusban készült, ám bizonyos pontokon az alkotók teret engedtek például a magyar ornamentikának, a magyaros jellegnek is. Hauszmann a hazai iparosmesterek legjobbjait gyűjtötte maga köré, hogy együtt alkossák meg a századforduló iparművészetének remekművét. A helyiség berendezésén dolgozott mások mellett Thék Endre, Strobl Alajos és Jungfer Gyula is, a helyiség központi eleme, a monumentális pirogránit kandalló pedig Zsolnay Vilmos gyárában készült.

A kandalló, Fotó: Mayer Jácint
Az iparművészeti műremekek összessége elnyerte az uralkodó, Ferenc József tetszését is, aki elrendelte, hogy a berendezést az 1900. évi párizsi világkiállításon is be kell mutatni. A francia fővárosban felépített terem a közönség és a szakma előtt is sikert aratott, több más díj mellett a világkiállítás nagydíját is kiérdemelte. A Budavári Palotában 1902-ben átadott díszes szobát a nagyközönség is látogathatta.

A gótikus nagyterem, Fotó: Mayer Jácint
A budavári palota épülete a második világháború alatt a bombázások és a hetekig tartó tűzvész miatt is jelentős károkat szenvedett. A pusztítás a Szent István-termet sem kímélte: a helyiség teljesen kiégett, berendezése megsemmisült. A termet a háború utáni évtizedekben sem állították helyre, többek között tárolóhelyiségnek használták.
A megújult terem 2021. augusztus 20-án nyitotta meg kapuit ismét a látogatók előtt.

A vár kápolnája, Fotó: Mayer Jácint
Az attrakciónak helyet adó Budapest Történeti Múzeum Vármúzeum a budai Várhegy déli végén a Duna fölé magasodó volt királyi palota épületegyüttesének része. A palota legrégebbi korszakainak építéstörténetét nehéz rekonstruálni, azonban a 14. század közepétől, a hatalmas háborús pusztítások ellenére is, többé-kevésbé nyomon követhető. A barokk időszaktól pedig már részletesebb emlékek is rendelkezésre állnak.

Chaperont viselő férfialak, Fotó: Mayer Jácint
A középkori budai palota igazán nagyformátumú kiépítése Luxemburgi Zsigmond személyének tulajdonítható, melyet a későbbiekben átformál Mátyás király reneszánsza, a török-kor pusztítása, a barokk világ, Ybl Miklós tervei, majd legvégül a brutális szovjet tüzérség.

IV. Béla pecsétje, Fotó: Mayer Jácint
1948-ban Gerevich László vezetésével kezdődött meg a palota középkori előzményének régészeti kutatása, melynek nyomán ismét kibontakoztak a középkor jó kétszáz éve eltemetett romjai. A múzeum nagyon gazdag leletanyaggal, tárgyi relikviákkal és épületmaradványokkal rendelkezik, a mai Magyarország egyik legrészletesebb korszakos történeti gyűjteménye. Legjelentősebb korabeli értékek között szükséges megemlíteni a 15. század eleji gótikus nagyterem íves belső tereit, a feltételezhetően Nagy Lajos király alatt készült királyi palota alkápolnáját, a zárterkély rekonstrukcióját, a kandallók gyűjteményét, és a szobrászművészet kiváló gótikus darabjait.

Érdemes elolvasniBemutatjuk a megújult hollókői várat
A várnegyed ma hatalmas átalakulás színhelye. A Nemzeti Hauszmann Program egymás után hozza az eredményeket, melynek részeként a Szent István-terem rekonstrukciója jó visszajelzést kapott egyéves nyitvatartása alatt, látogatottsága rendkívül magas. A megújult tér külön és a Múzeum többi kiállításával együtt is bejárható, azonban ezt a gazdag történelmi gyűjteményt egyben ajánljuk megtekintésre.
Forrás: szentistvanterem.hu
Galéria
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megerősíti kétoldali együttműködését Magyarország és Marokkó
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?