Több mint 100 örmény katona halt meg hétfő óta az azeri-örmény határon vívott összecsapásokban, közölte Nikol Pashinyan örmény miniszterelnök. Azeri oldalon a veszteség 50 katona, az események azonban túlmutatnak a két ország zsigeri ellentétén. A kaukázusi régióban Azerbajdzsán a NATO-tag Törökország, míg Örményország hagyományosan Moszkva szövetségesének számít, tagja például a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (KBSZSZ), azaz az “orosz NATO-nak”. Baku vélhetően pontosan ezért keményített be a napokban: teszteli, hogy mennyire gyengült az oroszok érdekérvényesítő képessége a régióban.
Putyin magára hagyja a Kaukázust?
Az azeriek és az örmények között a régóta vitatott Hegyi-Karabah régióért folyik évek, évtizedek óta folyik az öldöklő küzdelem. Legutóbb, 2020-ban, az örmények megalázó vereséget szenvedtek Bakutól, elvesztették a Hegyi-Karabahot körbevevő régiókat és a kulcsfontosságú Susi (Susa) várost is. Akkor Moszkva vetett véget a háborúnak, békefenntartóik örmény területre vonultak, ők ellenőrizték például a karabahi területeket össszekötő megmaradt fő útvonalat is.
Csakhogy Moszkva úgy tűnik, túl nagy fába vágta a fejszéjét Ukrajnában, beszámolók szerint súlyos emberhiánnyal küzd a frontokon. Ezért például augusztusban átadták a fent említett útvonal ellenőrzését az azerieknek, ennek következtében pedig több száz örmény hagyta el otthonát. Moszkva képességei pedig úgy tűnik azóta is tovább csökkentek a régióban, ami a harcok kiújulásához vezetett.
- Ez is érdekelhet: Putyin nem csak az Ukrajnában történtek miatt aggódhat
Pashinyan szerint hétfő este óta 105 katona halt meg az azeri támadásokban. Az örmény miniszterelnök azzal is vádolja az azeri csapatokat, hogy a héten 10 négyzetkilométernyi örmény területet foglaltak el. Hozzátette, Moszkvához fog fordulni segítségért. Az azeriek szerint egyébként ők csak visszalőttek, miután az örmények katonai célpontokat kezdtek ágyúzni.
Törékeny tűzszünetek
“Egységeink megteszik a szükséges válaszintézkedéseket” – közölte az azerbajdzsáni védelmi minisztérium.
Oroszország közvetítésével egyébként a felek kedden tűzszünetet kötöttek, ám az kérészéletűnek bizonyult. Az örmények azt állítják, szerda este újabb fegyverszüneti egyezményt írtak alá, ám ezt Baku még nem erősítette meg, írja a BBC. Az Egyesült Államok nyugalomra int, hisz a két ország konfliktusa könnyen eszkalálódhat a NATO-tag Törökország és Oroszország konfliktusává, még akkor is, ha a török elnök látványosan kiegyensúlyozott álláspontot képvisel Ukrajna kapcsán. Emellett könnyen megzavarhatja a létfontosságú olaj- és gáztranzitútvonalakat.
- Olvass tovább nálunk: Putyin mediátort akar játszani az egyre elmérgesedő örmény-azeri konfliktusban
E diplomáciai erőfeszítés részeként az orosz vezetésű KBSZSZ békemissziót küldött Örményországba, amely a Kreml szerint „hamarosan megérkezik”. Antony Blinken amerikai külügyminiszter pedig telefonon beszélt mindkét állam vezetőjével a tűzszünet elősegítésének reményében, valamint Moszkvát is arra biztatta, tegyen többet annak elérése érdekében.
Hegyi Karabah évtizedek óta súlyos konfliktusforrás a két ország között. Bár Azerbajdzsán részének számít, a régiót régóta örmények lakják és ellenőrzik. A 2020-as háborút lezáró, Moszkva közvetítésével létrejött békemegállapodás értelmében Örményország kivonta csapatait egyes, Azerbajdzsánon belüli, megszállt területekről. Ugyanakkor közel 2000 fős orosz békefenntartó erő érkezett a térségbe, amely most is ott állomásozik.
- Ez is érdekelhet:
Nem csak a Kaukázusban van gond
A Chatham House nemzetközi agytröszt kutatója, Laurence Broers szerint Oroszország összeomlik, mint egykori pártfogó a volt szovjet térségben. Ennek oka pedig az ukrajnai hadműveletek elhúzódása, illetve az ott elszenvedett vereségek. „Azerbajdzsán meglehetősen magabiztosnak érzi magát ebben a geopolitikai pillanatban, és különösen most, az ukrán ellentámadás idején” – mondta Tom de Waal, a Carnegie Europe vezető munkatársa a The Guardian szerint. Szerinte az azeri műveletek Oroszországot célozzák és próbára teszik Oroszország elkötelezettségét Örményország irányában.
Nem csak a Kaukázusban van gond ráadásul a volt szovjet térségben. Szerda reggel például összecsapások törtek ki a Kirgizisztán és Tádzsikisztán határán. A helyi jelentések szerint Tádzsikisztánban egy határőr meghalt, öt másik pedig megsebesült. „Sok közép-ázsiai ország látja, hogy Oroszországnak nagyobb szüksége van rájuk, mint valaha, és most megpróbálnak annyi előnyt kiszorítani maguknak, amennyit csak tudnak” – mondta Temur Umarov, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért munkatársa.
Source: BBC, The Guardian
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Curiosity kettétört egy marsi követ, meglepő dolgot talált
A MÁV vezérigazgatója cáfolja a Déli pályaudvarról szóló feltevéseket
„Felkészületlenek, mint ’41-ben” – kiszivárgott hangfelvétel Lukasenko és Prigozsin állítólagos telefonbeszélgetéséről
A Szex és New York titkai első kézből: Candace Bushnell Budapestre látogat
Egyedi módszerrel alkotják újra a dinoszaurusz hangját – így szól
Magyar fejlesztésű elektromos midibusz kerül ki az utakra