Elegük van: az USA Kínát is szankcionálni akarja
A tervek szerint a meglévő intézkedéseken kívül egyéb technológiákat, például számítógépes chipeket és távközlési berendezéseket céloznának meg.
Források szerint az Egyesült Államok fontolgatja a Kínával szembeni szankciócsomag lehetőségeit, hogy elrettentse Kínát Tajvan lerohanásától. Az Európai Unió pedig diplomáciai nyomás alatt áll Tajpej részéről, hogy ugyanezt tegye. A washingtoni tanácskozások és Tajpej lobbizása az uniós követeknél egyaránt korai szakaszban van – válaszul a kínai inváziótól való félelemre, amely a Tajvani-szorosban a katonai feszültségek fokozódásával egyre erősödik – írja az Al-jazeera.
Mindkét esetben az elképzelés az, hogy a Nyugaton már meghozott intézkedéseken túlmenő szankciókat fogadjanak el. Ezzel korlátoznák a Kínával folytatott kereskedelmet és a befektetéseket az olyan erre érzékeny technológiák terén, mint a számítógépes chipek és a távközlési eszközök. A források nem közöltek részleteket arról, hogy pontosan mi szerepel a tervek között. A tény viszont, hogy világ második legnagyobb gazdasága és a globális ellátási lánc egyik legnagyobb tagja ellen szólnának a szankciók, felveti a megvalósíthatóság kérdését.
Mikor feszíti túl a húrt Amerika?
“A Kínával szembeni szankciók esetleges bevezetése sokkal összetettebb feladat, mint az Oroszországgal szembeni szankciók, tekintettel az USA és szövetségesei kiterjedt összefonódására a kínai gazdasággal.” Ezt nyilatkozta Nazak Nikakhtar, az USA kereskedelmi minisztériumának korábbi vezető tisztviselője.
Kína saját területének tekinti Tajvant, a múlt hónapban rakétákat lőtt ki a sziget fölött, és hadihajókkal átkelt a nem hivatalos tengeri határon. Mindezt elrettentésként Nancy Pelosi Tajpejben tett látogatása után, amit Peking provokációnak tekintett. Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy a demokratikusan kormányzott Tajvant Peking ellenőrzése alá vonja, és nem zárta ki az erő alkalmazását sem. A jövő hónapban tartandó kommunista pártkongresszuson a harmadik, ötéves vezetői ciklusra készül. Tajvan kormánya határozottan elutasítja Kína szuverenitási igényeit.
Washingtonban tisztviselők mérlegelik a Kínával szembeni lehetséges szankciócsomag lehetőségeit, hogy elrettentsék Hszi-t Tajvan lerohanásától. Az Egyesült Államok a NATO-szövetségesek támogatásával januárban hasonló módon lépett fel Oroszországgal szemben. Viszont ez nem tudta visszatartani Vlagyimir Putyin orosz elnököt az ukrajnai invázió megindításától.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon