Az USA gigantikus fegyvercsomaggal dühíti Kínát
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma jóváhagyta, hogy 1,1 milliárd dollár értékben katonai felszereléseket adjanak el Tajvannak. Többek között 60 hajó elleni rakétát és 100 levegő-levegő rakétát. Mindeközben Kína ellenlépésekkel fenyegetőzik.
A Pentagon pénteken jelentette be a csomagot Kína Tajvan körüli agresszív hadgyakorlatai nyomán, miután a múlt hónapban az amerikai képviselőház elnöke, Nancy Pelosi, ellátogatott a szigetre. A csomag magában foglalja a levegő-levegő és felszíni támadásra alkalmas Sidewinder rakétákat mintegy 85,6 millió dollárért, a Harpoon hajó elleni rakétákat 355 millió dollárért, valamint a tajvani megfigyelő radarprogram támogatását 665,4 millió dollárért – közölte a Pentagon Védelmi Biztonsági Együttműködési Ügynöksége (DSCA) – számol be a Reuters.
Liu Pengyu, a washingtoni kínai nagykövetség szóvivője is megszólalt az ügy kapcsán. Közleményében kijelentette, hogy a fegyvereladás “súlyosan veszélyezteti a Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, valamint a Tajvani-szoroson belüli békét és stabilitást”.
“Kína a helyzet alakulásának függvényében törvényes és szükséges ellenlépéseket fog tenni” – mondta. Joe Biden elnök kormánya közölte, hogy a csomagot eddig is fontolgatták, és Tajvannal konzultálva dolgozták ki.
“A Kínai Népköztársaság eközben tovább növeli a Tajvanra gyakorolt nyomást, többek között a Tajvan körüli fokozott légi és tengeri katonai jelenlét révén. Ezen felül kísérletet tesz a Tajvani-szorosban fennálló status quo megváltoztatására. Addig mi megadjuk Tajvannak, amire szüksége van önvédelmi képességeinek fenntartásához” – mondta Laura Rosenberger, a Fehér Ház Kínáért és Tajvanért felelős vezető igazgatója egy nyilatkozatban.
A Reuters a múlt hónapban arról számolt be, hogy a Biden-kormányzat új felszereléseket tervez Tajvan számára. A felszerelések fenntartják Tajvan jelenlegi katonai rendszerét, a Pelosi látogatását követő fokozott feszültségek ellenére is.
“Az eladások rutinszerű esetek, hogy támogassuk Tajvan folyamatos erőfeszítéseit fegyveres erőinek modernizálására és hatékony védelmi képességének fenntartására”,
mondta egy névtelenséget kérő amerikai külügyminisztériumi szóvivő.
A tajvani védelmi minisztérium köszönetét fejezte ki, hozzátéve, hogy Kína közelmúltbeli “provokatív” tevékenységei komoly fenyegetést jelentenek. Úgy vélik, a fegyvereladás segítene szembenézni Kína katonai nyomásával.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon