Dél-Afrika visszakövetelné az angoloktól az „ellopott” óriásgyémántot
Dél-Afrikában egyre többen kérik a brit királyi családot, hogy szolgáltassák vissza az országnak a világ legnagyobb ismert tiszta csiszolású gyémántját, mely sokak szerint jogtalanul került az uralkodóházhoz.
Az Afrika Nagy Csillagaként vagy Cullinanként ismert drágakövet egy nagyobb darabból hasították ki, amelyet 1905-ben találtak Dél-Afrikában, és amelyet a gyarmati hatóságok adtak át később a brit királyi családnak. Jelenleg az angol királyi jogart ékesíti.
A királynő halála óta felerősödtek az Afrika Nagy Csillaga és más gyémántok visszaszolgáltatására irányuló követelések. Többen is illegitimnek tartják azt, ahogy akkoriban Nagy-Britannia hozzájutott ezekhez az ékszerekhez.
A királynő halála számos helyen nyitott beszélgetéseket a gyarmatosításról és annak örökségéhez való viszonyról – a dél-afrikai médiában is parázs viták folynak a drágakő tulajdonjogáról, valamint a jóvátételi követelésekről.
“A Cullinan gyémántot azonnali hatállyal vissza kell küldeni Dél-Afrikának” – mondta Thanduxolo Sabelo aktivista a helyi újságoknak, hozzátéve:
Több mint 6.000 ember írt alá egy petíciót, amelyben azt kérik, hogy adják vissza Afrika Nagy Csillagát, és azt egy dél-afrikai múzeumban állítsák ki.
Az afrikai ország parlamentjének egyik tagja, Vuyolwethu Zungula sürgette a helyi kormányt, hogy “követeljen jóvátételt a Nagy-Britannia által okozott összes kárért”, valamint “követelje vissza a Nagy-Britannia által ellopott összes aranyat és gyémántot”.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök II. Erzsébet halála után Twitter-üzenetet tett közzé, amelyben dicsérő szavakkal illette a királynőt, néhány dél-afrikai a kommentszekcióban kifejezte abbéli panaszát, hogy a Nagy Csillag még mindig az angol uralkodók kezében van.
Az egyik hozzászóló kérdőre vonta az államfőt: “Megkérdezted tőle, hogy mikor hozza vissza a dél-afrikai gyémántot?”, míg egy másik azt írta III. Károly királyra utalva, hogy “Az első felszólításra adja vissza Dél-Afrika gyémántját!”
A brit királyi család királyi gyűjteményét felügyelő Royal Collection Trust szerint a Cullinan gyémántot VII. Edward királynak (az akkori brit uralkodónak) ajándékozták 1907-ben, két évvel azután, hogy felfedezték az egyik, a régi Transvaal tartományban található magánbányában.
“1908-ban küldték el az amszterdami Asscher cégnek, hogy feldolgozzák” – tette hozzá a hivatal.
A Royal Asscher szerint az eredeti gyémánt természetes formájában körülbelül 3106 karátot nyomott, és akkora volt, mint egy emberi szív.
Támogatva a brit monarchia igényét a drágakőre, a Royal Asscher a CNN-nek elmondta, hogy a drágakövet a dél-afrikai transzvaali kormány vásárolta meg (amelyet a brit birodalom irányított), és születésnapi ajándékként ajándékozta VII. Edward királynak.
A Dél-afrikai Egyetem afrikai politika professzora, Everisto Benyera elutasítja ezt a narratívát. Mint mondta, “a gyarmati tranzakciók illegitimek és erkölcstelenek”.
“Az a véleményünk, hogy az egész Transvaal és a Dél-afrikai Unió kormányai, valamint az ezzel járó bányászati szindikátusok illegálisak voltak” – mondta Benyera, azzal érvelve, hogy:
“A lopott gyémánt átvétele nem mentesíti a vevőt. A Nagy Csillag vérgyémánt… A bányászati magáncég, a Transvaal-kormány és a Brit Birodalom egy nagyobb gyarmati hálózat része volt.”
A Royal Asscher szerint a Cullinan gyémántot kilenc nagy kőre és 96 kisebb darabra vágták. Ezek közül a legnagyobbat VII. Edward király Afrika Nagy Csillagának nevezte el, aki a második legnagyobbnak pedig az Afrika Kisebb Csillaga nevet adta.
A nagyobb gyémántot az uralkodói jogarban helyezték el, a kisebb pedig a birodalmi koronába került.
“A néhai angol királynőt több mint fél évszázadon keresztül ékesítették ezek a kövek” – mondta Leigh-Ann Mathys, az Economic Freedom Fighters (EFF), egy dél-afrikai ellenzéki politikai párt nemzeti szóvivője.
Mathys azzal vádolja a brit gyarmati hatalmakat, hogy földeket és olyan javakat tulajdonítottak el, amelyek a bennszülöttek tulajdonában voltak.
“Felhívásunk minden gyarmati lopott áru hazaszállítására szól, aminek az Afrika Nagy Csillaga is része” – mondta.
Az afrikai országok kitartóan küzdenek a gyarmati csapatok által elszállított kulturális tárgyak visszaszerzéséért. A múlt hónapban egy londoni múzeum beleegyezett abba, hogy visszaadjon 72 olyan tárgyat, amelyeket a dél-nigériai Benini Királyságból zsákmányoltak egy brit katonai művelet során 1897-ben.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/09/11/mar-el-is-kezdodott-a-brit-nemzetkozosseg-feldarabolodasa/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?