És megtörtént: a G7 országok megállapodtak az orosz olaj árplafonjáról
A hét legfejlettebb országot tömörítő szervezet pénzügyminiszterei bejelentették, hogy árplafont vezetnek be az orosz olajra, adta hírül a BBC.
Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter szerint a felső határ segít az infláció elleni küzdelemben, miközben csapást mér Moszkvára, ami részben az energiahordozóból származó bevételeiből finanszírozza az ukrajnai háborút.
A megállapodás szerint az olajár-sapkaterv „kifejezetten” az orosz bevételek csökkentésére és „agressziós háború finanszírozása” ellen irányul.
A G7 pénzügyminiszterei azt is kijelentették, hogy céljuk, hogy korlátozzák “Oroszország háborújának a globális energiaárakra gyakorolt hatását, különösen az alacsony és közepes jövedelmű országokban”.
Mint mondták ez úgy fog működni, hogy “csak a szolgáltatók számára engedélyezhető, hogy az orosz tengeri olajjal és kőolajtermékekkel kapcsolatos üzleti tevékenységet folytassanak és csak a felső korlátig vagy az alatt”.
A dokumentum szerint ezt úgy érik el, hogy megakadályozzák a hajózási társaságokat abban, hogy orosz olajat szállítsanak a tengeren keresztül, hacsak nem az árplafon alatt vásárolták meg a készleteket.
Egyelőre nincs részletezve, hogy milyen szinten fogják meghatározni a felső határt, de a dokumentum szerint ezt “nyilvánosan, világosan és átláthatóan közölni fogják”.
A G7 mai bejelentése előtt a Kreml arra figyelmeztetett, hogy az orosz olajexport árplafonjának bevezetése megtorlást váltana ki.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint „azok a cégek, amelyek árplafont szabnak ki, nem lesznek az orosz olaj kedvezményezettjei között.
“Egy ilyen döntés elfogadása az olajpiacok jelentős destabilizálásához vezet” – figyelmeztetett akkor Peszkov.
Az ukrajnai háború és a koronavírusból való kilábalás miatti energiahiány következtében megugrott az olaj és a gáz világpiaci ára – bár az olaj ára a júniusi csúcs óta csökkent.
Elemzők szerint Kína és India – Oroszország fő kereskedelmi partnerei – nem biztos, hogy követi a G7 politikáját az orosz olajjal kapcsolatban – ők eddig sem csatlakoztak az Oroszországot célzó nyugati szankciókhoz.
Egyes G7-tisztviselők aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az árplafon nem lesz sikeres e két nemzet részvétele nélkül. Ez annál is inkább valószínű, mert mindkét ázsiai ország növelte orosz olajvásárlásait az ukrajnai háború kezdete óta.
Az ársapka-dokumentum kimondja, hogy a G7-országok “kiterjedt és folyamatos együttműködést folytatnak országok és kulcsfontosságú érdekelt felek sokféle csoportjával” annak érdekében, hogy meghatározzák az árszintet és a végrehajtási mechanizmust.
A közlemény szerint a szövetség “széles koalíció létrehozására törekszik a hatékonyság maximalizálása érdekében”, valamint arra ösztönzi az orosz olajat importáló országokat, hogy “kötelezzék el magukat amellett, hogy ezt csak az árplafon maximumán vagy az alatti áron teszik”.
A árplafon bevezetésének pontos idejéről “a teljes koalíció dönt az egyes joghatóságok végrehajtása előtt” – teszi hozzá a megállapodás.
A G7, a világ vezető gazdaságaiból álló szervezet, amely uralja a globális kereskedelmet és a nemzetközi pénzügyi rendszert, és melynek tagjai Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/08/20/amerika-igyekszik-kiszakitani-indiat-az-orosz-erdekszferabol/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Középkori zarándokok graffitiztek oda, ahol Jézus elfogyasztotta az utolsó vacsorát
Most már valóban megszülethet az USA és Ukrajna jözött az ásványkincsekről szóló megállapodás
Titokzatos, mini jégkorszak dönthette meg szakértők szerint a Római Birodalmat
Megtalálták Mátyás király földi maradványait?
Életre utaló jeleket találhattak egy, a közelünkben lévő bolygón?
Felújítják és bővítik is a Debreceni nemzetközi repülőteret