Erdogan újra belebeszólna az orosz-ukrán háborúba
Recep Tayyip Erdogan, Törökország elnöke szombaton felajánlotta közvetítő szerepét a háború sújtotta Ukrajnában, különösen az oroszok keze alatt lévő atomerőmű körül kialakult patthelyzetben, amely atomkatasztrófától való félelmet keltett.
Az elmúlt hetekben egyre nagyobb aggodalom övezi a zaporizzsjai atomerőművet a környékét érő lövések miatt. Szombaton a létesítmény közelében levő orosz hatóságok azt jelentették, hogy az erőmű ukrán lövések miatt leállt.
Ukrajna pénteken közölte, hogy bombázott egy orosz bázist Enerhodarban, megsemmisítve három tüzérségi rendszert, valamint egy lőszerraktárt.
Erdogan szombaton jelezte orosz kollégájának, Vlagyimir Putyinnak, hogy “Törökország közvetítő szerepet játszhat a zaporizzsjai atomerőműben, ahogyan azt a gabonaüzletben is tették” – közölte a török elnökség.
Ukrajna, a világ egyik legnagyobb gabonaexportőre, kénytelen volt befagyasztani a szállítást, miután Oroszország február végén megszállta az országot. Emiatt kialakult a globális élelmiszerválságtól való félelem. A fekete-tengeri kikötőkön átmenő gabonaexport azt követően indult újra, hogy Kijev és Moszkva júliusban megállapodást kötött. A megállapodás az ENSZ és Törökország közreműködésével jött létre. Arról nem esett szó, hogy Erdogan szombaton beszélt Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel is, hogy felajánlja közvetítését.
Erdogan a nukleáris katasztrófa veszélyére figyelmeztetett lvivi látogatásakor, hogy tárgyalásokat folytasson az ukrán vezetővel. A török elnök el akarja kerülni “a következő Csernobilt”, utalva a világ legsúlyosabb nukleáris balesetére, amely 1986-ban történt, még a Szovjetunió idejében. Oroszország bécsi megbízottja, Mihail Uljanov azt mondta, hogy hat NAÜ-ellenőr néhány napig, további kettő pedig “állandó jelleggel” itt marad.
A Nyugat-barát Ukrajna elleni orosz invázióban már több ezer ember halt meg, és millióknak kellett elhagyniuk otthonaikat. A nyugati hatalmak válaszul katonai segélyt küldtek Kijevnek, hogy megállítsák az orosz előrenyomulást. Emellett gazdasági szankciókat is életbe léptettek Moszkva ellen.
Pénteken a G7, megfogadta, hogy sürgősen lépéseket tesz az orosz olajimportra vonatkozó árplafon bevezetéséért. Az olajból származó bevétel Moszkva számára kulcsfontosságú.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon